Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Moderne kunst og design
2411/658
Bente Brosbøl Hansen: Cirkulær skål af stentøj. Udvendigt med skraveret dekor. H. 8,7. Diam. 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2411/651
Ebba Carstensen: Skovparti. Sign. på bagsiden. Ebba Carstensen 56. Olie på lærred. 96 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2411/657
Helen Schou: En samling akademitegninger. Usign.; betegnet Helen Schou f. Ree. Blyant på papir. Bladstørrelser 52 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2411/655
Tove Anderberg: Smal, rektangulær vase af stentøj. Overflade delvis med præget reliefdekor. H. 26,8.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2411/654
Helen Schou: To portrætter. Using. Olie på lærred. 60 x 50 og 63 x 59. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/640
Sophie Petrine Pedersen: Blomsteropstilling. Sign. S.P. 1918 Olie på lærred. 25 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2411/610
Anne Grimdalen: "Sittende bjørn". 1933. Usign. Patineret bronze. H. 11.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2411/608
Franciska Clausen: Neoplasticistisk komposition, efter gouache fra 1929. Sign. F. Clausen. Serigrafi i farver. Lysmål 28 x 20.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2411/607
Gerda Wegener: Udsigt fra Munkebjerg Badehotel mod Vejle Fjord. Sign. Gerda Wegener 1908. Akvarel på papir. Lysmål 64 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2411/604
Thyra Boldsen: To buster. Usign. Rå marmor. 49 x 28 x 20 og 42 x 28 x 22. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2411/572
Olivia Holm-Møller: Rytter i bjergegn. Sign. på bagsiden OHM. Olie på lærred. 79 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2411/580
Grete Balle: "Sort tågefigur", 1969. Usign. Mixed media. H. 198.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2411/568
Franciska Clausen: Neoplasticistisk komposition, efter gouache fra 1929. Sign. F. Clausen, 171/199. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 28,5 x 21. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2411/577
Hanne Varming: Karen Blixen, portrætbuste. Sign. H.V. Unika. Patineret bronze. H. 40. B. 25.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2411/525
Jane Reumert: Oval vase af stentøj, udvendigt med brunlig glasur samt zig-zag stregdekor i matsort glasur. H. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2411/554
Hanne Varming: "Musselmalet". Fire figurer af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P. H. 9-15. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2411/547
Elise Brandes (f. Rustad): Asta Nielsen, portrætbuste. Sign. Elise Brandes, Jan. 1907. Patineret bronze. H. 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2411/528
Nanna Ditzel: Lænestol med stel af teak. Håndflettet sædeskal af peddigrør.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2411/541
Agnes Louise Agnete Jensen: Opstilling med hyacinter på et bord. Usign. Olie på lærred. 62 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2411/535
Hanne Varming: Mor og barn. Sign. HV. Patineret bronze. H. 20. L. 6. D. 12.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2411/538
Holcha Krake: Landskab fra Sandøy, Norge. Sign. monogram. akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2411/526
Eline Hertz Jespersen: Uden titel. Sign. Eline Hertz Jespersen 1923. Olie på lærred. 89 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/523
Johanne Valeur Kyhn (f. Bruun): Opstilling med røde pelargonier, sommeren 1909. Sign. med datering på blændrammen. Olie på lærred. 70 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2411/519
Eva Stæhr-Nielsen: Lille vase af stentøj modelleret i tresidet form og med cirkulær munding. H. 12,8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/515
Malene Müllertz: Kolossal unikakrukke af stentøj modelleret i oval, svejfet form. Unik. H. 35,5-36. B. 44,5. L. 48,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2411/514
Asta Nielsen: Opstilling med kande, tallerkensmækkere og hane. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 52 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2411/508
Anna Klindt Sørensen: Kvindelig model. Usign. Olie på lærred. 85 x 110.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2411/513
Eva Stæhr-Nielsen: Flødekande og sukkerskål af stentøj. Dekoreret med mørkeblå glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2411/511
Christine Swane: "Engblomster". Betegnet med titel på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2411/510
Julie Høm: Rund vase af stentøj med smal munding og indridsninger. Dekoreret med transparent blå glasur med blågrønne dekorationer. H. 14,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2411/504
Ursula Munch-Petersen: Tre skåle af stentøj, heraf en i aflang-, en i cirkulær- og en kantet form. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2411/507
Myre Vasegaard: Lille rund vase af stentøj. Dekoreret med mørk brunglasur med enkelte gråblå og okkerbrune elementer. Unik. H. 9,3.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2411/505
Else Fischer-Hansen: "Strandbred og hav", 1967. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 53 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2411/502
Christine Swane: Opstilling. Sign. CSw 1953; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 45.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2411/501
Eva Stæhr-Nielsen: Oval skål af chamottestentøj. "Flade" sider med indridset reliefdekor. Dekoreret med lys grønlig glasur med enkelte blå elementer. L. 16,8.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK