Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Lyngby
Moderne kunst og design
2411/526
Eline Hertz Jespersen: Uden titel. Sign. Eline Hertz Jespersen 1923. Olie på lærred. 89 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/523
Johanne Valeur Kyhn (f. Bruun): Opstilling med røde pelargonier, sommeren 1909. Sign. med datering på blændrammen. Olie på lærred. 70 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2411/519
Eva Stæhr-Nielsen: Lille vase af stentøj modelleret i tresidet form og med cirkulær munding. H. 12,8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/515
Malene Müllertz: Kolossal unikakrukke af stentøj modelleret i oval, svejfet form. Unik. H. 35,5-36. B. 44,5. L. 48,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2411/514
Asta Nielsen: Opstilling med kande, tallerkensmækkere og hane. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 52 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2411/508
Anna Klindt Sørensen: Kvindelig model. Usign. Olie på lærred. 85 x 110.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2411/513
Eva Stæhr-Nielsen: Flødekande og sukkerskål af stentøj. Dekoreret med mørkeblå glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2411/511
Christine Swane: "Engblomster". Betegnet med titel på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2411/510
Julie Høm: Rund vase af stentøj med smal munding og indridsninger. Dekoreret med transparent blå glasur med blågrønne dekorationer. H. 14,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2411/504
Ursula Munch-Petersen: Tre skåle af stentøj, heraf en i aflang-, en i cirkulær- og en kantet form. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2411/507
Myre Vasegaard: Lille rund vase af stentøj. Dekoreret med mørk brunglasur med enkelte gråblå og okkerbrune elementer. Unik. H. 9,3.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2411/505
Else Fischer-Hansen: "Strandbred og hav", 1967. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 53 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2411/502
Christine Swane: Opstilling. Sign. CSw 1953; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 45.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2411/501
Eva Stæhr-Nielsen: Oval skål af chamottestentøj. "Flade" sider med indridset reliefdekor. Dekoreret med lys grønlig glasur med enkelte blå elementer. L. 16,8.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK