Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Lyngby
Moderne malerier /
Nutidskunst
Moderne kunst og design
2417/711
Karin Nathorst Westfelt: Bjerglandskab. Sign. KNW 47. Olie på lærred. 58 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/710
Karin Nathorst Westfelt: Uden titel. Sign. KNW 51. Oliekridt på papir. Lysmål 21,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2411/778
Jonna Lützhøft (g. Jacobsen): Abstrakt komposition. Sign. JL. Olie på lærred. 62 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2411/717
Agnete Bille Therkildsen: Komposition. Sign. Agnete Therkildsen 76. Collage på pap. Lysmål 55 x 69.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2411/656
Jonna Lützhøft (g. Jacobsen): Tre kompositioner. To sign. J. Akvarel på papir. Varierende størrelser. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2411/657
Helen Schou: En samling akademitegninger. Usign.; betegnet Helen Schou f. Ree. Blyant på papir. Bladstørrelser 52 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2411/654
Helen Schou: To portrætter. Using. Olie på lærred. 60 x 50 og 63 x 59. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/505
Else Fischer-Hansen: "Strandbred og hav", 1967. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 53 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK