Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, grafik, fotografier
877/817
Erik Ortvad: Surrealistisk komposition. Sign. Erik Ortvad 35. Olie på lærred. 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/816
Vilhelm Bjerke-Petersen: Komposition. Sign. v.b.p.-51. Olie på lærred. 32 x 40
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
877/815
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Sördal-Haverdal". Sign. v.b.p. 55. Olie på masonit. 33 x 41
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/814
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 49. Olie på masonit. 38 x 46
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/812
Günther Förg: Kvinde. Sign. Förg 2000. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/810
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg - 88 samt 30.8.8. Pastel på papir. Bladstørrelse 35 x 27.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/809
Albert Mertz: "Boldeballet", 1952. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på plade. 20 x 78.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/808
Egon Mathiesen: Uden titel. Sign. på bagsiden Egon Mathiesen 1945 (skjult af dublering). Olie på lærred. 160 x 136.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
877/806
Mogens Andersen: Kvinde i interiør, 1951. Sign. Mogens Andersen 51. Olie på lærred. 145 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/805
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/800
Morten Schelde: "The Neighbour / Naboen", 2012. Sign. M. Schelde. Blyant, oliekridt og gouache på papir. Bladstørrelse 150 x 200. (11246)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
877/799
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/798
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/796
Kasper Sonne: "Sign language #2", 2006. Usign., Ed. 1 + 1 AP. Banner af stof og bemalet træ. 150 x 138.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
877/794
Kaspar Bonnén: “Hjem igen”, 2004. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 115 × 115.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/792
Kaspar Bonnén: Uden titel, 2003/04. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/791
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen 99. Olie på lærred. 80 x 60. (1670)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/790
Kaspar Bonnén: "Room For Rent". Sign. på bagsiden Kaspar Bonnén 2006. Olie på lærred. 90 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
31.000 DKK -
877/789
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/788
Kristian Devantier: "En dålige oplivelse". Sign. på bagsiden Kristian Devantier 17/2/2008 med titel. Akryl på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/787
Michael Kvium: "Den næstbedste – No. 2". Sign. Kvium. Mixed media. Bladstørrelse 24 x 36.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/786
Christoffer Munch Andersen: "Par", 2005. Sign. på bagsiden Christoffer Munch Andersen 2005 med titel. Olie på lærred. Hhv. 60 x 43 og 70 x 50. (2) (1772)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/784
Kaspar Bonnén: "Non Presence Room". Sign. på bagsiden Kaspar Bonnén 2006. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/783
Anette Harboe Flensburg: "So Where Are You Now Gallery V". Sign. på bagsiden Anette Harboe-Flensburg 2008. Olie på lærred. 80 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/782
Mette Winckelmann: "Reading About It". Sign. på bagsiden Mette Winckelmann 2007. Olie på lærred. 190 x 140.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/780
Eske Kath: "Insight", 2001. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie og collage på lærred. 200 x 300. (89)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/774
Erik Ortvad: Komposition, 1988. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 97.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/770
Asger Jorn: "Une vague sous terrain". Sign. Jorn 65. Akvarel og collage på papir. Lysmål 34 x 26.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/768
Carl-Henning Pedersen: "Tropeleg". Sign. chp, Bali 1993. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
877/766
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Asger J. 1945. Tusch på papir. Bladstørrelse 18 x 15. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
877/764
Harald Giersing: "Liggende pige", 1926. Usign. Olie på lærred. 106 x 82
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/763
Olaf Rude: Marklandskab ved sø, Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
877/758
Harald Engman: "Clown Adolf". Sign. Harald Engman; titel på bagsiden. Olie på pap. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/756
Guðmundur Thorsteinsson: "Snæfellsjökull", Island. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
877/754
Johannes S. Kjarval: Landskab, Island. Sign. Kjarval. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 31 x 43.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
877/753
Johannes S. Kjarval: “Gullfoss”, Island. Sign. Joh. Sveinsson. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 16 x 20.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/752
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Uvejr", Færøerne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/751
Samuel Joensen-Mikines: "Vestanbrot", Færøerne. Sign. S. J. Mikines. 1959. Med dedikation på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/750
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Mykines, Færøerne. Sign. S.J. Olie på plade. 33 x 42
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
877/749
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Sørvág mod Tindhólmur, Færøerne. Sign. S.J. Olie på plade. 30 x 42
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/748
Robert Storm Petersen: Gustav Wied og ung kvinde på bænk. Sign. R. Storm P. 1910. Akvarel og tusch på papir. 23 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/745
Robert Storm Petersen: "Ensom Ballet". Sign. Storm P med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Lysmål 36,5 x 22.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/744
Niels Lergaard: Heste ved havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard 50. Olie på lærred. 95 x 125.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/743
Oluf Høst: Sommerlandskab med klipper, Bornholm. Sign. OH 25. Olie på lærred. 74 x 117.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
877/742
Arne Jacobsen: Landskab med huse. Usign. Akvarel på papir. Lysmål 62 x 72.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/741
Arne Jacobsen: Udsigt over landskab. Usign. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 45 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/740
Arne Jacobsen: Udsigt fra Arne Jacobsens arkitektkontor. Usign. Akvarel på papir. Lysmål 55 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/739
Harald Giersing: "Staaende Kvindelig Model med blaat Tæppe", ca. 1909. Usign. Olie på compoboard. 39 x 29.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/738
Sigurd Swane: Adam og Eva. Sign. SSw 1910. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/735
Niels Lergaard: Udsigt over havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard; attesteret af kunstneren på fotografi på bagsiden 1973. Olie på lærred. 67 x 84.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/734
Jens Søndergaard: Motiv med færge, Limfjorden. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 83 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK