Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier /
Samtidskunst
Malerier, skulpturer, fotografier
1937/535
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
879/1472
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
879/1471
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
879/1384
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
1819/686
Lars Tygesen: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Tygesen 2005. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/731
Michael Kvium: "Vækstbillede". Sign. på bagsiden Kvium 89. Olie på lærred. 120 x 140
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
877/726
Martin Bigum: "Priest". Sign. på bagsiden Martin Bigum 2004 med titel. Olie på lærred. 190 x 135. Uindrammet. (1711)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
877/725
Kaspar Bonnén: "Table". Sign. på bagsiden Kaspar Bonnén 2007. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/724
Tal R: "2000 Monky", 1999. Sign. T og på bagsiden Tal R. Olie på lærred. 140 x 172.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Ikke solgt
877/723
Christian Achenbach: "Flim", 2013. Sign. og dateret på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 200 x 160.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/721
Anette Harboe Flensburg: "So Where Are You Now Gallery IV", 2007. Sign. på bagsiden Anette Harboe-Flensburg. Olie på lærred. 80 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
877/720
Kathrine Ærtebjerg: "Hun var lige vågnet", 2005. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
67.000 DKK -
877/718
Michael Kvium: "Trone II - Det er kun sjovt at være smuk når andre er grimme", 1991. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 210 x 140.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
235.000 DKK -
877/717
Eske Kath: Uden titel, 2002. Sign. og dateret på bagsiden. Olie og collage på lærred. 200 x 250. (1633)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/716
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Chp. 2004. Olie på lærred. 97 x 218. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
877/715
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. Olafur Eliasson 1993 på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/714
Olafur Eliasson: Uden titel Sign. Olafur Eliasson 1993 på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/713
Anette Harboe Flensburg: "Another Room. Another Colour. Another Time". Sign. på bagsiden Anette Harboe Flensborg 05. Olie på lærred. 135 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
877/708
Rolf Hanson: "Eadem fed atelier". Sign. på bagsiden Rolf Hanson 2007 med titel. Olie på plade. 170 x 160
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
877/691
Maja Lisa Engelhardt: "Kornaks over landskab", Paris. Sign. M. L. E. 89; sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
877/668
Wainer Vaccari: "Sono sempre stati li". Sign. på bagsiden W. Vaccari 1999 med titel. Olie på lærred. 160 x 130. (1763)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
67.000 DKK -
877/656
Tang Zhigang: "Children in meeting". Sign. Tang 2001; sign. på bagsiden Tang. Olie på lærred. 112 x 145.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
877/655
Zhao Bo: "Let's go to China". Sign. Zhao Bo 2005; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 140.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/653
Till Gerhard: "Healter". Sign. på bagsiden monogram 2007. Olie på lærred. 280 x 220. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/648
Olaf Breuning: Otte tegninger, 2004 og 2007. Alle sign. og daterede med titler. Blyant på papir. Bladstørrelser hver 28 x 21,5. (8)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/647
Thaddeus Strode: "What if This Were You? (Zen Hotrods Race Dead Angels)". Sign. på bagsiden Th. Strode 2006 med titel. Mixed media på lærred. 180 x 320.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
877/646
Thaddeus Strode: "Come to". Sign. på bagsiden Th. Strode 2007 med titel. Mixed media på lærred. 246 x 282. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/645
Michael Bevilacqua: "Fade to Black". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2006 med titel. Mixed media på plade i tre dele. Samlet 184 x 366. (3)
Vurdering :
35.000 DKK -
877/642
Michael Bevilacqua: "Frittering". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2001 med titel. Akryl på lærred. 81 x 86.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK