Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier, skulpturer, fotografier
900/525
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
880/728
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
1821/531
Preben Hornung: "Triptykon", 1979. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. Samlet 112 x 140.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
877/703
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen samt sign. Mogens Andersen august 90 på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 130
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
877/699
Hans Henrik Lerfeldt: Kvinde og græshoppe. Sign. Lerfeldt 80. Akvarel og mixed media på papir. Lysmål 36,5 x 34,5.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/698
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
877/697
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 1982 samt sign. på bagsiden Mogens Andersen dec. 1982. Olie på lærred. 162 x 230. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
877/693
Kurt Trampedach: Kvindeportræt med lille figur. Sign. Trampedach 2005. Olie på kraftigt pap monteret på lærred. 50 x 33
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/690
Per Kirkeby: U.T. Sign. på bagsiden PK 08, Læsø. Olie på lærred. 90 x 75.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
877/687
Svend Wiig Hansen: "Selvglæde". Sign. på bagsiden Svend Wiig Hansen 66 med titel. Olie på lærred. 103 x 82.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/686
Richard Mortensen: "Fregosi", Ajaccio". Sign. på bagsiden Richard Mortensen 1959-61. Olie på lærred. 114 x 146
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
877/683
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/681
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
877/677
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 09. Olie på lærred. 70 x 65.
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
877/675
Erik Olson: Surrealistisk scene. Sign. på bagsiden Erik Olson 1935. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
877/674
Erik Olson: "Place du Marché". Sign. Erik Olson 1932. Olie på lærred monteret på træ. 32 x 106.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
877/673
Wilhelm Freddie: Surrealistisk komposition. Sign. Freddie, juli 1946. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
877/672
Vilhelm Bjerke-Petersen: Komposition. Sign. monogram 32. Olie på lærred. 90 x 112.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/671
Wilhelm Freddie: "Kagernes Landskab". Sign. Freddie, marts 1946; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 27 x 35.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
877/670
Jacqueline de Jong: "Celle qui préfère les voitures", 1965. Sign. de Jong; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 91 x 72.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
877/662
Günther Förg: Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 8/10 på bagsiden. Bemalet bly monteret på plade. 40 x 30.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK