Moderne maleri
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Moderne malerier og skulpturer
3 emner
812/735
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling", 1928-29. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 101 x 80.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK Hammerslag:
1.000.000 DKK -
812/732
Emil Nolde: "Tränende Herzen und Tulpen". Sign. Nolde. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 19 x 13,5
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
780.000 DKK -
812/730
Jens Søndergaard: "Havet", oktober 1935. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 125 x 146.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK