Moderne kunst
i Bredgade
Malerier og skulpturer
895/563
Michael Goldberg: "Arnolfo". Sign. på bagsiden Goldberg 96. Olie på lærred. 88 x 74
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/561
David Hockney: "Lithograph of Water Made of Thick and Thin Lines and Two Light Blue Washes". Sign. David Hockney 1978-80, 34/40.
Vurdering :
300.000–500.000 DKK Hammerslag:
560.000 DKK -
895/559
Robert Bechtle: Indkørsel med trehjulet cykel. Sign. monogram RAB 1970. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 42,5.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
895/558
Dennis Oppenheim: "Study for Second generation". Sign. Dennis Oppenheim 1988. Mixed media på tvedelt papir. Bladstørrelse 194 x 127.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
895/557
Dennis Oppenheim: "Study for Spinning Scarecrows. From The Power Tools Series". Sign. Dennis Oppenheim 1990. Mixed media på papir. Lysmål 95 x 126
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/556
Günther Förg: Uden titel. Sign. på bagsiden Förg 2001 samt nummererede. Akryl på bly monteret på træ. 40 x 30.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
895/555
Ding Yi: "Apperance of Crosses 95-B50". Sign. Ding Yi 1995. Mixed media på papir. Bladstørrelse 48 x 69.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
895/554
Per Kirkeby: Uden titel, 2005. Sign. på bagsiden PK 2006. Mixed media på tavle. 122 x 122.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
895/553
Per Kirkeby: "Model til Ballerup", 1993. Sign. PK, 12/14, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Sort patineret bronze. 15 x 25 x 9.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/552
Per Kirkeby: "Tor II", 1981. Sign. PK, 4/6, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Sort patineret bronze. 28 x 19 x 7.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
895/550
Egill Jacobsen: Glad maske. Sign. på bagsiden EJ 66. Olie på lærred. 46 x 38
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
895/549
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. på bagsiden EJ 85. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
895/547
Henry Heerup: "Bag tremmerne". Sign. Heerup 75; titel på bagsiden. Olie på masonit i kunstnerramme. 100 x 220.
Vurdering :
70.000 DKK -
895/546
Mogens Balle: Uden titel. Triptykon. Sign. MB; Sign. på bagsiden Mogens Balle 1974. Olie på lærred. 92 x 220.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
895/545
Ejler Bille: Uden titel. Sign. på bagsiden Ejler Bille Hjerting 1948. Olie på lærred. 63 x 81
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
895/544
Carl-Henning Pedersen: "Vinterfugl". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1979. Olie på lærred. 130 x 110
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
310.000 DKK -
895/542
Asger Jorn: "Landskab fra Finkidong". Sign. Asger J. 45. Olie på lærred. 160 x 116.
Vurdering :
2.500.000 DKK Hammerslag:
3.700.000 DKK -
895/541
Pierre Alechinsky: "Des Eaux Arles". Sign. Pierre Alechinsky 1984-85. Olie på papir monteret på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/540
Ejler Bille: "2 horn i midten". Sign. på bagsiden Ejler Bille 1959 med titel. Olie på lærred. 59 x 53
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
895/539
Asger Jorn: "Le Bourdon". Sign. Asger J. 38, Paris; sign. og dateret Versailles Mai 38 med titel på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 60.
Vurdering :
260.000 DKK -
895/538
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky. Akvarel på papir med radering (dæksel). Lysmål 99 x 59.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
895/537
Corneille: "Apparition d'un arc en ciel dans un ciel mouvementé". Sign. Corneille 64. Olie på lærred. 46 x 61
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
895/536
Pierre Alechinsky: ”Jardin ordinaire", 1980. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og årstal. Akryl på papir monteret på lærred. 75 x 122
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
540.000 DKK -
895/535
Sonja Ferlov Mancoba: "Skulptur (Uden titel)", 1959. Stemplet SFM 4/6. Sortpatineret bronze. H. 25.
Vurdering :
100.000 DKK -
895/534
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. på bagsiden EJ 74. Olie på lærred. 100 x 75
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
895/533
Henry Heerup: "Pigebarnet", 1950. Sign. Heerup; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på plade i kunstnerens ramme. 60 x 63.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/532
Henry Heerup: Fugl, kirke og figurer. Sign. Heerup 68. Olie på masonit. 67 x 92.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/528
Oluf Høst: "Bognemark, vinter", Bornholm. Sign. OH, 16-1-59. Olie på lærred. 33 x 61.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
895/527
Niels Lergaard: Udsigt mod Gudhjem, Bornholm. Sign. Niels Lergaard 1952. Olie på lærred. 93 x 125.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
895/526
Oluf Høst: Bognemark, Bornholm. Sign. O.H. Olie på lærred. 46 x 82
Vurdering :
95.000 DKK -
895/525
Jens Søndergaard: "Klitlandskab aften". Sign. Jens Søndergaard 1949 samt sign. på bagsiden Jens Søndergaard 1948-1949. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
895/524
Oluf Høst: Bognemark, Bornholm. Dobbeltsign. OH. Olie på lærred. 50 x 81.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
895/523
Niels Lergaard: Mod havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/522
Jens Søndergaard: "Folkefest på Sjørring Vold". Sign. Jens Søndergaard samt sign. på bagsiden Jens Søndergaard 1950. Olie på lærred. 131 x 140.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
895/521
Gerhard Henning: "Ung pige der fletter sit hår". Sign. G. Henning. Patineret bronze. H. 41. B. 42. D. 22.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/520
Oluf Høst: "Sankt Hansbål", Bornholm 1956. Sign. OH. Olie på lærred. 81 x 146.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
800.000 DKK -
895/519
Hans Scherfig: Næsehorn i en lysning. Sign. Scherfig. Tempera og mixed media på masonit. 25 x 34.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/518
Hans Scherfig: Junglemotiv med næsehorn. Sign. Scherfig 1965. Tempera på masonit. 36 x 73.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/517
Olaf Rude: Dameportræt. Sign. Olaf Rude 16. Olie på lærred. 84 x 46.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
895/516
Jens Adolf Jerichau: Nature morte, Paris 1916. Usign. På bagsiden betegnet: Monsieur Jerichau 70 bis rue Notre Dame des Champs Paris. Olie på lærred. 55 x 46
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK