ModernArt866
Moderne malerier & skulpturer
866/803
Wilhelm Freddie: Surrealistisk komposition. Sign. freddie- 33. Olie på plade. 32 x 62
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
866/802
Pablo Picasso: "Colombe à la lucarne", 1949. Stemplet Madoura Plein Feu, Edition Picasso. Edition Picasso, 137/200. Fad af hvid fajance. H. 32, L. 39.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
866/801
Pablo Picasso: "Trois sardines", 1948. I 113. 82/200. Fad af fajance. Stemplet Edition Picasso. Madoura plein feu. 32 x 39.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/799
Pablo Picasso: "Banderilleros", 1959. 47/50. Fad af rød faience. Stemplet Madoura plein feu. Empreinte originale de Picasso. Diam. 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/798
Pablo Picasso: "Pichet Yan", 1952. Sign. og stemplet Edition Picasso; stemplet Madoura, Plein Feu. Lertøj med dekoration i sort og hvidt. H. 25.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/797
Fernand Léger: "Étude pour le Remorqueur". Sign. F.L. 17. Akvarel på papir monteret på pap. 22,5 x 27,5
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
790.000 DKK -
866/796
André Marfaing: Komposition. Sign. Marfaing 66. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
145.000 DKK -
866/795
André Marfaing: Uden titel, juni 1963. Sign. Marfaing; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
866/794
André Marfaing: Komposition. Sign. Marfaing, mærket på blændrammen Aout 1976-55. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/793
André Marfaing: Uden titel, januar 1964. Sign. Marfaing; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 75.
Vurdering :
130.000 DKK -
866/792
André Marfaing: Komposition, 1969. Sign. Marfaing. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
866/791
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA 96; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 190 x 280.
Vurdering :
60.000 DKK -
866/790
Mogens Andersen: Komposition, 1982. Sign. MA; sign., og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 230 x 162.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
866/789
Mogens Andersen: Komposition, 1971. Sign. Mogens Andersen; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 146. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
866/788
Mogens Andersen: "Blues for P.L.". Sign Mogens Andersen 61; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 146 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/785
Mogens Andersen: Komposition, ca. 1957. Sign. Mogens Andersen, sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/784
Mogens Andersen: "Composition", 1956. Sign. Mogens Andersen; samt sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
866/783
Mogens Andersen: Uden titel, 1954. Sign. og dateret på bagsiden. Collage på plade. 102 x 46.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/782
Mogens Andersen: "Interiør med nature morte", 1952. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 115.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
866/781
Mogens Andersen: Figurkompositon. Sign. Mogens Andersen 49, Vence; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/780
Jørgen Nash: "Ringen är sluten", 1964. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media relief på skabslåge. 48 x 44. (6954)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
866/779
Jens Jørgen Thorsen: Komposition, 1998. Sign. Jens J. Thorsen. Olie på lærred. 200 x 250.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
866/778
Poul Gernes: Polykromt bemalet skab, farvesat og bemalet i 1989. H. 220 B. 153. D. 42.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
866/777
Peter Bonnén: "Hommage à Irma", 2016 (1961). Sign. og dateret på bagsiden. Relief af 28 stykker knækbrød. 47 x 44.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
866/776
Peter Bonnén: "Skulptur i 7 dele", 1964. Brunpatineret jern. H. 20. B. 82. D. 72.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/775
Peter Louis-Jensen: Faxe-billede, ca. 1965. Sign. Peter Louis-Jensen. Mixed media og collage på gennemhullet masonitplade. 106 x 91.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
866/774
Peter Louis-Jensen: Faxe-billede, ca. 1965. Dobbeltsign. på bagsiden Peter Louis-Jensen. Mixed media og collage på gennemhullet masonitplade. 105 x 90.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
866/773
Poul Gernes: Kvadratbillede, 1960erne. Usign. Lakfarve på masonit. 60 x 60.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/772
Poul Gernes: To-delt dekoration fra udsmykningen af baren på Hotel Trouville, Hornbæk, 1988. Samlet 85 x 378. Uindrammede. (2)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
866/771
Selim Turan: Komposition, ca. 1959. Sign. Selim. Olie på lærred. 116 x 73. (4140-19)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
866/770
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. Köpcke, Feb. 60; sign. og dateret på bagsiden. Olie på pap. 100 x 70.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/769
Selim Turan: Komposition, ca. 1959. Dobbeltsign. Selim. Olie på lærred. 100 x 73. (4140-13)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/768
Armando: Uden titel, 1958. Sign. og dateret på bagsiden 4/58. Olie på plade. 122 x 91.
Vurdering :
150.000 DKK -
866/767
Christian Megert: "Essai 4", 1959. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Caparol og sand på lærred. 40 x 50. (5751)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/766
Christian Megert: "Essai 7", 1959. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Caparol og sand på lærred. 40 x 65. (5753)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/765
Jan Krizek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Olie på lærred. 91 x 64. (4120-5)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
450.000 DKK -
866/764
Jan Krizek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Olie på lærred. 65 x 54. (4120-6)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
866/763
Jan Krizek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Olie på lærred. 92 x 65. (4120-3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
866/762
Marcelle Loubchansky: "La vie en rose", Oktober 1953. Sign. Marcelle Loubchansky, betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 72. (4050-18)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
866/761
Marcelle Loubchansky: "La voie lactée rouge", 1954. Sign. Marcelle Loubchansky; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 65. (4050-16)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
866/760
Jan Henderikse: Uden titel, 1959. Sign. på bagsiden Henderikse, 247.59.3.3. Olie på lærred. 95 x 71. (A 5732)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/759
Christian Megert: Uden titel. Sign. på bagsiden C. Megert 59. Caparol og sand på lærred. 82 x 124. (5755)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/758
Raymond Hains: Uden titel. Sign. på bagsiden Raymond Hains 1961. Decollage på zink. 37 x 52.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
866/756
Bruno Cassinari: "Alberi sul mare". Sign. Cassinari 54. Olie på lærred. 81 x 65
Vurdering :
60.000 DKK -
866/755
Carlos Cruz-Diez: "Physichromie No. 393", Paris, Fev. 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. 61 x 62.
Vurdering :
400.000–600.000 DKK Hammerslag:
680.000 DKK -
866/754
Mario Ceroli: Uden titel. Sign. Ceroli 66. Relief i træ. 26,5 x 24 x 6,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/753
Per Kirkeby: Uden titel, 1971. Sign. (utydeligt) på blændrammen Per Kirkeby. Farvede garntråde, grus og olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/752
Enzo Cacciola: Uden titel, 20-2-1977. Sign. og dateret på bagsiden. Cementblanding på lærred monteret på plade. 17 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
866/751
Enzo Cacciola: Uden titel, 21-2-1977. Sign. og dateret på bagsiden. Cementblanding på lærred monteret på plade. 17 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/750
Enzo Cacciola: Uden titel, 18-2-1977. Sign. og dateret på bagsiden. Cementblanding på lærred monteret på plade. 17 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
866/748
Daniel Spoerri: "Solvente da Bruciare" eller "Rifiuti di Tegna". Sign. på bagsiden Spoerri 69. Mixed media på plade. 20 x 20.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
866/747
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/746
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/744
Peter Bonnén: Sølvbarre, ready made, 1970'erne. Stemplet Heraeus Feinsilber 999 1000 g samt Peter Bonnén. Finsølv. 11 x 5 x 2.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/743
Tetsumi Kudo: Fuglebur med hjerte, ca. 1975. Sign. Tetsumi Kudo. H. 13, B. 9. D. 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
866/742
Al Hansen: "Yes SH La". Collage af Hershey chokoladepapir på træ. 10,5 x 9,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/741
Sven Dalsgaard: "Clean nr. 2". Sign. Sven Dalsgaard 1976. Viskestykke monteret i kasseramme. 87 x 27 x 7.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
866/740
Paolo Scheggi: "Intersuperficie curva dal rosso", 1962-63. Signeret og betitlet på bagsiden. Rød akryl på lærred i tre lag. 70 x 50 x 5,5.
Vurdering :
2.000.000–2.500.000 DKK Hammerslag:
1.950.000 DKK -
866/739
Toni Costa: "Dinamica Visuale", Padova 1967. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Relief af hvid PVC monteret på bemalet træplade. 37 x 37.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
866/738
Bruno Gambone: Objekt (Tableau sculpture), 1970. Sign. Bruno Gambone 1970 på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40 x 8.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/737
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 67 x 104
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
866/736
Carl-Henning Pedersen: "Fuglens Himmelsti", Molesmes 1987. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
70.000 DKK