Jan Henderikse (f. Delft 1937)
Uden titel, 1959. Sign. på bagsiden Henderikse, 247.59.3.3. Olie på lærred. 95×71.
Udstillet: “Nederlandse Informele Group”, Galerie De Waag, Almelo, Holland, september 1959. Udstillet: “Nederlandse Informele Group”, Galerie Köpcke, Læderstræde 17, København, januar 1960 (label på bagsiden). Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København.
Udstillingen hos Galerie Köpcke var arrangeret af Henk Peeters og var med værker af Armando, Kees van Bohemen, Jan Henderikse, Henk Peeters og Jan Schoonhoven. Årene 1959–1960 var meget succesfulde for den hollandske gruppe med galleriudstillinger i Danmark, Tyskland, England og Holland.
Vi takker Antoon Melissen for hans research i forbindelse med katalogiseringen af værket. Værket vil blive gengivet i Antoon Melissens kommende monografi om Jan Henderikse (udgives foråret 2017 af Kerber Verlag).
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016