Traditionel auktion
2019/1116
Smaragd- og diamantbroche af guld og sølv prydet med facetslebet smaragd på ca. 3.30 ct. omkranset af talrige old-cut og rosenslebne diamanter på ca. 1.00 ct.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2019/189
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2018/1122
Belle Èpoque diamantbroche af platin prydet med talrige old-cut og enkeltslebne diamanter på i alt ca. 1.45 ct. J/P1. L. ca. 6 cm. Ca. 1900.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2018/1110
Diamant- og perlearmbånd af 18 kt. guld og hvidguld prydet med fem naturlige perler og fem brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.80 ct. L. ca. 19 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2017/13
Louis Auguste Francois Aumont: Kunstnerens selvportræt som 18-årig. Usigneret. Olie på lærred. 20 x 15,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2017/1
Jens Juel og værksted, ca. 1790: Portræt af Jacob August Maribo (1783-1858) som barn. Usigneret. Olie på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
2016/1103
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med smaragd på ca. 2.26 ct. omkranset af talrige diamanter på i alt ca. 1.44 ct. Str. 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2016/820
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2016/501
Bjørn Nørgaard: "Det rejsende element", 1997. Udkast til udsmykning på Trapholt, Kolding. Skulptur af sortpatineret bronze. H. 27. L. 37.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2016/262
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/47
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/35
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2016/4
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2015/1127
Safir- og diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige marquiseslebne safirer og brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.90 ct. . L. ca. 18 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2015/1104
Tiffany & Co.: Rubinarmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige facetslebne rubiner. Signeret Tiffany. L. ca. 19 cm. Vægt ca. 54,5 g.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2015/718
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2015/573
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære. Sign. Jens-Flemming Sørensen 86. Skulptur af patineret bronze. H. 21. L. 48. B. 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2015/569
Hans Voigt Steffensen: Sommerlandskab. Sign. H. Voigt Steffensen 2007; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 235 x 310.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2015/538
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2015/227
Klukflaske med ziirater dekoreret med bringebær og lænker. Tungeformet fod. Gjøvik 1825-1840. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2015/143
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2014/1243
Cartier: Diamantørestikker af 18 kt. guld og stål hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.26 ct. VVS-VS. Ca. 1980-90. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2014/673
Alexandre Fassianos: "Georgette dans la chambre". Sign. A. Fassianos. Gouache på papir. Bladstørrelse 44 x 47.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2014/533
Damien Hirst: "Beautiful Exotic Stretching Etchy Spinning Void Etching" fra "Stütz Mappe". Sign. Damien Hirst, 46/50 samt i trykket Damien Hirst 95.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2014/541
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2014/535
Albert Mertz: "Gaveideer fra guldsmeden". Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62 x 47,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2014/519
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2013/7593
Frodo Mikkelsen: "Ærø Dream". Sign. på bagsidsen Frodo Mikkelsen 2019. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2013/7515
Jesper Skov Madsen: "Cuts and scratches". Sign. på bagsiden Jesper Skov Madsen 2018 med titel. Perforeret lærred monteret på aluminium. 90 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2013/7500
Michael Kvium: "Gifted Painting", 2001. Sign. på bagsiden Kvium 01 med titel. Olie på lærred. 200 x 400. Uindrammet.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
2012/9122
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2012/9123
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2012/9096
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9088
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2012/9087
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9081
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje, flankeret af musicerende ungt par. Frankrig, ca. 1815-20. H. 40. B. 35. D. 12.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2012/9077
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2012/9072
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2012/9026
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2012/9002
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1079
Ole Wanscher: "T-stolen". Et sæt på otte stole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med patineret sort skind. Udført hos A.J. Iversen. (8)
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/1078
Märta Måås-Fjetterström: "Rutig blå" (Ternet blå). Håndvævet tæppe af uld i "halv-flossa" teknik med kvadratisk blåt reliefmønster på lys brun/hvid/rød bund.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1077
Ole Wanscher: Cirkulært spisebord af riopalisander med svungen sarg. Top med udtræk og tre tilhørende tillægsplader. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/1076
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af riopalisander. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet sort skind. Model 4283. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/1075
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
893/1074
Märta Måås-Fjetterström: “Bruna heden”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AB MMF.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/1073
Ole Wanscher: “Ægyptertaburet”. Foldetaburet med stel af riopalisander. Sæde udspændt med sort skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/1072
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet lysbroget marmor.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1071
Poul Kjærholm: “PK 11”. Sæt på seks armstole med stel af matforkromet stål, kopstykke af patineret ask. Sæder betrukket med patineret naturskind. (6)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/1069
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Betrukket med patineret brunt skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1068
Arne Jacobsen: "AJ". Tolv sæt dørgreb af patineret messing. Formgivet til SAS Royal Hotel, 1958. L. 11. (12)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1067
Hans J. Wegner: “JH 810”. Fritstående skrivebord med kassetteformet top af mahogni. Front med to integrerede skuffer i sarg.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/1066
Arne Jacobsen: “Syveren”. Et par kontorstole med stel af stål, drejefunktion og hjul. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med brunt nigerskind. Model 3217. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1065
Helge Vestergaard Jensen: Sæt på otte højryggede stole med stel af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med lysebrunt skind. (8)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/1064
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: “X bord”. Sjældent rektangulært sofabord med top af teak. Krydsbensstel af bejdset mahogni ilagt fugleøjetræ, messingbøjler.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/1063
Helge Vestergaard Jensen: “Ketcherstolen”. Hvilestole med stel af kirsebær, sæde og ryg udspændt med strenge af nylon. Udført hos Niels Roth Andersen.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/1062
Svensk design: Håndvævet vendbart "rölakan" tæppe af uld, polykromt geometrisk blomstermønster på lys gråbrun bund. Usign.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/1061
Stilnovo: "Albarello" standerlampe med seks arme af sortlakeret metal, monteret med polykrome kugleskærme af glas. Cirkulær base af marmor, beslag af messing.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/1060
Italiensk design: Standerlampe med tre arme af sortlakeret metal, hver monteret med hhv. lyseblå, blå samt gul metalskærm. Trekantet base af marmor.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/1059
Svensk design: Håndvævet vendbar "rölakan" løber af uld, polykrome striber med grå mellemrum. Usign.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1058
Martin Nyrop: Tegnebord af massivt fyrretræ med højdejustérbart stel. Front med skuffe. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1055
Palle Suenson: Et par pultlamper af patineret messing. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK