Traditionel auktion
i Havnen
-
2336/629
Egor Koshelev: Uden titel. Sign. monogram. Blæk og salt på papir. 35 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
906/709
Gerald Genta: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Perpetual Calendar. ref. G 2840 4. Mekanisk værk med automatisk optræk og månefase, kaliber 2986. 1989.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2204/547
Louis Cane: Uden titel. Sign. Cane 1990. Olie på lærred. 123 x 162.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2151/822
Pierre Bonnard: "La Toilette Assise", 1925. Sign. Bonnard. Litografi. Lysmål 42,5 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2151/9073
Baltisk konsol af masurbirk og lister af messing. 19. årh. H. 78. B. 93. D. 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2123/531
Paul Wunderlich: Uden titel. Sign. på bagsiden Paul Wunderlich 67, 3/10. Olie på lærred. 65 x 53.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2121/1013
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Betrukket med sort skind. Model 3317.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2121/549
Pablo Picasso: Figurkomposition. Stempel sign. Picasso 13.3.71, 44/50. Radering. Lysmål 43 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2116/1102
Belle Èpoque diamantbroche af platin og guld prydet med talrige old-cut og enkeltslebne diamanter. H-J/VS-P1. L. ca. 5,7 x 2,5 cm. Ca. 1900-15.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2116/95
Et sæt på 12 norditalienske senempire stole af mahogni, uskåret med ornamentik. 19. årh.s midte. (12)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2106/501
Andy Warhol, efter: "Marilyn Monroe". Komplet sæt af ti serigrafier i farver. Udgivet af Sunday B. Morning. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet. (10)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2052/645
Ryan Nord Kitchen: "April Painting 2". Sign. på bagsiden Ryan Nord Kitchen 4/3/14, 4 II. Olie på lærred. 86 x 64.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2051/8132
Et sæt på tre franske biblioteksbuster af patineret bronze, hver på søjle af hvid marmor. 18. årh.s slutning. H. 29. (3)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2051/8107
Signeret Hereke silketæppe med metaltråde, Tyrkiet. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 149 x 99.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
-
2051/8021
Stor gustaviansk sofa af forgyldt træ, udskåret med ornamentik og border, otte runde kannelerede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 105. L. 200. D. 65.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2049/561
Mogens Møller: "Tegn", 1974. Usign. Metal på sokkel af bemalet træ. H. 126. B. 43. D. 11.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2046/702
Jacob Kjær: Et par usædvanlige kubeformede skamler, base finéret med riopalisander. Betrukket med hvid lammepels. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2040/535
Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden AM okt. 79. Mixed media på plade. 70 x 70. Monteret mellem to lag plexiglas.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2040/383
Victoriansk credenz af indlagt rodtræ, ibenholt og sortmalet træ. England, 19. årh.s slutning. H. 104. B. 165. D. 48.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2039/1105
Bodil Binner: Diamant solitairering af platin prydet med brillantslebet light brown diamant på ca. 1.09 ct. Klarhed VVS1. Triple excellent cut. Gia certifikat.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
2039/113
Fransk Louis XV kommode af nøddetræ med beslag af bronze. Languedoc. 18. årh.s midte. H. 87. B. 129. D. 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
896/196
Et par russiske konsoller af mahogni. Skt. Petersborg efter model af Heinrich Gamb. 20. årh. H. 83. B. 110. D. 48. (2)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2036/545
Ole Schwalbe: "Portræt af et maleri II", 1960. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2035/1100
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 4.88 ct. H/VVS-VS. Triple excellent cut. Ca. 2016.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2034/39
“Flora Danica” syv sidetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3552. Royal Copenhagen. Diam. 14 cm. (7)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2032/712
Julian Mayor: "Impression Chair". Et par skulpturelle armstole af udskåret og delvis sortlakeret krydsfinér. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2032/694
Axel Einar Hjorth: "Lido". Sidebord med stel af stål. Top samt hylde med orange trolit, kanter af brun/orange-broget trolit. H. 56. Diam. 45.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2032/706
Ubekendt design: Art Deco bord af riopalisander med beslag og dekoration af forkromet stål. Top med to tillægsplader. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2032/519
Jacob Kjær: Fritstående, overpolstret tre-pers. sofa med ben af cubamahogni. Betrukket med hvid lammepels. L. 212.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2031/760
Cundo Bermudez: Komposition med par. Sign. Cundo Bermudez. Akvarel og pen på papir. Lysmål 27 x 19.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2031/348
Fransk prismekrone med bjergkrystal og burformet stel af forgyldt bronze. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2027/666
Bjørn Nørgaard: "Citat slut", 1977. Træstamme med diverse indlejrede effekter (sten, spejl, notater, æg) placeret bag glas. 100 x 23 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2027/664
Freddie A. Lerche: "Vejen IV", 1983. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 133.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2027/7
Thorald Læssøe: Parti fra den romerske campagne. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
2026/9012
Claude Leclerc: Fransk Louis XVI møblement af forgyldt træ. Sign. C. Leclerc. Frankrig, c. 1790. Sofa L. 180. (7)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2026/9008
Svensk prismekrone med burformet stel af messing, behængt med prismer, otte lysarme samt indvendig elektrisk lys. Rokoko form, 19. årh. H. 90. Diam. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/894
Frits Henningsen: Fritstående tre-pers. sofa med stel af cubamahogni. Betrukket med patineret brunt skind. L. 240.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
2024/1261
Chanel: "Double Flap Bag" af gult stof og læder med gyldent beslag, dobbelt kædehank, CC turn lock, tre indvendige og to udvendige lommer. 2002-3.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
895/305
Baktiari tæppe, Persien. Nyere udgave af det klassiske "paradisets have-design". Ca. 2000. 585 x 395.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2024/900
Jørgen Wolff: Stor lysekrone med fire kegleformede "Conus" skærme af oregonpine nedhængt fra tværpind. L. ca. 195.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2023/516
Kaare Klint: Fritstående tre-personers sofa på profileret, ottebenet krydsbensstel af mahogni. Betrukket med naturskind. L. 199.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2022/1129
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld "Creoler-model" hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.80 ct. G-H/SI-P1. Diam. 30 mm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2022/509
Jonathan Monk: “No. 374 (Malta)” fra serien “Holiday Paintings”, 1995. Sign., med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60×40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
2021/1105
Diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne cognacfarvede diamanter på i alt ca. 16.92 ct. L. ca. 110 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2021/711
Kristian von Hornsleth: "Chance Operations", 2001-2002. Fire unikke skulpturer i forskelligt materiale. (4)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
2021/700
Flemming Rosenfalck: "Skæve firkanter i rekler", 1957. Sign. med titel og datering på bagsiden. Relief af bemalet træ. 75 x 49 x 6.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2021/529
Maurice Estève: "Grisande", 1966. Sign. Estéve, 75/100. Litografi i farver. Lysmål 67 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2021/1
Carl Anton Saabye: "Nørre Vosborg ved Nissum Fjord", med bønder på vej hjem fra marken. Sign. C. Saabye 48. Olie på lærred. 63 x 95.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2020/1113
Et par Belle Èpoque diamantørestikker af 14 kt. guld og sølv hver prydet med brillantslebet diamant omkranset af talrige diamanter. L. ca. 3,5 cm. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
2020/1103
Diamantarmring af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.95 ct. H/VS-SI. Diam. ca. 18 cm.
Vurdering :
12.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2020/925
Ib Kofod-Larsen: Rektangulært sofabord med tilspidsende ben og sprosser af teak. Top af riopalisander med profileret kant.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2020/168
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af Birgitte Marie Mazar de la Garde (1757-1846). Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 30 x 23. Empireramme.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2020/154
Christian Hornemann: Portræt af Jørgen Herman Konrad (1794-1876). Sign. på bagsiden. Pastel på papir. Lysmål 34 x 27. Empireramme.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2019/1116
Smaragd- og diamantbroche af guld og sølv prydet med facetslebet smaragd på ca. 3.30 ct. omkranset af talrige old-cut og rosenslebne diamanter på ca. 1.00 ct.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2019/189
Søren Emil Carlsen: Opstilling med kobbertøj og vinglas på et bord. Sign. Emil Carlsen. Olie på lærred. 51 × 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2018/1122
Belle Èpoque diamantbroche af platin prydet med talrige old-cut og enkeltslebne diamanter på i alt ca. 1.45 ct. J/P1. L. ca. 6 cm. Ca. 1900.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2018/1110
Diamant- og perlearmbånd af 18 kt. guld og hvidguld prydet med fem naturlige perler og fem brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.80 ct. L. ca. 19 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2017/13
Louis Auguste Francois Aumont: Kunstnerens selvportræt som 18-årig. Usigneret. Olie på lærred. 20 x 15,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2017/1
Jens Juel og værksted, ca. 1790: Portræt af Jacob August Maribo (1783-1858) som barn. Usigneret. Olie på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
2016/1103
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med smaragd på ca. 2.26 ct. omkranset af talrige diamanter på i alt ca. 1.44 ct. Str. 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2016/820
Svensk design: Sofabord af elm og mahogni med profilerede ben. Cirkulær top ilagt plade af råglas, herunder gitter. H. 58. Diam. 92,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt