Traditionel auktion
i Bredgade
Skulpturer og bronzer
2051/8132
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
899/1087
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/339
Et par Louis XVI stager af hvid marmor med montering af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 22. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/312
Et par Franske kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 36,5. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/307
Claude Clodion, efter: Dansende og spillende bacchantinder og pan, figurgruppe af forgyldt bronze. Mærket 'Clodion'. 19. årh. H. 59.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/296
Stor fransk opsats af forgyldt og patineret bronze. Empire form. 19. årh. H. 58. Diam. 48.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
893/291
Fransk Empire opsats af forgyldt bronze, knælende Amorin holder en slebet krystal skål, cylindrisk base med støbt ornamentik. Ca. 1810. H. 38 cm. Diam. 24 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/289
Et par franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze efter model af Pierre-Philippe Thomire. Empire stil, 20. årh. H. 93. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/288
Et par franske bordlamper af forgyldt og patineret bronze med base af grøn marmor. Empire form, 20. årh. H. 103. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/281
Et par store franske senempire kandelabre. 19. årh.s første halvdel. H. 95 cm. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/250
Et par store gustavianske prismelampetter af forgyldt bronze, hver med to lysarme, støbt med vædderhoveder og store prismespyd. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/237
Et par store engelsk Blue John obelisker. Derbyshire, ca. 1810-1820. H. 70 cm. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/231
Et par store Charles X kandelabre af forgtldt bronze. Ca. 1820. H. 78. (2)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
893/229
Pierre Philippe Thomire: Et par store senempire lågvaser af forgyldte bronze, stemplet 'THOMIRE'. 19. årh.s begyndelse. H. 58. Diam. 39. (2)
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
893/226
Et par franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 65. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/221
Et par franske Louis XVI stager af forgyldt bronze og hvid marmor. 19. årh.s første halvdel. H. 43. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/216
Et par russiske prismegirandoler af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 59 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/110
Helen Sofie Dohlmann: En fløjtespillende dreng. Sign. Helen Dohlmann 1904. Skulptur af patineret bronze. H. 77. L. 73. B. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK