Traditionel auktion
Design
2121/1013
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2046/702
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2032/712
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2032/694
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2032/706
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2032/519
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
895/894
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
895/882
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
895/833
Vilhelm Lauritzen: Unikt skab af massiv ask, lavt stel med runde ben. Front med jalusilåger i to niveauer. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
895/830
Dansk snedkermester: Sofabord opsat på tre runde ben af massiv elm. Cirkulær top finéret med elm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/829
Philip Arctander: “Muslingestolen”. Et par hvilestole med stel af bøg. Sæde og ryg betrukket med lysebrunt lammeskind. (2)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
895/827
Barbro Nilsson: "Ströbäck". Håndvævet tæppe af uld i "halv-flossa" teknik med geometrisk rombemønster i brunt og okker med grønne detaljer.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/823
Poul Henningsen: “PH-8/6”. Stor pendel med fatningshus af forniklet metal. Skærme af hvidmalet kobber og zink. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
895/813
Peder Moos' stil: Skulpturel kaneseng af massiv eg, opsat på fire let svungne ben. Organisk form med synlige samlinger på hjørner.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/804
Stilnovo: Lysekrone med messingbelagt ring samt baldakin. Monteret med tre blåmalede skærme med perforeret top. Hver skærm med op- og nedlysende lyskilde.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2024/900
Jørgen Wolff: Stor lysekrone med fire kegleformede "Conus" skærme af oregonpine nedhængt fra tværpind. L. ca. 195.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2023/516
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2020/925
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2016/820
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2015/538
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2014/519
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/1079
Ole Wanscher: "T-stolen". Et sæt på otte stole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med patineret sort skind. Udført hos A.J. Iversen. (8)
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/1078
Märta Måås-Fjetterström: "Rutig blå" (Ternet blå). Håndvævet tæppe af uld i "halv-flossa" teknik med kvadratisk blåt reliefmønster på lys brun/hvid/rød bund.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1077
Ole Wanscher: Cirkulært spisebord af riopalisander med svungen sarg. Top med udtræk og tre tilhørende tillægsplader. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/1076
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af riopalisander. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet sort skind. Model 4283. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/1075
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
893/1074
Märta Måås-Fjetterström: “Bruna heden”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AB MMF.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/1073
Ole Wanscher: “Ægyptertaburet”. Foldetaburet med stel af riopalisander. Sæde udspændt med sort skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/1072
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet lysbroget marmor.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1071
Poul Kjærholm: “PK 11”. Sæt på seks armstole med stel af matforkromet stål, kopstykke af patineret ask. Sæder betrukket med patineret naturskind. (6)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/1069
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Betrukket med patineret brunt skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1068
Arne Jacobsen: "AJ". Tolv sæt dørgreb af patineret messing. Formgivet til SAS Royal Hotel, 1958. L. 11. (12)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1067
Hans J. Wegner: “JH 810”. Fritstående skrivebord med kassetteformet top af mahogni. Front med to integrerede skuffer i sarg.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/1066
Arne Jacobsen: “Syveren”. Et par kontorstole med stel af stål, drejefunktion og hjul. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med brunt nigerskind. Model 3217. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1065
Helge Vestergaard Jensen: Sæt på otte højryggede stole med stel af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med lysebrunt skind. (8)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/1064
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: “X bord”. Sjældent rektangulært sofabord med top af teak. Krydsbensstel af bejdset mahogni ilagt fugleøjetræ, messingbøjler.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/1063
Helge Vestergaard Jensen: “Ketcherstolen”. Hvilestole med stel af kirsebær, sæde og ryg udspændt med strenge af nylon. Udført hos Niels Roth Andersen.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/1062
Svensk design: Håndvævet vendbart "rölakan" tæppe af uld, polykromt geometrisk blomstermønster på lys gråbrun bund. Usign.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/1061
Stilnovo: "Albarello" standerlampe med seks arme af sortlakeret metal, monteret med polykrome kugleskærme af glas. Cirkulær base af marmor, beslag af messing.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/1060
Italiensk design: Standerlampe med tre arme af sortlakeret metal, hver monteret med hhv. lyseblå, blå samt gul metalskærm. Trekantet base af marmor.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/1059
Svensk design: Håndvævet vendbar "rölakan" løber af uld, polykrome striber med grå mellemrum. Usign.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1058
Martin Nyrop: Tegnebord af massivt fyrretræ med højdejustérbart stel. Front med skuffe. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1055
Palle Suenson: Et par pultlamper af patineret messing. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/1054
Kaare Klint: Fritstående skrivebord af mahogni med to afrundede endeklapper. Front med tre profilerede skuffer samt to udtræksplader.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1053
Kaare Klint: “Den Røde Stol”. Tre armstole med profileret stel af cubamahogni. Betrukket med patineret Nigerskind, hæftet med messingsøm. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/1052
Tyge Hvass: Et par væglampetter med ramme af patineret messing. Sider, bund samt front med mat hvid opalglas. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/1050
Frits Henningsen: Lænestol med stel af mahogni. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret brunt skind, hæftet med messingsøm.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1049
Frits Henningsen: Armstol med profileret stel af cubamahogni med svungne armlæn og bagben. Betrukket med patineret brunt skind.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/1048
Frederik Hansen: Kommode samt cirkulært spejl af nøddetræ. Kommode med top af grønligt marmor, front med fem skuffer. Spejlglas med profileret kant. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1047
Kaj Gottlob: Langt biblioteksbord af kaukasisk nød, ben med udskårne profiler. Top ilagt patineret grønt skind, ene langside med seks skuffer, greb af messing.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/1046
Terence Harold Robsjohn-Gibbings, tilskrevet: Cirkulært sofabord af nød, tilspidsende ben med "sko" af messing. Top beklædt med brunt skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1042
Vilhelm Lauritzen: Unika skrivebordsmøblement af massiv ask, bestående af dameskrivebord, skab samt hylde. (3)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/1041
Vilhelm Lauritzen, Frits Schlegel: Sjælden bordlampe med skærm, stamme samt cirkulær base med orange bemaling. Højdejustérbar stamme af patineret metal.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/1039
Frits Schlegel: "Husum". Sæt på seks stole med stel af formbøjet bøg. Sæde samt ryg af massiv elm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/1038
Ernst Kühn: Konsol-/arbejdsbord med stel af bejdset bøg, rektangulær top af massiv fyrretræ. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/1037
Frits Schlegel: Pendel med skærm samt baldakin af kobber, bund med cirkulær skærm af glas. H. 80. Diam. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/1036
Jens Lyngsøe: Cirkulært sofabord af massiv pommersk fyr.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/1035
Palle Suenson: Sæt på seks runde loftslamper med messingkank, bundskærm af hvid akryl. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/1034
Alice Wallebäck: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med geometrisk blomstermønster i hvide, røde og gråblå nuancer. Sign. AW.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1032
Th. Valentiner: Et par justérbare standerlamper med stel af patineret messing. Kegleformet skærm af grønt stof. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1031
Niels O. Møller: Et sæt på otte armstole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. Model 62. Udført hos J.L. Møller. (8)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK