Traditionel auktion
i Bredgade
Design
893/955
Jacob Kjær: Fritstående skrivebord af riopalisander monteret med "sko" af messing. Front med fem profilerede skuffer med greb af messing.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/954
Märta Måås-Fjetterström: “Daggkåpan” (Løvefod). Håndvævet vægtæppe af uld og hør. Geometrisk mønster i brunt og grønt på lys base. Sign. MMF.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/953
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/951
Otto Schulz, tilskrevet: Et par lænestole med stel af Macassar med mørbejdsede detaljer i relief. Betrukket med møbelstof med slangeskindsprint. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
893/950
Dansk snedkermester: Art Deco skænk af palisander opsat på profilerede ben. Front med tre fold-ned klapper af pæretræ. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/949
Josef Frank: Rektangulært spejl med afrundede hjørner, ramme af patineret messing. H. 75. B. 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
893/948
Karl Dangel: Håndvævet “rölakan” tæppe af uld med polykromt geometrisk mønster i røde, grønne og gule nuancer med hvide elementer. Sign. CD.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/946
Axel Einar Hjorth: "Lido". Skulpturel lænestol med sortlakeret base af birk. Sider, fremskudt sæde samt ryg betrukket med patineret rødbrunt skind.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/945
Poul Kjærholm: "Professorbord". Fritstående skrivebord med stel af sortlakeret vinkeljern. Top samt “svævende” kassetteformet skuffeelement af sortlaseret fyr.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/944
Poul Kjærholm: “PK 61”. Tidligt sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af glas. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/943
Poul Kjærholm: “PK 11”. Tidlig armstol med stel af matforkromet stål, kopstykke af patineret ask. Sæde betrukket med lyst pergament.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/942
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet Porsgrunn marmor med fossiler.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
893/941
Poul Kjærholm: "PK 13". Frisvingerstol med stel af matforkromet fjederstål. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/940
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/939
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/938
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/937
Poul Kjærholm: "PK 56". Sjældent cirkulært spisebord med tresidet understel af matforkromet stål. Top af flintrullet lys marmor.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/936
Barbro Nilsson: "Spättan, blå" (Spætten, blå). Håndvævet tæppe af uld i gobelin teknik med svungent mønster i blå og lilla nuancer.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/934
Piet Hein: "RA". Pendel med stamme og baldakin af forkromet metal. Skærme af opalglas.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/933
Marianne Richter: "Rosita blå". Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Sign. AB MMF MR.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
893/932
Hans J. Wegner: "Kohornstolen". Et par armstole af massiv valnød. Sæde betrukket med sort skind. Model JH 505. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/931
Dansk snedkermester: Bordbænk af massiv teak med tremmetop. Stel med profilerede ben med messingbøjler. H. 40,5. B. 37,5. L. 135.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/930
Kaare Klint: Fritstående tre-personers sofa på profileret, ottebenet krydsstel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret rødt skind.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/929
Märta Måås-Fjetterström: “Vit Botten” (Hvid bund). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster på lys bund. Sign. MMF.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/928
Børge Mogensen: Et par kommoder af patineret eg. Front med hver otte skuffer, monteret med specialhåndtag af messing. Model A 234. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/927
Børge Mogensen: Sæt på seks hvilestole med stel af massiv, patineret eg. Sæde samt ryg uspændt med brunt kernelæder. (6)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
893/926
Børge Mogensen: “Jagtstolen”. Hvilestol med stel af massivt patineret eg. Sæde samt ryg udspændt med originalt patineret kernelæder.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/925
Inga-Mi Varneus Rydgren: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. P og IMV.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
893/924
Børge Mogensen: "Jagtstolen". Yderst sjælden lænestol af røget, massiv eg. Udspændt med originalt kernelæder. Prototype.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
893/923
Hans J. Wegner: “AT 314”. Spisebord af teak med endeklapper, opsat på sabelkrydsbensstel af eg med messingbøjler. Udført hos Andreas Tuck.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/922
Hans J. Wegner: "The Chair". Et par armstole af massiv eg. Sæde og ryg udspændt med flet. Model JH 501. Udført hos Johannes Hansen. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/921
Finn Juhl: Sofabord/bordbænk af teak. Top med kehlede kanter, højre side monteret med underliggende skuffe med konkav front.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/920
Märta Måås-Fjetterström: “Vita Rutmattan”. Håndvævet uldtæppe i "rölakan" teknik. Geometrisk mønster i hvide, røde, grønne og blå nuancer.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/919
Finn Juhl: "FJ 45". Lænestol af teak. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med blåternet uld. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
893/918
Georg Jensen: Opsats af hammerslået sølv med bladværk. Snoet stamme med kugler. Georg Jensen 1925-19320. H. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/917
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1947. Vægt eksklusive dele med stål 5090 g. (137)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
893/916
Axel Salto: Bordlampe af stentøj modelleret med blade og grene i relief. Dekoreet med lys gullig glasur med orange elementer.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/915
Axel Salto: "Aktæon". Figur af stentøj. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20674. Kgl. P. Udført 1967. Formgivet 1944. H. 35.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/913
Axel Salto: Cirkulært vægrelief af porcelæn modelleret med hjortehoved mellem grene med frugter. Dekoreret med turkis alkaliglasur. Diam. 48. D. 7.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/912
Johan Rohde: Stor kande af sterlingsølv med hamret overflade. Dessin 432 C. Vægt 954 g. H. 29,3.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/911
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 3862 g. (115)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/910
Harald Nielsen: "Pyramide". Et sæt på 12 dækketallerkner af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 600 Y. (12)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/909
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 3230 g. (97)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/908
Georg Jensen: "Magnolia". Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål med låg. (3)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/907
Georg Jensen: "Magnolia". Cirkulær serveringsbakke med hamret overflade. Georg Jensen efter 1945. L. 35.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/905
Daum Nancy: Vase af klart, grønt og blåt matteret glas. Overfangsglas udskåret med motiv af skovlandskab og sø. H. 31. Diam. øverst 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/904
Daum Nancy: Vase af klart, orangerosa samt gult matteret glas. Udskåret med skovlandskab og træer emaljedekoreret. H. 24.5 cm. Diam. max. 11.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/903
Daum Nancy: Bordlampe af overfangsglas, ætset med landskab med træer og sø i lyserødt på en bund af klart, gullig ravfarvet og blå bund. H. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/902
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951 samt efter 1945. (137)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/901
Axel Salto: Maske af stentøj modelleret i form af mandeansigt. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 44,5. B. 27,5. D. 22.
Vurdering :
230.000 DKK -
893/900
Georg Jensen: "Magnolia". Et par ovale skåle af sterlingsølv, ender med gennembrudte greb. L. 29,8 og 30. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/899
Fanny Garde: Art nouveau vase af porcelæn skraveret i let relief med skærmplanter og tidsler. H. 44.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/898
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn dekoreret med blå krystalglasur med gråblå elementer. Sign. monogram 2, 178. Kgl. P. Unik. H. 27,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/897
Harald Nielsen: Stor cocktailshaker af sterlingsølv med hamret overflade. Lågknop i form af blade og bær. H. 31,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/896
Georg Jensen: Kande af sterlingsølv med hamret overflade. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 407 A. Vægt 1046 g. H. 23,7.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/895
Johan Rohde: Stor oval serveringsbakke af sterlingsølv med hamret overflade. Hanke af udskåret ibenholt. L. 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/894
Valdemar Engelhardt: Lågkrukke af porcelæn dekoreret med okkerbrun krystalglasur med blå og grå elementer. Sign. monogram 2, 172. Kgl. P. H. 21.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/893
Bo Kristiansen: Stor skål af stentøj, yderside med indridse bogstaver i relief. Usign. Unik. H. 22. Diam. 49.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/892
Per Weiss: Gulvvase af stentøj dekoreret med mønster i hvid, blå og sort glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 66.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/891
Henning Koppel: "Svanen". Kande af sterlingsølv. Georg Jensen med årskode C10=1977. Dessin 1052. Vægt 2067 g. H. 42.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
893/890
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/889
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 4557 g. (108)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK