Design og moderne kunst 891
Moderne malerier
Malerier og skulpturer
902/278
Leonid Purygin: "Brilliant". Sign. Lenia Purigin fra Nara, Brilliant N19892. Olie på krydsfinér. 49 x 48.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
2105/540
Niels Nedergaard: "Bevægelsesbillede - Neon", 1977-1979. Usigneret. Akryl på masonit. 123 x 114.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
899/1229
Bengt Lindström: "The Clown" (Klovnen), ca. 1990. Sign. Lindström. Olie på lærred. 190 x 195.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
899/1114
Harald Giersing: "To kvinder ved påklædningen", ca. 1913. Usign. Olie på compoboard. 93 x 122
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
896/532
Johannes S. Kjarval: Parti fra Thingvellir, Island. Sign. J. S. Kjarval 1937. Olie på lærred. 102 x 147.
Vurdering :
135.000 DKK -
2032/501
Gunnlaugur Blöndal: Portræt af en pige. Sign. Blöndal 1928. Portræt af en herre på bagsiden. Pastel på papir. Lysmål 50 x 38.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
895/662
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/565
Sohan Qadri: Uden titel, 1978. Sign. Qadri; sign. med datering på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/751
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/693
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/688
Michael Kvium: "Model", 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
2008/547
Jais Nielsen: Figurbillede. Sign. Jais 12. Olie på lærred. 64 x 54
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
891/1550
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 68; dateret på bagsiden 17/9/68. Olie på lærred. 146 x 195.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
891/1549
Maja Lisa Engelhardt: "Mark VII". Sign. M.L.E. 92; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 178 x 208.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
891/1546
Arne Haugen Sørensen: "Aber ved livets rand". Sign. Sørensen 85. Akryl på lærred. 120 x 120
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
891/1544
Richard Mortensen: "Opus 2, nr. 25", 1943. Sign. på blændrammen Richard Mortensen 23-10-43. Olie på lærred. 150 x 110
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
891/1543
Mogens Andersen: "Nature morte, Ravel", 1950. Sign. MA samt sign. på bagsiden Mogens Andersen 50. Olie på lærred. 130 x 89
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
891/1541
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 83. Olie på lærred. 97 x 195
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
88.000 DKK -
891/1540
Kurt Trampedach: "Egeskoven under havet". Sign. Trampedach, Copenhagen, 2002. Mixed media på papir monteret på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
130.000 DKK -
891/1539
Kurt Trampedach: "Sara, Anima Etica". Sign. Trampedach, 1996-97, Pays Basque. Mixed media på papir monteret på lærred. 77 x 60.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
84.000 DKK -
891/1538
Niels Nedergaard: "Bevægelses-Billede", 1970erne. Usign. Olie på plade. 187 x 104.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
891/1535
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker. Jadran". Sign. på bagsiden R.M. 2-XI-92. Olie på lærred. 100 x 81
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
891/1534
Richard Mortensen: "Eventyrfigur". Sign. på bagsiden R.M. Klitmøller sept. 1941. Olie på lærred. 91 x 65.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
891/1529
Heimrad Prem: Uden titel. Sign. H. Prem 65. Akryl på lærred. 120 x 108.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
891/1528
Heimrad Prem: "Dorf und Traum". Sign. H. Prem 65. Assemblage; bemalet træ monteret på lærred. 100 x 125 x 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
891/1527
Sohan Qadri: Uden titel. Sign. Qadri, Copenhagen no. 579 på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
891/1521
Auguste Herbin: Uden titel, 1926. Sign. Herbin. Blyant, gouache og akvarel på papir. Lysmål 21,5 x 28,5.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
891/1520
Maurice Estève: Uden titel. Sign. Estève 67. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 50
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
891/1518
André Marfaing: Uden titel, Maj 1967. Sign. Marfaing; dateret på bagsiden Olie på lærred. 89 x 146.
Vurdering :
350.000 DKK -
891/1517
Albert Bitran: "Vers le paysage", 1973. Sign. Bitran 73; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på papir monteret på lærred. 66 x 89.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
891/1516
Bernard Buffet: "Rascasse et deux citrons" (Skorpionfisk og to citroner). Sign. Bernard Buffet 49. Olie på lærred. 33 x 55.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
891/1515
Francisco Borès: "Fillette aux cerises". Sign. Borés 44; titel på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
190.000 DKK -
891/1514
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1978-79. Olie og lakfarve på masonit. 122 x 122.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
900.000 DKK -
891/1513
Richard Winther: Konkret komposition, Paris 11-3-55. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 71.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
891/1512
Preben Hornung: "Havnetema". Sign. monogram 59. Olie på lærred. 114 x 79
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
891/1511
Paul Gadegaard: "Guld og Farve", 1959. Sign. på bagsiden Gadegaard 1959. Olie og bladguld på plade. 130 x 97.
Vurdering :
100.000 DKK -
891/1510
Ole Schwalbe: Uden titel, 1963. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
891/1509
Ole Schwalbe: "Komposition". Sign. på bagsiden Schwalbe 1953. Olie på masonit. 60 x 30
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
891/1507
Ole Schwalbe: "Konstruktion", 1952. Sign. på bagsiden Ole Schwalbe 1952. Olie på masonit. 70 x 70.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
891/1506
Walasse Ting: "Do You Like My Cat?", 1979. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 61 x 87.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
195.000 DKK -
891/1505
Walasse Ting: Kvinde med kat. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl på rispapir. Lysmål 95 x 178.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
891/1503
Xie "Lalan" Jinglan: "L'Archipel". Sign. på bagsiden Lalan 72. Olie på lærred. 81 x 60.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
891/1502
Xie "Lalan" Jinglan: "Se nommé Salah". Sign. på bagsiden Lalan 69. Olie på lærred. 54 x 65
Vurdering :
200.000 DKK -
891/1501
Xie "Lalan" Jinglan: "Nuit bleue". Sign. på bagsiden Lalan 66-67. Olie på lærred. 89 x 116.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
580.000 DKK -
891/1500
Xie "Lalan" Jinglan: "Le soleil est parti". Sign. på bagsiden Lalan 68. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
891/1499
Xie "Lalan" Jinglan: "Apres la pluie". Sign. på bagsiden og blændrammen Lalan 68. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
90.000 DKK -
891/1498
Thomas Campbell: Uden titel. Sign. via - t. Muuk, 2017. Tusch på papir. Bladstørrelse 29 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
891/1494
Ryan Nord Kitchen: "Hidden pond", 2015. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 53 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
891/1493
Mathias Malling Mortensen: Uden titel, 2017. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
891/1492
Michael Kvium: "Be Creative". Sign. Kvium 99. Mixed media på to sammensatte stykker papir. 65 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
891/1491
Shepard Fairey / Obey: "Jim Muir", 2011. Sign. Shepard Fairy. Mixed media; Handcut Rubylith Illustrations. Lysmål 28 x 41.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
891/1490
Dan Schein: Uden titel. Sign. på bagsiden Dan Schein. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
891/1489
Lars Tygesen: Uden titel, 2018. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
891/1488
Michael Kvium: "Basic Rythm II". Sign. på bagsiden Kvium, 96. Olie på lærrred. 160 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
891/1486
Michael Kvium: “Pale Profile I”, 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 165 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
160.000 DKK -
891/1485
Michael Kvium: "The Dancing Tale", 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
130.000 DKK -
891/1480
Michael Kvium: "The Naked Eye on a Wellpressed Lie I", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 191 x 191. Uindrammet.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
891/1479
Simon Keenleyside: "Magic beneath Me", 2015-2016. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 183 x 208. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
891/1478
Bjarne Melgaard: Uden titel. Sign. på bagsiden Bjarne Melgaard 2006. Olie på lærred. 180 x 180.
Vurdering :
100.000 DKK -
891/1477
Michael Kvium: "Pale Fingers", 2005. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 190 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
891/1474
Cathrine Raben Davidsen: "Another kind of nation", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK