Auktion 873
876/632
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Day-Date, ref. 118238. Chronometer certificeret automatisk værk med dag og dato. 2014.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
108.000 DKK -
876/630
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner, ref. 5513. Automatisk værk, kaliber 1520. 1968.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
876/629
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model GMT-Master, ref. 16750. Chronometer certificeret automatisk værk med dato og GMT. 1982.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
876/622
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Calatrava, ref. 3445. Automatisk værk med dato, kaliber 27-460M. Ca. 1965-66.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
876/618
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Calatrava "Officer's Watch", ref. 3960. Mekanisk værk med manuelt optræk. 1989.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
876/605
Audemars Piguet: Herrearmbåndsur af stål. Model Royal Oak, ref. 15386. Quartz med dato. 1990'erne.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
876/555
Diamantbroche af 14 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter. G-H/VS-SI. L. ca. 4,0 x 6,0 cm. Ca. 1950-60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1748/986
Svensk design: Fritstående tre-pers. "Swedish Grace" sofa med stel af eg. Hynder betrukket med Josef Franks "Mirakel" mønstret hørstof.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1748/555
Vilhelm Lauritzen: Lysekrone med fem-armet stel af patineret messing, monteret med skærme af opalglas. Udført 1950'erne hos Louis Poulsen.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1748/510
Axel Larsson: Et par lænestole med stel samt sider af birk. Sæde og ryg betrukket med lys gråbrun uld. Udført hos Svenska Möbelfabrikerna. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
876/36
Vilhelm Hammershøi: "Parti fra Lyngby". Usigneret. Attesteret på bagsiden af kunstnerens hustru Ida Hammershøi. Olie på lærred. 15 x 28.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
1747/1620
Dent, London: "Congreve Rolling Ball Clock". Bordur af mærket Dent. England, 1970'erne. H. 34. W. 36,5. D. 24,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1747/900
Fritz Hansen: Gyngestol med stel af formbøjet bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med banesyet patineret gedeskind.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
1747/859
Hans Bergström: Et sæt på fire uplight væglamper af hvidlakeret metal. Udført hos Ateljé Lyktan. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
1747/619
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1747/6532
Beat Streuli: "Kwangju 95". Ed. 1/3. C-print signed Streuli 1996 on verso of frame. Visible size 39 x 57 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1747/6512
Nobuyoshi Araki: Tre kompositioner fra serien "Polanographs", 2003-04. Sign. Araki på bagsiderne. Polaroid fotos. Hver 10,8 x 8,9. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1747/93
Dankvart Dreyer: "Huse og mølle forenden af en snoet vej". 1849-1852. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 20 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
1746/847
Finn Juhl: Sofabord af riopalisander, todelt top hvor under opbevaringsrum med bund af klart glas.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1746/523
Bjarne Melgaard: Uden titel, 2007. Sign. Melgaard. Mixed media på papir. Bladstørrelse 33 x 41 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1746/197
Hollandsk Louis XVI skab af rosentræ med marquetteri af frugttræ og beslag af forgyldt bronze. Plade af gråbroget marmor. 18. årh.s slutn. H. 164. B. 132. D. 41
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1746/76
Bertha Wegmann: Portræt af drengen Sepp med hat og en lille kvist bag øret. Sign. B. W. Sepp. Olie på lærred. 63 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1745/962
Klaus Wettergren: To prototype sofaborde med dråbeformede ben af ask, ene cirkulært, andet i geometrisk form. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1745/273
Orientalsk tæppe i nordvest persisk Serapi design, gentagelsesmønster med slyngede grene, palmetter og rosetter på teglstensrød bund. 21. årh. 423 x 326.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
1745/107
Michael Ancher: Portræt af Henny Brodersen (1868-1960) med hendes yngste søn Fin. Sign. M. A. Olie på lærred opklæbet på plade. 42 x 34.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1745/9
August von Siegen: Havneparti fra Antwerpen. Sign. Aug. Siegen. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1744/886
Arne Jacobsen: Væglampe med rund skærm af matglas monteret på dobbelt bøjlestel af messing,
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1744/537
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1744/527
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1744/525
Markus Lüpertz: "Two women". Signed monogram. Mixed media on paper. Bladstørrelse 43 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1744/514
Vilhelm Lauritzen: Ringkrone med ti parvist ophængte skærme af mat opalglas monteret på stel af messing, heraf ring sortlakeret.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1744/46
Et par franske rokoko armstole 'Dossier Plat a la Reine' af bøgetræ udskåret med blomster. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1744/33
Peter Hansen: Parti fra Faaborg med en ung pige, som fodrer gæs. Sign. P. H. 1907. Olie på lærred. 82 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1743/1505
Et par Empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze hver med klassiske kvinde holdende tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 45. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1743/1253
Povl Klarlund: Diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillant- og enkeltslebne diamanter. Farve Top Wesselton-Top Crystal (G-I). Klarhed VS-SI.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1743/810
Kurt Olsen: Et par lænestole med ben samt "poter" af teak. Udført 1960'erne hos Slagelse Møbelværk. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1743/722
Folke Jansson: Fritstående tre-pers. sofa med runde ben af bejdset bøg. Betrukket med hhv. grå og koksgrå filtet uld. L. 206.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1743/705
Jean Prouvé: "Grand Repos". Et par lænestole med stel af stål, forben monteret med hjul. Betrukket med sort skind, hynder med rødt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1743/562
Frits Henningsen: Armstol med stel af mørkpoleret mahogni. Betrukket med messingsømbeslået lyst brunt farvet skind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
1743/553
Rud. Rasmussen: Fritstående sekretær af mahogni. Front med fire skuffer, herover skrå skriveklap. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1743/534
Hans J. Wegner: "AT 304". Spisebord opsat på krydsbensstel af bøg med messingbøjler. Top samt klapper af teak, beslag af messing.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1743/519
Ib Madsen, Acton Schubell: Et par lænestole med stel af teak. Sæde, løs hynde samt dybthæftet ryg betrukket med lysgul stof.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1743/201
Signeret helsilke Hereke tæppe, Tyrkiet. Nichedesign med elegante slyngede grene på rød bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 162 x 123.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1743/200
Antikt Bordjalou Kasak tæppe, Kaukasus. Treopdelt midterfelt omgivet af karakteristisk hovedbort med hageornamenter. Ca. 1900. 200 x 165.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
1743/13
Helga Ancher: Ved spinderokken. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1743/9013
Stor prismekrone med stel af forgyldt bronze med gennembrudt stelkrans og 12 svungne lysarme, ombygget til el. oprindelig til gas. Ca. 1880. H. 147. Diam. 135.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1742/1102
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.65 ct. F-G/VVS. L. ca. 4,5 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1742/534
Acton Schubell, Ib Madsen: Højrygget lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde, løs hynde samt dybthæftet ryg betrukket med lammeskind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1742/514
Hans J. Wegner: "GE 672". Et par rødlakerede armstole med stel af formbøjet fineret træ. Sæde betrukket med sandfarvet hør. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1742/179
Fransk Louis XV skrivemøbel af rosentræ og palisander. 18. årh.s midte. H. 96. B. 97. D. 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1742/18
Heriz tæppe, nordvest Persien. Design med geometrisk medaljondesign. 20. årh.s første halvdel. 338 x 258.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1742/10
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1742/2
Zuber et Cie: 'Reveillon' trefløjet skærm monteret med tapet. Frankrig, ca. 1920. H. 212. B. 216.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1741/1501
"Hejrestellet" skål samt et par buketvaser af porcelæn. B&G. (3)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1741/6
Fransk Louis XIV 'Poudreuse' toiletbord af rosentræ indlagt med blomster. 18. årh.s midte. H. 76. L. 78. D. 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1741/2
Flamsk tapet (gobelin) med fremstilling af 'Diogenes ved tønden'. Ca. 1700. 213 x 159.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
873/1234
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol med stel af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med originalt, patineret cognacfarvet skind.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/1233
Hans J. Wegner: "GE 1". Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med koksgrå uld. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/1231
Finn Juhl: "Diplomat". To sofabænke med stel af riopalisander. Løs hynde i sæde samt ryg betrukket med dybthæftet grønt farvet skind. L. 120/189. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/1230
Finn Juhl: "FJ 53". Fritstående to-pers. sofa samt tilhørende lænestol med stel af kirsebær. Betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/1229
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK