Auktion 873
i Bredgade
Møbler, varia & tæpper
883/314
Italiansk porfyr vase med låg monteret med lågknob af forgyldt bronze. 20. årh. H. 70 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
877/129
Antikt Karabagh, Kaukasus. 19. årh.s slutning. 600 x 230.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
876/1077
Tekke hovedtæppe, Turkmeinen. 19. årh. 312(inkl. forvævninger)/250 x 205.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
876/1047
'La Victoire de Napoleon': Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Paris, 19. årh.s midte. H. 100. B. 58. D. 28.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
876/1010
Et par svenske empire kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 48. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
876/999
Francois Linke: Fransk bureau plat af mahogni og nøddetræ med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s slutning / 20. årh.s begyndelse. H. 75. B. 143. D. 80.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
876/977
Svensk barok spejl i Precht maner af forgyldt bly og træ. 18. årh.s begyndelse. H. 128. B. 64.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
876/976
Gustaviansk vægkonsol af bemalet træ med marmoreret plade. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 85. D. 45.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
876/975
Tysk Barok pengekiste af jern, delvist med original bemaling. 17. årh.s slutning. H. 54. B. 79. D. 47.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
876/960
Dietrich Schäffer c. 1700-1778, tilskrevet: Rokoko konsol af forgydlt træ, plade af hvid marmor. 18. årh.s midte.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
876/954
Et sæt på tolv svenske rokoko stole af bemalet træ. Göteborg, 18. årh.s midte. (12)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/952
Svensk barok stenbord, plade af Komstadsten. 18. årh.s første halvdel. H. 80. L. 163. B. 85.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt