Auktion 873
Ældre møbler
Møbler, varia & tæpper
876/999
Francois Linke: Fransk bureau plat af mahogni og nøddetræ med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s slutning / 20. årh.s begyndelse. H. 75. B. 143. D. 80.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
876/977
Svensk barok spejl i Precht maner af forgyldt bly og træ. 18. årh.s begyndelse. H. 128. B. 64.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
876/976
Gustaviansk vægkonsol af bemalet træ med marmoreret plade. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 85. D. 45.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
876/975
Tysk Barok pengekiste af jern, delvist med original bemaling. 17. årh.s slutning. H. 54. B. 79. D. 47.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
876/960
Dietrich Schäffer c. 1700-1778, tilskrevet: Rokoko konsol af forgydlt træ, plade af hvid marmor. 18. årh.s midte.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
876/954
Et sæt på tolv svenske rokoko stole af bemalet træ. Göteborg, 18. årh.s midte. (12)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/952
Svensk barok stenbord, plade af Komstadsten. 18. årh.s første halvdel. H. 80. L. 163. B. 85.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt