Auktion 873
Moderne malerier
Malerier & skulpturer
884/662
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
880/713
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
1817/539
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1817/507
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
877/698
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
877/683
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/641
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
877/613
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
877/611
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
876/1476
Armando: Uden titel, 1958. Sign. på bagsiden Armando Westende 7 II Amsterdam-C, 5/58. Olie på plade. 122 x 91.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
876/1286
Maurice Estève: Uden titel. Sign. Estève 83. Blyant og pastel på papir. Bladstørrelse 37,5 x 35,5.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
876/1279
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
876/1269
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/727
Richard Mortensen: Uden titel, fra Opus II serien. Sign. på bagsiden RM 23-IV-43, 7. Bemalet recto et verso. Olie på lærred. 99 x 66. (14749)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/726
Kurt Trampedach: Selvportræt. Gående. Sign. Trampedach 73-74. Olie og mixed media på lærred. 220 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
873/725
Preben Hornung: "Slagtekrop". Sign. monogram 68; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
873/724
Per Kirkeby: Uden titel, 1967. Usign. Syntetisk maling på masonit. 122 x 122
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
873/723
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 02, Læsø. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 50. (5595)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/722
Lars Nørgård: "Spionskjorte", 2010. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 220. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
873/719
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 196 x 146 (1440).
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
873/718
Peter Brandes: "Nerve-Shore". Sign. Peter Brandes 1994 samt på bagsiden Peter Brandes Colombes 1994. Olie og graveret relief på træ. 200 x 154.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/717
Per Kirkeby: "Tropisme 5". Sign. på bagsiden PK 04 med titel. Olie på lærred. 116 x 96
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
873/716
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 02, Læsø. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 50. (5594)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
873/715
Kurt Trampedach: Maler med palet, 1987/88. Usign. Olie på kraftigt papir. 120 x 79
Vurdering :
175.000 DKK -
873/714
Kurt Trampedach: Selvportræt, siddende med pensel. Sign. Kurt Trampedach. Olie, akvarel og tusch på papir monteret på lærred. 145 x 100.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
873/713
Per Kirkeby: "Opstilling", 1984. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 130. (1446) (02-1446)
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Hammerslag:
650.000 DKK -
873/712
Poul Gernes: Komposition med cirkler, ca. 1965. Lakmaling på masonit. 122 x 122.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
873/711
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på tre-delt lærred. 157 x 190. (03-5186)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
145.000 DKK -
873/706
Per Kirkeby: Uden titel, ca. 1963. Sign. på bagsiden Per Kirkeby. Syntetisk maling, sølvbronze på masonit og gennemborede huller. 73 x 122
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
410.000 DKK -
873/705
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1962. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/704
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Bech. Olie på lærred. 50 x 64.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
873/703
Wilhelm Freddie: "Nøgen kvinde i landskab". Sign. Freddie 29. Olie på plade. 31 x 42.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/699
Rajmund Ziemski: "Pejzaz 7/64" (landskab). Sign. Ziemski 64. Olie på lærred. 130 x 58.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/698
Jerzy Tchorzewski: "L'Espace rouge". Sign. J. Tchorzewski 64. Olie på lærred. 80 x 65.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/696
Roy Carruthers: "One Man Drinking Tea, The Other Just Sitting There". Sign. Roy Carruthers 1979. Olie på lærred. 180 x 136
Vurdering :
60.000 DKK -
873/695
Bùi Xuân Phai: Figurkomposition, 1980erne. Sign. Phai. Olie på pap. 27 x 36
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/694
Bùi Xuân Phai: Gadebillede, Hanoi, 1980. Sign. Phai 80. Olie på pap. 14 x 18
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/693
Walasse Ting: "I love flowers". Sign. på bagsiden Ting 1985. Akryl på lærred monteret på lærred. 52 x 60.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
873/692
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/690
André Marfaing: Untitled. Sign. Marfaing. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/688
Maurice Estève: Komposition. Sign. Estève. Sortkridt på papir. Lysmål 44 x 36
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/687
Serge Poliakoff: "Composition abstraite". Sign. S.P. samt betegnet på bagsiden S. Poliakoff 1938, rue Madame Paris VI. Gouache på pap. 22 x 16
Vurdering :
100.000 DKK -
873/686
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/682
Maryan: "Chevalier". Sign. Maryan 59. Olie på lærred. 161 x 130.
Vurdering :
225.000 DKK -
873/675
Michael Kvium: "Dead End Painting VI". Sign. på bagsiden Kvium 02. Olie på lærred. 200 x 90.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
330.000 DKK -
873/674
Michael Kvium: "Retning". Sign. på bagsiden Kvium 00 samt med titel. Olie på lærred. Hhv. 60 x 60, 28 x 48 og 30 x 25. Uindrammet. (3)
Vurdering :
140.000 DKK -
873/673
Tal R: Uden titel. Sign. T. Mixed media på papir monteret på lærred. 120 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
873/672
Claus Carstensen: "Soda", 2011. Sign. på bagsiden Carstensen 150111 med titel. Akryl på lærred. 210 x 156. Uindrammet. (01-0745).
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/671
John Kørner: "The Ice". Sign. på bagsiden Kørner 04 med titel. Akryl på lærred. 180 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/669
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel, 2013. Sign. på bagsiden Gjerdevik 2013. Mixed media på lærred. 180 x 255.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/668
Ivan Andersen: "Subliminal Resort". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2006 samt med titel. Olie på masonit med elementer i relief. 77 x 244. (U. N.)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/667
Michael Kvium: "Pale Double Tale", 2003. Sign. på bagsiden Kvium 03 med titel. Olie på lærred. 200 x 185.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
345.000 DKK -
873/666
Jesper Christiansen: "Hold maleri". Sign. på bagsiden Jesper Christiansen 1994 samt med titel. Akryl på lærred. 181 x 181. (10745)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/664
Dexter Dalwood: "Theo Van Gogh". Sign. på bagsiden Dexter Dalwood 2009. Olie på lærred. 45 x 35.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/663
Dexter Dalwood: "Auden". Sign. på bagsiden Dexter Dalwood 2011. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/662
John Kørner: "The New Windmill Museum". Sign. på bagsiden Kørner 07 med titel. Akryl på lærred. 240 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
143.000 DKK -
873/660
Lars Tygesen: "Interiør". Sign. på bagsiden Lars Tygesen 2016. Olie og collage på lærred. 200 x 245.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/659
Julie Nord: "The true story of how it all began", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 74 x 114. (1704)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/658
Martin Bigum: "Mountaineer", 1994-95. Sign. på bagsiden Martin Bigum med titel. Akryl på lærred. 200 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
120.000 DKK -
873/657
Julie Nord: "And the world became strange", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel, farveblyant og glimme på papir. Bladstørrelse 75 x 113. (1703)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/656
Anette Harboe Flensburg: "Room with a Bay Window 1", 2004. Sign. på bagsiden Anette H. Flensborg. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet. (5874)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK