873/​724

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

Uden titel, 1967. Usign. Syntetisk maling på masonit. 122×122

Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. M 154, gengivet side 275 og 391 på foto fra udstillingen i Odense. Litteratur: Lars Morell: “Broderskabet - Den eksperimenterende Kunstskole 1961–69”, København 2009, geng. som fig. 186, s. 274 samt som fig. 244, s. 368 (hér som del af Eks-Skolens happening 'Plagiatdrengene opfører 31 billeder i to afdelinger' på Fiolteatret, København, 22–26 maj 1968). Udstillet: “Per Kirkeby”, Fyns Stiftsmuseum, Odense, 1968. Udstillet: “Panorama Per Kirkeby”, Aarhus Kunstmuseum, Århus, 1998, kat. nr. 38. Proveniens: Filminstruktør, forfatter, digter m.m. Jørgen Leth (f. 1937). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

300.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK