Auktion 873
i Bredgade
Møbler, varia & tæpper
883/314
Italiansk porfyr vase med låg monteret med lågknob af forgyldt bronze. 20. årh. H. 70 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
879/1936
Et par store russiske ampler. Louis XVI form, Skt. Pedersborg, 20. årh. H. 110. Diam. 54. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1810/119
Kinesisk tæppe, design med blomster på blå bund. 20. årh.s midte. 370 x 278.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
877/282
Slesvig-Holstensk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, rigt udskåret med gennembrudt sløjfe, blomster og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 141. B. 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/272
Rokoko bakkebord med plade af Ölandsten, undersel af bemalet træ med imiteret marmor. 18. årh.s midte. H. 74. L. 76. B. 59.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
877/263
Italiensk vitrineskab af sortmalet træ og nøddetræ indlagt med figurer af ben og lyst træ. 18. årh. H. 211. B. 150. D. 52.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/248
Stort svensk senempire bord af mahogni og forgyldt træ, udskåret med delfiner og bladformationer. 19. årh.s første halvdel. H. 85. Diam. 173.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
877/233
Et par store Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze, hver med stående putto holdende fem lysarme. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 94. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/129
Antikt Karabagh, Kaukasus. 19. årh.s slutning. 600 x 230.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1806/193
Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1805/1511
Marieberg tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med blomster på sener underdel af hvidmalet træ. Sverige ca. 1900.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1804/225
JOHAN Martin Berg: Svensk empire spejl af forgyldt træ. Göteborgs hallstempel og etiket fra 'Johan Martin Berg'. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 190. B. 82.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1803/1504
Dansk Empire chokolade- og theservice af porcelæn, dekoreret i guld med à la grecque-bort og monogram. Kgl. P., ca. 1800. (11)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1752/1520
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 2781 gr. L. 181 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1752/1512
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 5665 gr. L. 205 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1752/1506
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 5183 gr. L. 170 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1752/1500
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 7083 gr. L. 246 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
1749/210
Orientalsk tæppe i klassisk Indisk Agra design, gentagelsesmønster med palmetter, rosetter og arabesker på lys bund. 21. årh. 365 x 268.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
876/1077
Tekke hovedtæppe, Turkmeinen. 19. årh. 312(inkl. forvævninger)/250 x 205.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
876/1047
'La Victoire de Napoleon': Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Paris, 19. årh.s midte. H. 100. B. 58. D. 28.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
876/1010
Et par svenske empire kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 48. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
876/999
Francois Linke: Fransk bureau plat af mahogni og nøddetræ med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s slutning / 20. årh.s begyndelse. H. 75. B. 143. D. 80.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
876/977
Svensk barok spejl i Precht maner af forgyldt bly og træ. 18. årh.s begyndelse. H. 128. B. 64.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
876/976
Gustaviansk vægkonsol af bemalet træ med marmoreret plade. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 85. D. 45.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
876/975
Tysk Barok pengekiste af jern, delvist med original bemaling. 17. årh.s slutning. H. 54. B. 79. D. 47.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
876/960
Dietrich Schäffer c. 1700-1778, tilskrevet: Rokoko konsol af forgydlt træ, plade af hvid marmor. 18. årh.s midte.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
876/954
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/952
Svensk barok stenbord, plade af Komstadsten. 18. årh.s første halvdel. H. 80. L. 163. B. 85.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
1746/197
Hollandsk Louis XVI skab af rosentræ med marquetteri af frugttræ og beslag af forgyldt bronze. Plade af gråbroget marmor. 18. årh.s slutn. H. 164. B. 132. D. 41
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1745/273
Orientalsk tæppe i nordvest persisk Serapi design, gentagelsesmønster med slyngede grene, palmetter og rosetter på teglstensrød bund. 21. årh. 423 x 326.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
1744/46
Et par franske rokoko armstole 'Dossier Plat a la Reine' af bøgetræ udskåret med blomster. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1743/1505
Et par Empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze hver med klassiske kvinde holdende tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 45. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1743/201
Signeret helsilke Hereke tæppe, Tyrkiet. Nichedesign med elegante slyngede grene på rød bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 162 x 123.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1743/200
Antikt Bordjalou Kasak tæppe, Kaukasus. Treopdelt midterfelt omgivet af karakteristisk hovedbort med hageornamenter. Ca. 1900. 200 x 165.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
1743/9013
Stor prismekrone med stel af forgyldt bronze med gennembrudt stelkrans og 12 svungne lysarme, ombygget til el. oprindelig til gas. Ca. 1880. H. 147. Diam. 135.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1742/179
Fransk Louis XV skrivemøbel af rosentræ og palisander. 18. årh.s midte. H. 96. B. 97. D. 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1742/18
Heriz tæppe, nordvest Persien. Design med geometrisk medaljondesign. 20. årh.s første halvdel. 338 x 258.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1742/10
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1742/2
Zuber et Cie: 'Reveillon' trefløjet skærm monteret med tapet. Frankrig, ca. 1920. H. 212. B. 216.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1741/1501
"Hejrestellet" skål samt et par buketvaser af porcelæn. B&G. (3)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1741/6
Fransk Louis XIV 'Poudreuse' toiletbord af rosentræ indlagt med blomster. 18. årh.s midte. H. 76. L. 78. D. 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1741/2
Flamsk tapet (gobelin) med fremstilling af 'Diogenes ved tønden'. Ca. 1700. 213 x 159.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
873/339
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/335
Keshan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund. 20. årh.s anden halvdel. 404 x 315.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/325
Et antikt Marasali bedetæppe, Kaukasus. Klassisk eksemplar med stiliserede boteh design, bedeniche omgivet af "Myresluger" hovedbort. 19. årh. 137 x 121.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
873/323
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomster og bladværk på lys bund af silke. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s anden halvdel. 110 x 72.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/322
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund prydet med blomster og bladværk. 20. årh.s anden halvdel. 158 x 105.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/321
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Design med jagtsceneri. Signeret: Hossein Seirafian Isfahan Iran.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
873/320
Isfahan Seirafian tæppe, Persien. Design med forbundne blomsterbuketter på lys bund. Knytet med Korkuld på silkekæde. Ca. 950.000 kn. pr. m2. 261 x 149.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/319
Veramin tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomster, palmetter, fuglemotiver og bladværk på rød bund. Ca. 1960. 420 x 320.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/318
Kirman tæppe, Persien. Niche design med blomstervase. 20. årh.s begyndelse. 235 x 135.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/309
Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 175 x 127.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/308
Antikt Senneh tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med sammenhængende botehs, knyttet på flerfarvede silkekædetråde. Ca. 710.000 kn. pr. m2. 203 x 133.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/301
Perepedil tæppe, Kaukasus. Klasisk design med stiliserede fuglemotiver og bukkehorn på blå bund omgivet af kufisk hovedbort. 20. årh.s første halvdel.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/296
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/291
''Fauna Danica'' 10 tallerkener af porcelæn med gennembrudt bort. 3554. Royal Copenhagen. Diam. 23 cm. (10)
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/290
"Flora Danica" otte tallerkener med gennembrudt fane af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3554. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/289
"Flora Danica" ni dybe tallerkener af porcelæn med gennembrudt fane, dekorerede i farver og guld. 3547. Royal Copenhagen. Diam. 24,5 cm. (9)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/288
"Flora Danica" terrin af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3558. Royal Copenhagen. L. 31 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/287
"Flora Danica" ni middagstallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (9)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/286
Marieberg tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med blomster, på senere bord af hvidmalet træ i Gustaviansk stil.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt