Auktion 872
i Bredgade
-
906/482
Richard Mortensen: "Filitosa". Sign. på bagsiden Mortensen 1961 med titel. Olie på lærred. 114 x 145.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
2208/633
Tony Swain: Uden titel. Sign. på bagsiden Tony Swain 02. Akvarel og mixed media på papir. Bladstørrelse 17 x 13.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2148/539
Arne Haugen Sørensen: Figur, 1980erne.Sign. A.H.S. Glasmosaik. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2117/914
Poul Isbak: Tre-delt skulptur. Sign. P.I. 80. Hvid Blanc Clair marmor, sort granit og cement. H. 23 B. 49 D. 36
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2025/8529
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. 1908-1917. H. 15. Diam. 23,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/873
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille, E.A. To-delt terragrafi i farver på lærred. Hver 144 x 110. Samlet 144 x 220. Uindrammet. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
886/1317
Georg Jensen: Et par store, to-armede lysestager af hammerslået sølv. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
884/677
Olafur Eliasson: "Spring Puddle Series", 2004. Ed. 8/12. 12 C-prints. Framed. Visible size 22 x 33 cm, exhibition size 112 x 113,5 cm. (12)
Vurdering :
80.000–90.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
1851/880
Svensk møbeldesign: Gyngestol af massiv bejdset fyrretræ.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
883/180
Peder Mønsted: Forårsdag. Mølledammen ved Ørholm. Sign. P. Mønsted Ørholm 1894. Olie på lærred. 69 x 126.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1840/1542
Etienne-Henri Dumaige: Patineret figur af bronze, 'Kleopatra før Cæsar'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 62. B. 34. D. 23.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/901
Pierre Alechinsky: Komposition fra mappen “Sans l'écorce”. Sign. Alechinsky 1991 B, 63/99. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 80 × 111
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1834/1514
Dorofey Semionovich Tikhomirov: Stort russisk nyrokoko toiletspejl af sølv. Guardein Victor Savinkov 1867, lødighed 84. H. 60.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
879/1910
Den Kejserlige Porcelainsmanufaktur 1825-1855: "Kreml Servicet" - stor russisk opsats af porcelæn i tre niveauer. H. 48.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
879/65
Kinesisk Buddha. Ming 1368-1644. Vægt ca. 16000 gr. H. 56 cm.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
1819/509
Carl-Henning Pedersen: "Himlens pige". Sign. chp Zermatt 1987. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1815/55
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med klassiske Lenkoran ornamenter omgivet af tarantel hovedbort. 20. årh.s begyndelse. 228 x 155.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
-
877/1069
Arne Jacobsen: "Svanesofa". Fritstående to-pers. sofa med stel af aluminium. Sæde, sider samt ryg betrukket med sort skind. Model 3321.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
877/854
Dearraindrop: "Parrothead". Sign. på bagsiden Dearraindrop 4/2006. Olie på lærred med påmonterede applikationer farvet træ. 61 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/852
Richard Colman: "Gold Floor". Sign. RTC SF.06. 2008. Olie på plade. 76 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/842
Daniel Spoerri: Uden titel. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 77 med diverse stempler. Assemblage med malerklud på træ. 50 x 50.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/828
Svend Wiig Hansen: "Torso". Sign. SWH 58 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 180 x 134
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/805
Martin Erik Andersen: "God is Love", 2008. Pigmentprint, syning, plasticperle. 58,5 x 37,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/638
Ejler Bille: "Fugleportræt og andre figurer". Sign på bagsiden Ejler Bille 1943. På bagsiden: Komposition. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
-
1810/72
Kinesisk Baotou tæppe, traner der jager ved vandet. 20. årh.s første halvdel. 264 x 159.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1810/71
Kinesisk Suiyuan tæppe, klassisk opstilling med røgelseskar, vaser, opsatser og bord. 20. årh.s begyndelse. 240 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1810/70
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Design med bille-lignende ornamenter omgivet af liggende vinglas og egeløv hovedbort. 19. årh. 174 x 100.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/156
Antikt Gendje tæppe, Kaukasus. Design med diagonale striber i forskellige farver med botehs omgivet af kufisk hovedbort. Ca. 1900. 233 x 121.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/155
Antikt Karaghasli tæppe, Kaukasus. Design med rosettefyldte romber på turkis bund omgivet af "liggende vinglas og egeløv" hovedbort. 1900-1920. 185 x 108.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/120
Antikt Chelaberd-Karabagh tæppe, Kaukasus. Klassisk "sunburst" design, dateret i hovedborten 1904.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
1809/736
Malcolm Morley: Uden titel. Usign. Komposition i fire dele. Akvarel, gouache, tusch og blyant på papir. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
877/62
I. L. Jensen: Blomsteropstilling. Sign. I. L. Jensen 1846. 62 x 82. Olie på lærred. Damborg hjørnebobinetramme med etiket.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
1809/107
Ivan Koznic Makarov: Portræt af Storfyrstinde Xenia Alexandrovna (1875-1960). Studie. Sign. Makarov 1882 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 51 x 44.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1808/13
Dankvart Dreyer: "Den unge Tobias' afsked". 1836-1837. Sign. Dreyer. Olie på lærred. 61 x 72.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1807/1589
Popov Porcelainsfabrik: Stort rundt russisk fad af porcelæn, dekoreret i faver og guld med strøblomster. 19. årh.s begyndelse. Diam. 37,5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1806/154
Russisk standerlampe af forgyldt træ og mahogni. 19. årh.s slutning. Antagelig oprindeligt monteret til gas, nu monteret til el. H. 149.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1803/511
Henry Heerup: "Fantasihjerte". Sign. på blændrammen Heerup. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1751/41
Johan Thomas Lundbye (efter Andreas Hunæus): Portræt af Peter Axel Christian Krebs (1784-1850). Sign. monogram 1842 copie. Olie på malepap. 23 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
876/1562
Sigvard Bernadotte: Cirkulær skål samt kande af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
876/1426
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup 89. Olie på træ. 42 x 49
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
876/1344
Tallal Chaïbia: "La femme Casablancaise", 1980. Sign. Chaïbia; titel og årstal på bagsiden. Gouache på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
1749/8747
Jean Bérel: Et sæt på seks små russisk portions kasseroller af sølv og elfenben. Guardein Dmitri Ilich Tverskoi, Skt. Petersborg 1840, lødighed 84. L. 12. (6).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1749/8739
Vasili S. Semenov: Stor russisk serveringsbakke af sølv med den russiske adelsfamilie Kozakovs våbenskjold. 1882, lødighed 84. Vægt ca. 3.390 gr.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1749/8716
Popov Porcelainsfabrik: Fem russiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomsterbuketter. 19. årh. Diam. 21 og 22,5 cm. (5).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1749/8673
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. Kyrillisk mestermærke IK, 1908-1917, lødighed 84. H. 12,5. Diam. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1749/8675
Moskva-mester, 18. årh.s slutning: Russisk smørnæb af sølv, indvendig forgyldt. Guardein Andrei Titov 1796. Vægt ca. 222 gr. H. 9. L. 19.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1749/8631
Russisk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze og messing. 19. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Russisk spejl af forgyldt træ. 19. årh.s midte. Lampetarme mangler. H. 84. B. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1749/8582
Manuel Khristoforovich Aladjalov: Russisk landskab ved tøvejr og birketræer ved en åbred.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1749/8544
Lev Kamenev, tilskrevet: Sommerdag i en russisk landsby. Betegnet Kamenev (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 35 x 47 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
876/1092
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk jagtsceneri på lys bund. Sign. S. Seirafian Isfahan Iran. Ca. 1960. 237 x 145.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
-
876/969
Stor russisk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze og messing, ti svungne lysarme, behængt med prismer, stamme af slebet glas. H. 145. Diam. 100.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
876/958
Store Kongensgade tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med underdel. Pfaus periode 1727-1749. H. ialt 75. Pladen L. 73. B. 55.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/916
Barok fad af forgyldt sølv, rigt drevet med mytologisk sceneri. Ca. 1625-1650. Vægt 1694 gr. L. 52 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
876/860
Et par russiske empire søjleskabe af mahogni. 19. årh.s første halvdel. H. 82. Diam. 50. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
876/859
Et par russiske kommoder af mahogni med beslag af forgyldt bronze og messing. Louis XVI form, 20. årh. H. 84. B. 115. D. 56. (2)
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
876/857
Russisk Louis XVI spillebord, marquetteri af rosentræ, palisander, eksotisk træ samt indfarvet frugttræ. 18. årh.s slutning. H. 75. B. 94. D. 48.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
876/852
Russisk Louis XVI spillebord af rosentræ, indlagt med parquetteri og blomsterkurv, plade med (senere) rødt filt. 18. årh.s slutning. H. 76. B. 97. D. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK