Auktion 872
i Bredgade
-
873/261
Jørgen Gylding ca. 1725-d. 1765: Ecce Homo og de 12 apostle, malt på porcelæn. 1764. L. 3,5-8,5 cm. (13)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
-
873/240
Et par svenske kommoder af gråmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 84. B. 93. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/232
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s begyndelse. Sverige, 19. årh.s første halvdel. H. 82. B. 90. D. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
873/228
Svensk rokoko kommode af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 91. D. 52.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
873/214
Gustaviansk halvrund konsol af forgyldt træ, plade af Ölandsten. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 76. D. 38.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/201
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten, underdel af bemalet træ. Skåne, 19. årh.s midte. H. 83. L. 200. B. 74.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/199
Eardley Norton: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. Eardley Norton, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/198
GRAVELL & TOLKIEN: George III lygteur. Sign. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON, 2694'. England, 18. årh.s slutning. H. 58. B. 37. D. 22.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/196
William Withers ca. 1770: George III lygteur. Sign. William Withers, London. Ca. 1770. H. 55. B. 28. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/186
Stort gustaviansk lampetspejl af forgyldt træ, udskåret med sløjfe, to senere lysarme af messing. Sverige, 18. årh. slutning. H. 91. B. 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/184
Barok chatol af guldstafferet nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 240. B. 132. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/171
Et par franske directoire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 68. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
873/169
Fransk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze, monteret med tolv svungne lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 103. Diam. 83.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/167
Senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze med otte lysarme, plade af blåt glas, monteret til el. 19. årh.s første halvdel. H. 118. Diam. 100.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
873/145
Stor italiensk porfyr tazza, hver side med hanke i form af snoede slanger, firsidet base. 19. årh.s midte. H. 53. B. 80. D. 60.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/140
Et sæt på seks sengustavianske armstole tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
-
873/127
Fransk empire figurgruppe af forgyldt bronze, 'Androkles og løven'. Paris, 19. årh.s begyndelse. Figur H. 46. B. 43. D. 17. Base H. 8. L. 56. B. 29.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
873/124
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk 'Commode à Vantaux' af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1820. H. 100. B. 130. D. 60.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
873/123
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk sekretær af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, c. 1820. H. 150. B. 98. D. 48.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
873/102
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en adelsdame. Utydelig signatur og datering. Olie på lærred monteret på lærred. 91 x 73.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/54
Michael Ancher: "Strandparti i aftendis". Usigneret. Olie på lærred. 37,5 x 60,5.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
-
1737/1674
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin siddende på sneløve. Ming 1368-1644. Vægt 1310 gr. H. 26 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1737/1675
Guanyin af patineret og lakforgyldt bronze. Ming 1368-1644. Vægt 1335 gr. H. 23 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/1519
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver. Ming 1368-1644. H. 23-26 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1737/1517
Thangka med mangearmet vred guddom holdende buddhafigurer i hænderne. Ca. 1900. Billedfelt 89 x 71 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/867
Frits Henningsen: Fritstående hjørnesofa med stel af bejdset eg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1737/5
Peder Mønsted: Gadescene fra Capri. Sign. P. Mønsted Capri 1884. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1736/1521
Thangka med Padmasambhava. 19. årh. Billedfelt 60 x 36 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1736/1519
En kinesisk figur af delvist bemalet terrakotta i form af rytter til hest. Tang dynastiet 618-906. H. 33 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/1517
Thangka med Tsongkapa. 19. årh. Billedfelt 49 x 38 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1736/9151
Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design med Lesghi-stjerner og talrige udenomornamenter i form af stiliserede dyremotiver m.m. 20. årh.s begyndelse.152 x 116.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1736/856
Eero Aarnio: "Delfiini". Et par lænestole samt et par tilhørende skriveborde af formbøjet træ. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1736/787
Ubekendt formgiver: En "trillebør" daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. H. 52. L. 190. B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/776
Serveringsvogn af riopalisander opsat på hjul. Ene ende med klap. Front med fem skuffer.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1736/18
AFHENTES - Et par Anglo-indiske stole af rigt udskåret hardwood. Antageligt udført i Bombay, 19. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1735/1584
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer. 19. årh. Billedfelt 76 x 53 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1735/1594
Et par ostindiske tallerkner fra "Kongens Klubs Stel". Kina, Qianlong. Diam. 23 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1735/1586
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900. Billedfelt 59 x 43 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1735/1583
Fransk "Gammelriflet" bestik af sølv, graveret med våbenskjold for familien Laffon de Ladebat. Paris 19.-20. årh. (135)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1735/1567
Kinesisk røgelseskar af bronze. Xuande mærket, men 18. årh. Diam. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1735/1521
Østrigsk Louis XVI kartelur af forgyldt træ. Sign. "Johan Bentele, Salzburg, No. 592". 18. årh.s slutning. H. 79. B. 36.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1735/1503
En kinesisk delvist bemalet terrakotta figur i form af rytter til hest. Han dynastiet 206 f. Kr.-220 e. Kr. H. 31 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1735/892
Lyfa: Et par Art Deco lysekroner med stel og baldakin af messing, monteret med seks blus med skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1735/678
Sonia Delaunay: Uden titel. Platte dekoreret i farver, glaseret. Sign. S.D, 1/30. D. 30
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1735/631
Mogens Balle: Komposition. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Henry Heerup: Landskab med figur, nisse og mølle. Sign. Heerup 51. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1735/50
Lille bombéformet kommode af nøddetræ. Rusland eller Polen, 19. årh.s slutning. H. 80. B. 70. D. 40..
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1735/34
George III bogskab af mahogni, med overdel hvori tre sprossede glasdøre og underdel hvori tre fyldingsdøre. England, 18. årh.s slutning. H. 231. B. 190. D. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1734/1639
Kinesisk moonflask vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og emaljefarver. Qianlong mærket, men Republik 1912-49. H. 44 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1734/1572
Thangka med Brahmarupa-Mahakala. 19. årh. Billedfelt 39 x 29 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1734/1574
Thangka med Begtse Chen, flankeret af konsort og søn, nedenunder slagter dæmoner. 19. årh. Billedfelt 32 x 25 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1734/1509
Et par kinesiske vaser af porcelæn. Mærket Shen De Tang, 19.-20. årh. H. 36,5 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1734/1505
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver og guld. Ming 1368-1644. H. 24-27 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1734/1221
Perle- og diamantbroche af 18 kt. pink guld prydet med dråbeformet ferskvandskulturperle, talrige pink safirer og brillantslebne diamanter. England, ca. 2005.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1734/980
Peter Hvidt, tilskrevet: Fritstående 2,5 pers. sofa opsat på runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med lyst stof, ryg dybthæftet med krydssting.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1734/846
Jørgen Gammelgaard: Et par foldetaburetter med stel af forkromet stål, krydsstillede ben. Sæde udspændt med sort skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1734/159
William & Mary skab af nøddetræ og rodtræ. England, 18. årh.s begyndelse. H. 210. B. 170. D. 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1734/1
Johannes Larsen: Hjejler på heden i Vestjylland. Sign. monogram 1918. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1733/1530
En kinesisk figur af patineret bronze i form af Simahananda-Avalokitesvara. Wanli 1573–1619. H 23 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1733/1525
Et kinesisk Ding røgelseskar af patineret bronze. Mærket Xuande, men 18. årh. H 9.5 cm, Diam. 7 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1733/1521
En tibetansk thangka af guddommen Chakrasamvara Heruka med alle sine manifestationer. Indrammet. 19. årh. Billedfelt 79 x 49 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK