Auktion 872
i Bredgade
-
876/857
Russisk Louis XVI spillebord, marquetteri af rosentræ, palisander, eksotisk træ samt indfarvet frugttræ. 18. årh.s slutning. H. 75. B. 94. D. 48.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
876/852
Russisk Louis XVI spillebord af rosentræ, indlagt med parquetteri og blomsterkurv, plade med (senere) rødt filt. 18. årh.s slutning. H. 76. B. 97. D. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1748/1505
"Jesu omskærelse" Nottingham alabast relief. 12.5 x 9.5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
876/373
Et par kinesiske terrakotta figurer i form af hjorte. Han dynastiet 206 f. Kr. -220 e. Kr. H. 52 cm. (2) + CERTIFIKAT x 2
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
876/360
En kinesisk bemalet terrakotta figur i form af okse med seletøj stående på firkantet base. Wei dynastiet 534-549. H. 31,5 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
876/315
Buddhahoved af limsten. Kina, Tang stil men republik 1912-49. H. 33 cm. Tilpasset hardwood stand H. 16 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
876/297
Samling Khmer figurer af patineret bronze i form af stående buddhaer. På stand. 12.-13. årh. H. ekskl. stand 14-24 cm. (6)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
-
1747/899
Børge Mogensen: Daybed med stel af patineret eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåternet uld. Model 4312.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1743/1601
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Guangxu 1875-1908 og periode. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1743/1575
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Xuantong 1909-1912 og periode. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1574
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med sommerfugle, Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 13,5 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1743/1573
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med sommerfugle, indvendig med karper. Republik. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1743/1572
Kinesisk famille lågfad af porcelæn, dekoreret i famille rose farver på gul grund. Guangxu mærke og periode. Diam. 26 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1561
Et par kinesiske runde fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarve og guld. Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1743/1560
Et stort kinesisk Canton fad fremstillet til det arabiske marked. 19. årh. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1744/1034
Bo Wretling: Lænestol opsat på hjul. Sider samt banesyet sæde og ryg betrukket med mørkegråt stof.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1743/1509
Et par kinesiske famille verte vaser, balusterformede. Kangxi 1662-1722. H. 31,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1743/1507
Kinesisk eksport sølv skål, Tuck Chang & Co. Shanghai, ca. 1900. Vægt 620 gr. Diam. 19 cm. Tilhørende stand af udskåret hardwood.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1740/1665
Thangka med Padmasambhava siddende på lotustrone i sit palads. Ca. 1900. Billedfelt 64 x 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1740/505
Einar Utzon-Frank: "Ungdom", 1923. Sign. Utzon Frank. Figur af bronze. H. 29, L. 16.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
1740/190
Fransk Aubusson tapet. "Udflugt i det grønne". Udført i uld og silke. 19/20. årh. 360 x 279.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1739/1503
En figur af forgyldt bronze i form af Vaishravana ridende en drage. Antagelig Nepal, 20. årh. Vægt 1662 gr. H. 19 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
873/1218
Finn Juhl: Sjælden kommode af ask. Front med fire skuffer med greb af messing. Udført hos Bovirke.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1214
Poul Kjærholm: "PK 26". Sæt på tre væghængte sofamoduler med løse hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet, originalt patineret Nigerskind. (3)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/1188
Danny Lane: "Blue Caramel". Lille sidebord af blåt glas, piedestalfod af stablet glas. H. 72.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1167
Peter Hvidt: Unik lænestol med stel af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret, originalt skind.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/1159
Kaare Klint: Et par armstole med stel af mahogni. Betrukket med sømbeslået let patineret naturskind. Model 4483. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/1148
Poul Henningsen: "PH 4/3". Bordlampe af forkromet metal stemplet "Pat. Appl". monteret med originale skærme af matglas.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1132
Hans J. Wegner: "GE 1". Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med hhv. rød og grå uld. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/1119
Barbro Nilsson: "Spättan, gul" (Rødspætten, gul). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med mønster i gule, grønne og grå nuancer. L. 191. B. 140.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1109
Josef Frank: "Nationalmuseiskåpet". Fritstående kabinet af amboyna burl finer, mahogni struktur og birk. Front med 19 skuffer. H. 120.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1091
Poul Henningsen: "PH-4/4". Pendel med bajonetfatningshus mrk. "PH-4 Patented", skærme af af poleret kobber. Udført ca. 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/1090
Märta Måås-Fjetterström: "Vita Rutmattan". Håndvævet uldtæppe i rölakan teknik. Formgivet 1933. Udført hos AB MMF.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
873/1068
Bjørn Wiinblad: Et par karnevalsfigurer af patineret bronze på sokkel i oval form. H. 40. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1041
Kay Bojesen: Serveringsfad af sterlingsølv med underfad af teak.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/941
Marc Chagall: Komposition fra "Celui qui dit les choses sans rien dire", af Louis Aragon, 1975-6. Sign. Marc Chagall, 14/25. Radering med aquatinte.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/909
Tróndur Patursson: Kaskelothvaler. Sign. T. Patursson 1995. Glasmaleri i tre dele i sort jernramme. 163 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
873/867
Jorge B. Stever: Uden titel. Sign. Jorge Stever 74; sign. og dateret på bagsiden. Akryl, papir og assemblage på plade.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Ulrich Erben: Uden titel, 1974. Sign. og dateret på bagsiden. Diptykon. Olie på lærred. Hver 140 x 110,5. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/862
James Daniel Torlakson: "Navajo", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/858
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/850
Gina Pellón: "Because I Love". Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/824
Henry Heerup: Mor og barn, 1950erne. Usign. Sandsten. 35 x 37 x 15.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/822
Pierre Wemaëre: "Fermeté entreprenante". Sign. P. Wemaëre 97 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/778
Kasper Sonne: "The Construction of Crises No. 2", 2008. Usign. Glas og spejl folie. 100 x 100
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1739/967
Voss: Lysekrone med fem-armet stel af forniklet metal, skærme af gulligt matglas. H. 80. Diam. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1739/648
Poul S. Christiansen: Udsigt over Arnodalen, Italien. Sign. monogram 1921. Olie på lærred. 63 x 75
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
873/692
Jean Tinguely: Komposition. Sign. Jean Tinguely. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 48 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/686
Niki de Saint-Phalle: "Cher Lars Rostrup Bøyesen". Sign. med dedikation fra Niki de Saint-Phalle. Collage på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1739/161
Tre Louis XVI stole af egetræ, hver med sæde og ryg af fletværk. Stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1739/160
Biedermeier sybord af mahogni. 19. årh.s midte. H. 73. B. 73. D. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1738/1680
Stort kinesisk røgelseskar af patineret bronze i arkaistisk stil, 19. årh. H. 13 cm L. 38 cm B. 25 cm. Tilhørende stand af hardwood.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1738/1580
Kinesisk cloisonné skål, mærket da Ming, 19. årh. Diam. 31,5 cm. Samtidig base af udskåret træ på fem scrolled fødder.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/482
Tiffany & Co: Et par perle-og diamantøreskruer af platin hvar prydet med kulturperle omkranset af talrige brillantslebne diamanter og kulturperler. Ca. 1950 (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/469
Halskæde af 18 kt. guld. L. ca. 42 cm. Vægt ca. 58 g.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/339
Suiyuan tæppe, Kina. Medaljondesign på lys bund prydet med talrige klassiske kinesiske ornamenter. 20. årh.s første halvdel. 367 X 280.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
873/296
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på blå bund. Signeret: Iran Esfahan Entheshari.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/261
Jørgen Gylding ca. 1725-d. 1765: Ecce Homo og de 12 apostle, malt på porcelæn. 1764. L. 3,5-8,5 cm. (13)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
-
873/240
Et par svenske kommoder af gråmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 84. B. 93. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK