Auktion 872
i Bredgade
872/686
Tibetansk thangka med Tsongkapa. Verso med lang tibetansk indskrift. Ca. 1900. Billedfelt 54 x 40 cm. VARIA op ad væggen. GULV
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/683
Kinesisk armstol af hardwood med flettet sæde, ryg med udskåret senere panel. Qing, 18. årh.s begyndelse.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/681
En bhutanesisk/tibetansk thangka af Shakyamuni Buddha og diverse guddomme fra Drugpa Kagyu linjen. Indrammet. 19. årh. Billedfelt 49 x 33 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/680
En tibetansk thangka i karmagadri-stil med fire luohans siddende i landskab. Indrammet. 16. årh. Billedfelt 76 x 40 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
872/678
En kinesisk terrakotta figur i form af "Fat Lady". Tang dynastiet 618-906. H. 38 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/677
Figur af patineret bronze i form af Amitabha. Ming 1368-1644. Vægt 4369 gr. H. 36 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/676
En kinesisk figur af forgyldt bronze i form af den nyfødte Buddha. Wanli 1573–1619. H 19 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/674
Thangka med Hajragriva forenet med sin konsort og omgivet af buddhaer. Tibet, 19. årh. Billedfelt 33 x 25 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/672
Longquan fad. Ming 1368-1644. Diam. 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/671
Kinesisk kande af forgyldt bronze. Ming 1368-1644. H. 29 cm.
Vurdering :
20.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/667
To tibetanske figurer af zitan i form af Buddha Shakyamuni og Padmasambhava. 16. og 18. årh. H. 9-14.7 cm. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/666
Thangka med Vajravarahi stående på menneskekrop og lotustrone og holdende en kniv og kop. Tibet, 19. årh. Billedfelt 36 x 27 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/665
Two Tibetan zitan figures of an arhat and Gelugpa lama. 17th–18th cent. H 11.5 cm (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/664
Thangka med Grøn Tara omgivet med buddhaer. Tibet/Mongoliet, 19. årh. 45 x 33 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
872/663
Kinesisk Hu vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 19. årh. H. 56 cm.
Vurdering :
200.000 DKK Ikke solgt
872/661
En kinesisk/tibetansk figur af forgyldt bronze af en Gelugpa Lama. 18. årh. H. 16,5 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/660
Kinesisk ruyi scepter af mørkegrøn jade, udskåret med chilong i arkaisk stil. 19/20. årh. L. 28 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/659
En tibetansk kila af zitan, udskåret med Garuda og dæmon hoveder. 15.-16. årh. L. 18 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
872/657
Fire kinesiske bæltespænder. 18./19. årh. L. 8-9,5 cm. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/651
Kinesisk sommerkåbe af silke gaze petrol farvet med silketråd. 19. årh. slutning. L. 119 cm. B. 78 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/650
Ferdinand Verbiest 1623-1688, efter: "Kun Yu Quan Tu" - Great Universal Geographic Map. The Western and Eastern hemisphere. Handcoloured xylograph, dated 1860.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
872/649
Ubekendt kinesisk kunstner, 17/18. årh.: Kinesisk billedrulle med talrige fugle. 186 x 90 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/648
Rund kinesisk plakette af cloisonne. 20. årh. Diam. 55/63 cm.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/647
Kinesisk skrin af huanghuali siderne med plaketter af porcelæn. Qianlong 1736-1795. L. 30 cm. H. 18 cm. B. 21 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/645
Kinesisk Kang bord af Huali wood, gennembrudte sider. 20. årh.s begyndelse. H 36. L. 98. B. 43.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/644
Kinesisk bord af Huanghuali. Mid Qing dynasty, 18. årh.s begyndelse. H. 87. L. 98. B. 47.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/643
Thangka med Vajrapani stående på lotusbase omgivet af buddhaer, vred guddom samt buddhistisk mester. Tibet, 19. årh. Billedfelt 42 x 30 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/642
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qianlong 1736-1795 og fra perioden. H. 30 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
872/641
Thangka med Tara og hendes 21 manifestationer. Tibet, 19. årh. Billedfelt 33 x 27
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/640
Buddha Amitayus af forgyldt bronze. Kina, 18. årh. Vægt 1150 gr. H. 21 cm.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
872/639
En tibetansk figur af forgyldt bronze i form af en Mahasiddha eller tantrisk munk. 15. årh. H. 9 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/637
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi 1662-1722. H. 46 cm.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/634
En kinesisk Qingbai skål af porcelæn. Song 1127-1279. Diam. 18,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/633
Kinesisk Qingbai glaseret kande af porcelæn med tre håndtag og ligeknækket korpus. Song til Yuan 960-1368. H. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/632
Et par kinesiske figurer af terrakotta i form af en mand og kvinde. Tang dynastiet 618-906. H. 33-35 cm. (2) + CERTIFIKAT X 2
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/631
Kinesisk kåbe af blå silke rigt broderet med gylden tråd. 19. årh. L. 130 cm. B. ca. 200 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/630
Kinesisk robe af silke broderet på blå grund med drage. Qing. I ramme, 139 x 198 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/628
Thangka med Vajrayogini. Tibet, 19. årh. Billedfelt 33 x 21 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/627
Thangka med Vajrabhairava omgivet af buddhaer og beskyttere, øverst tre buddhistiske mestre. Tibet, 19. årh. Billedfelt 60 x 42 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/626
Ming stil "nine peaches" vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Mærket Da Ming Wan Li Nian Zhi, men 19. årh. H. 48 cm.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
872/625
Kinesisk meiping vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og emaljefarver. Mærket Yongzhen 1723-1735 og fra perioden. H. 37 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/624
En tibetansk figur af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni. 16. årh. H. 15 cm
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/623
En figur af forgyldt kobber repoussee i form af Buddha Shakyamuni siddende på dobbelt lotus trone. 16./17. årh. Vægt 660 gr. H. 18,5 cm.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/619
Et par næsten identiske par kinesiske Longquan celadon skåle, spejl indridsede med drage, kant med blomster og bladværk. Ming 1368-1644. Diam. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/618
Kinesisk gourd vase af porcelæn dekoreret med celadon glasur. 18./19. årh. H. 27 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/616
En kinesisk/østtibetansk thangka med de to himmelske guder. Akvarel på silke. Indrammet. 18. årh. Billedfelt 71 x 50.5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/615
Thangka med Padmasambhava flankeret af konsorts og buddhaer. Tibet, 19. årh. Billedfelt 42 x 33 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/614
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer. Tibet 19. årh. Billedfelt 41 x 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/613
En kinesisk neolitisk krukke af brændt ler, dekoreret i sort og rød med koncentrisk mønster. Ca. 2500 f. Kr. H. 34 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/612
Kinesisk "lion and grapevine" spejl af bronze. Tang 618-907. Diam. 19 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/611
En kinesisk Xiajiadian neolitisk trefodsvase af brændt ler, dekoreret i rød og sort med geometriske mønstre. 2300-1600 f. Kr. H. 27 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/610
Thangka med muligvis Vajrapani siddende på trone. Ca. 1900. Billedfelt 39,5 x 58 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/609
Thangka med lama siddende ved alter omgivet af buddhaer og lamaer. Med tibetansk inskription i bunden. 19. årh. Billedfelt 57 x 38 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/608
Thangka med den kronede Buddha Shakyamuni. Tibet, 19. årh. Billedfelt 53 x 34 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/607
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med "One-hundred boys". Kangxi 1662-1722. H. 27 cm.
Vurdering :
20.000–40.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/606
Kinesisk penselbæger af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, Wen Zhang Shan Dou mærket, men 20. årh. H. 16 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/605
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, hank af bronze. Sen Qing, 19. årh. H. inkl. hank 24 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/603
Figur af bemalet brændt ler i form af springende hest med en kvindelig polospiller. Kina, Tang 618-907. L. 46 cm. H. 33 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/546
Tudor: Herrearmbåndsur af stål. Model Monte Carlo "Homeplate", ref. 7031/0. Mekanisk kronografværk med dato og manuelt optræk. 1971.
Vurdering :
120.000–140.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/545
Rolex: Herrearmbåndsur af stål med sort DLC behandling. Model Daytona "Titan Black", ref. 116520. Chronometer certificeret automatisk kronografværk. 2011.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/544
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Day-Date, ref. 1803. Chronometer certificeret automatisk værk med dag (dansk) og dato. 1960'erne.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/543
Rolex: Herrearmbåndsur af guld og stål. Model DateJust, ref. 16013. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. Ca. 1984.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK