Auktion 872
Moderne malerier
872/917
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/916
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/915
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/914
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
872/913
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/912
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/911
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/910
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/903
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/902
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/900
Jan Voss: "Continental Weather Forecast". Sign. Voss 89. Akryl, mixed media og collage på papir monteret på lærred. 156 x 119
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/898
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
872/895
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/893
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/892
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/890
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/889
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/888
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/884
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/883
Poul Anker Bech: "Udenfor/Indenfor". Sign. Bech. Olie på lærred. 105 x 136.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/882
Kurt Trampedach: "Ulvemanden", 1985-86. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir monteret på lærred. 129 x 90
Vurdering :
150.000 DKK -
872/881
Kurt Trampedach: Kvindehoved, 1987. Usign. Olie på plade. 95 x 67
Vurdering :
140.000 DKK -
872/880
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 08 med dedikation. Olie på lærred. 90 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
872/879
Vurdering :
800.000 DKK Ikke solgt
872/878
Bjarne Melgaard: "Untitled (Jasmin Looking at the Moon)", 2005. Sign og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
120.000 DKK -
872/877
Bjarne Melgaard: U.T. Sign. på bagsiden Melgaard 2005. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/876
David Salle: "Spanish Woman", 2007. Sign. og dateret på bagsiden samt med titel. Olie på lærred. 165 x 122.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
330.000 DKK -
872/875
Michael Bevilacqua: "Evollove", 2007. Sign. dateret samt med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 153 x 122. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/874
Robert Rauschenberg: "Harvest" (Runts), 2007. Sign. Rauschenberg 2Kx7. Pigment transfer på polylaminate. 150 x 183
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.160.000 DKK -
872/869
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 81; sign. og dateret på bagsiden 27.01.81. Olie på lærred. 145 x 195.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
872/868
A. R. Penck: "Troll", 1998. Sign. AR. Penck; sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
130.000 DKK -
872/865
René Bertholo: "Sculptures dans la chambre". Sign. Bertholo 78. Olie på lærred. 100 x 65. Hylde 4, moderne. KE
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/864
Preben Hornung: Komposition. Sign. Hornung Dec. 1949. Olie på lærred. 64 x 98.
Vurdering :
110.000 DKK -
872/860
Per Kirkeby: Komposition. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 116 x 95.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
872/859
Preben Hornung: "Atelierbillede", 1970. Sign. monogram; sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 79 x 112.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/858
Karel Appel: "Personnage", 1975-76. Sign. Appel. Olie på lærred. 81 x 60.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
872/857
Carl-Henning Pedersen: "Fuglekongen". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1985. Olie på lærred. 60 x 70
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/856
Karel Appel: Ansigt. Sign. Appel 70. Akryl på papir monteret på lærred. 51 x 67.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/855
Carl-Henning Pedersen: Maske og fugl, Molesmes 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/854
Jacques Doucet: "Muraille de feu", 1989. Sign. Doucet. Olie på træ med collage. 73 x 92
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/852
Karel Appel: Figurkomposition. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
90.000 DKK -
872/851
Henry Heerup: "Dukkebarnet". Sign. Heerup 78. Olie på masonit. 71 x 110.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/850
Mogens Balle: "Masker", ca. 1950. Usign. Olie på lærred. 48 x 60.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/849
Asger Jorn: Uden titel, ca. 1968. Sign. Jorn. Akryl og olie på lærred. 48 x 37
Vurdering :
300.000 DKK Ikke solgt
872/848
Egill Jacobsen: Gul maske, 1981. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/847
Asger Jorn: "Localita bruciati", 1969. Sign. Jorn samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/846
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
51.000 DKK -
872/845
Henry Heerup: Kvinde og satyr. Sign. Heerup 58. Olie på masonit. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/844
Mogens Balle: "Ånde under sen himmel", 1965. Sign. M.B. Olie på lærred. 65 x 81
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/843
Egill Jacobsen: "Menuet i rødt". Sign. på bagsiden E.J. 74. Olie på lærred. 42 x 65
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/841
Pierre Wemaëre: "Où est fafane", 1982. Sign. P. Wemaëre samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/839
Henry Heerup: "Hellig Tre Konger (Julebillede)", 1938. Sign. på etiket på bagsiden Heerup. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/838
Henry Heerup: Kvinde og skelet, 1960. Sign. Heerup 60. Olie på masonit. 65 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/837
Henry Heerup: "Den erotiske gartner". Sign. Heerup 1963 samt på bagsiden. Olie på masonit. 45 x 98.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/836
Else Alfelt: Bjergtinder med rosa himmel. Sign. Else Alfelt. Olie på lærred. 80 x 97.
Vurdering :
60.000 DKK -
872/835
Carl-Henning Pedersen: "Blå figur i rum med dyr". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1943 samt betitlet. Olie på lærred. 70 x 80
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/834
Carl-Henning Pedersen: "Lykkens røde skib", 1955. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1955 med titel. Olie på lærred i to dele. Samlet 180 x 76.
Vurdering :
110.000 DKK -
872/833
Carl-Henning Pedersen: “I høstens tid”, Molesmes-Bourgogne juli 2000. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
95.000 DKK -
872/832
Asger Jorn: "Spansk danserinde", 1940. Sign. Asger. Olie på lærred. 22 x 9
Vurdering :
320.000 DKK -
872/830
Egill Jacobsen: Maskekomposition, ca. 1944. Usign. Olie på lærred. 90 x 72
Vurdering :
190.000 DKK -
872/829
Asger Jorn: Papegøje. Sign. Asger Jorn 44. Akvarel på papir. Lysmål 28 x 22
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/828
Jens Søndergaard: "Aftenlandskab". Sign. Jens Søndergaard 30. Olie på lærred. 90 x 108
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK