Auktion 872
Russisk kunst og ikoner
872/1545
Erik Kollin: Russisk påskeæg i form af vedhæng med safir og kyrillisk XB i diamanter. Skt. Petersborg, 19. årh.s slutning. H. 2,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1544
Russisk juvelér, 19. årh.: Russisk smaragd-og diamantbroche af guld prydet med smaragdslebet smaragd omkranset af talrige old-cut diamanter. Diam. 2,2 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1543
Jakov Mikhailovich Rosen: Russisk cigaretetui af 14 kt. guld, riflet design, lås med cabochonsleben blå glasflus. 1908-1917, lødighed 56. Vægt 174 gr. H. 9,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1542
Russisk juvelér, 19. årh.: Russisk nyrokoko armring af 14 kt. guld med portræt i bjergkrystal, antagelig af komponisten Frédéric Chopin. Diam. ca. 5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1541
Elias Modig, Adolf Sper (Sperr), Emil Radke, m. fl., Skt. Petersborg og Warszawa: Russisk flødekande, kageskål, thekande og kaffekande af sølv. (5).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1540
Stort krystal glasservice, tulipanformet cuppa med facetslibning, stilk to facetterede kugler, rundt fodstykke. Antagelig Rusland. 19. årh. (126).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1539
Orig. håndskrevet manuskript på kirkeslavisk (Genfortælling af Gamle Testamente). Rusland, sent 1700-tal.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1538
Christofle: Et par franske lågfade og tilhørende tallerken af pletsølv. Indgraveret monogram for Storfyrst Alexei af Rusland. Frankrig 1862-1908. (3).
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1537
11. Kartel, Moskva: Russisk kaffekop med underkop og kaffeske af forgyldt sølv, dekoreret med emalje. 1908-1917. Vægt ca. 238 gr. Varierende mål. (3).
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1536
Mikhail Perchin, Fabergé: Russisk bordklokke af guld og sølv, dekoreret med blå translucent emalje på guillocheret grund. 19. årh.s slutning. H. 4,2.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/1535
Feodor Rückert: Sæt på seks russiske saltkar og -skeer af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. 1896-1908. I original æske. (13).
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1534
Herman Fridrich Pomo (Pameau): Et sjældent sæt på fire russiske Empire stager af sølv. Guardein Alexander Jachinov 1809. Vægt ca. 3.672 gr. H. 32. (4).
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
872/1533
Matryena Andreyevna: Russisk karaffel af krystal med sølvmontering i panslavisk design. Guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896-1908. H. 17.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
872/1532
Hjalmar Armfeldt, Fabergé: Russisk Fabergé ramme af forgyldt sølv og rosentræ, dekoreret med guirlander, sløjfer og rosetter. H. 21.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/1531
Hjalmar Armfeldt, Fabergé: Russisk Fabergé ramme af forgyldt sølv med rød translucent emalje på guillocheret grund. H. 11. L. 11,3.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/1530
Pavel Akimov Ovchinnikov: Russisk Art Nouveau kovsh af forgyldt sølv, dekoreret i rød lak. Vægt ca. 102 gr. L. 12,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1529
Tretten likørglas, tulipanformet med gulddekoration og facetter, stilk med facetteret mollex. Antagelig Rusland. 19. årh. H. 9,5 cm. (13).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/1528
Samuel Arnd: Russisk kongelig nyrokoko signet fra Christian X's tid som prins og kronprins. H. 8. Proveniens; Grev Christian af Rosenborg.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
872/1527
Fabergé: Russisk Fabergé bordur af forgyldt sølv, dekoreret med purpur translucent emalje på guillocheret grund. Ca. 1900. Diam. 10,5.
Vurdering :
300.000 DKK Ikke solgt
872/1525
Det Kejserlige Glasværk: 26 hedvins glas med dekoration i guld og olive slibning på firsidet massiv fod. H. 10 cm. (26).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1523
Fabergé: Russisk rektangulært frimærkeetui af forgyldt sølv, dekoreret med translucent turkis emalje på guillocheret grund. 1896-1908. L. 8,7.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1522
Skt. Petersborg Glasværk: Russisk pokal af klart glas, slebet med Zaritsa Elizabeth I Petrovnas portræt og den russiske dobbeltørn. 1750-1760. H. 27.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1521
Antip Ivanovich Kuzmitchev: Et sæt på seks russiske sorbetbægre af sølv med champlevé emalje. 1896-1908, forhandlet af Tiffany & Co. H. 15. (6).
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
872/1518
Feodor Rückert: Stor russisk bryllups kovsh af sølv med cloisonné emalje. Forhandlet af Pavel Ovchinnikov. Vægt ca. 2.037 gr. L. 33
Vurdering :
150.000–250.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
872/1517
Skt. Petersborg Glasværk: Russisk pokal af klart glas, cuppa slebet med EP i kartouche. 1750-1760. H. 24 cm
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1516
Ivan Yakovlevich Grishin: Russisk chokoladekop og underkop af forgyldt sølv, med cloisonné emalje. Guardein A. A. Artsibashev 1896. H. (inkl. hank) 7. (2).
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1515
Karl Nikols & Plinke, Nikolaj Nikitin, Skt. Petersborg: Et par store russiske servingsskåle af sølv. 1857 og 1860. Vægt ca. 2.026 gr. Diam. 27 cm. (2).
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1514
Pavel Akimov Ovchinnikov: Russisk æske med låg af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné og plique-a-jour emalje. 1889. Vægt ca. 212 gr. H. 4,5. Diam. 9,5.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/1513
Anders Nevalainen, Fabergé: Russisk cigaretetui af sølv. Guardein Jakov Liapunov 1896-1903 i Skt. Petersborg. Vægt ca. 186 gr. H. 10.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/1512
Andrei Andreiev Alexandrov: Stort russisk lågkrus af sølv. Guardein A. Romanov 1885, lødighed 84. Vægt ca. 1.325 gr. H. 34.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1511
Det Kejserlige Glasværk: Russisk karaffel med prop, klokkeformet og af klart glas, malet med våbenskjolde for Dolgoruki og Choglokov. 18. årh. H. 23,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1510
Gustav Gustavovich Klingert: Russisk bådformet kovsh af forgyldt sølv, komplet dekoreret med plique-a-jour emalje. 19. årh.s slutning. H. 7. L. 16.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1509
Mikhail & Semen Gratchev: Stort russisk pragt rejse kaffe- og theservice af sølv. 1887 og 1888. Original æske. (13).
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/1508
Et par blå glas med profilportrætter af Zar Alexander I af Rusland i sølv. Antagelig Det Kejserlige Glasværk. 19. årh.s første fjerdedel. H. 8,5. (2).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1507
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1506
Moskva-mester, 17. årh.s slutning: Sjælden russisk kovsh af delvist forgyldt sølv. Gave fra Peter I den Store og Ivan V til Grigory Shtchepetov 1693. L. 30.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
750.000 DKK -
872/1505
Mikhail Pavlovich Ovchinnikov: Russisk nyrokoko frugtbestik af sølv til tolv personer. Skt. Petersborg 1896-1903. Vægt ca. 850 gr. I original æske. (25).
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1504
Fabergé: Russisk kovsh af sølv med granater og chrysopras, håndtag med fabelfugl. Guardein Ivan Lebedkin 1896-1908. Vægt ca. 98 gr. H. 4,5. L. 13.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/1503
Carl Gustav Savary: Russisk senempire samovar af sølv, indvendig forgyldt. Guardein M. M. Karpinski 1834. Vægt ca. 2.917 gr. H. 39.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1502
Russisk rejse triptykon vedhæng af forgyldt sølv dekoreret med cloisonné emaljearbejde. 19. årh.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1501
Semen Matveevich Egorov: Russisk Gudsmoderikon "Kazanskaja" monteret med rigt punslet og drevet Ritza af sølv med cloisonné emalje. 32 x 26,5.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1500
Russisk ikon med fremstilling af "Bebudelsen". Delvis rund form af forgyldt bronze indlagt med udskåret og bemalået træ, mærket med romertal 1.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1499
Russisk gemme-ikon med fremstilling af "Den Sidste Nadver" udført i forgyldt sølv, forgyldt metal dekoreret med cloisonné emaljearbejde.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/1494
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1493
Et par russiske prismekroner med stal af forgyldt bronze og messing, begge med vaser af turkisblåt glas og behængt med prismer. 19. årh. H. 80. Diam. 54. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/1492
Et par russiske stager af delvis forgyldt bronze, baser og lystyller af rosenkvarts. 19. årh.s slutning. H. 18. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1491
Russisk søjle af mahogni og messing. 19. årh.s slutning. H. 112.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1490
Stor russisk bordlampe af drejet glas og forgyldt bronze med base af grøn marmor, ny elektrisk fatning samt skærm. 19. årh.s anden halvdel og senere. H. 90.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1488
Piotr Alexandrovich Samonov: Russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze med en araber på en dromedar. C. F. Woerffel i Skt. Petersborg. H. 37. L. 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/1487
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/1485
Russisk lanterne af rødt glas og forgyldt bronze, behængt med prismer, indvendig belysning til ét lys. 19. årh. H. 90. Diam. 42.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1484
Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og bronze med otte lysarme. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 80.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1483
Baltisk prismekrone med stel af forgyldt bronze behængt med prismer, 18 svungne lysarme, tre plader af blåt glas. Louis XVI form, 19. årh. H. 128. Diam. 97.
Vurdering :
100.000 DKK -
872/1482
Russisk prismekrone af forgyldt messing og bronze med seks svungne lysarme. Antageligt Moskva, 18. årh.s slutning. . H. 120. Diam. 86.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1481
Et russisk fremstillet mekanisk skrivebord af mahogni med lister af messing, efter model af Giovanni Socci. Louis XVI stil, 19.-20. årh. H. 89. B. 108. D. 81.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
872/1479
Russisk prismekrone med stel af messing, behængt med prismer og perler af slebet glas. 19. årh. slutning og senere. H. 80. Diam. 57.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/1477
Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt bronze, behængt med prismer, stamme af drejet lilla glas. Skt. Petersburg. 18. årh.s lsutning. H. 95. Diam. 71.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/1476
Bogreol af mahogni. England, 19. årh. H. 86. B. 56. D. 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.500 DKK -
872/1472
Rokoko kommode af nøddetræ og rosentræ, svungen profileret plade af sort marmor. Stemplet under pladen "R.Z.H". 18. årh.s anden halvdel. H. 89. B. 70. D. 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1470
George II standur af nøddetræ indlagt med marquetteri. England, 18. årh.s første halvdel. H. 227.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1467
Russisk sofabænk af mahogni. 19. årh.s begyndelse. H. 104. L. 173. D. 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
872/1466
Et par russiske senempire armstole af mahogni. Begge stemplet "R.Z.H". 19. årh.s første halvdel. (2).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK