Pavel Akimov Ovchinnikov (, Moskva)
Russisk Art Nouveau kovsh af forgyldt sølv, dekoreret i rød lak, støbt med blomster og insekt. Pavel Akimov Ovchinnikov, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 102 gr. L. 12,5.
Proveniens: Erhvervet af den danske telegrafkontrollør P. T. O. C. Tversted (1900–1992) i Rusland 1920–1930, hvor han var udstationeret for Store Nordiske Telegrafselskab. Dennes efterkommere til i dag.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017