Auktion 872
i Bredgade
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier og skulpturer
906/482
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
877/828
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
876/1344
Tallal Chaïbia: "La femme Casablancaise", 1980. Sign. Chaïbia; titel og årstal på bagsiden. Gouache på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/867
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/862
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/850
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/692
Jean Tinguely: Komposition. Sign. Jean Tinguely. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 48 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/686
Niki de Saint-Phalle: "Cher Lars Rostrup Bøyesen". Sign. med dedikation fra Niki de Saint-Phalle. Collage på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/944
Jorge B. Stever: "Untitled". Sign. på bagsiden Stever 18/1/75. Blyant og akryl på lærred. 150 x 90.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
872/943
Jorge B. Stever: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred monteret på plade. 140 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/939
Dado (Miodrag Duric): "La Muerte". Dobbeltsign. Dado 66. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
872/938
Lowell Nesbitt: "Chairs from two rooms", 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 91.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/937
Jake Berthot: "Tracker", 1970. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 244.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/936
Enzo Cacciola: "2-3-1977; 11-1-1977; 13-2-1977; 27-3-1977". Værk i fire dele. Alle sign. og daterede på bagsiden. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/935
Jake Berthot: "Reach #5", 1972. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred monteret på træ. 51 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/931
Gary Kuehn: Uden titel. Usign. Olie på lærred i fire dele. Diam. 122. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/929
Gary Kuehn: Uden titel (spiral). Usign. Olie på lærred. 61 x 152. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/927
Kurt Trampedach: "Konfrontation". Sign. Kurt Trampedach, maj-juni 74, Anholt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/926
Kurt Trampedach: Selvportræt, stående. Sign. Kurt Trampedach 74. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/925
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/924
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/923
Vurdering :
872/903
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/902
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/898
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
872/895
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/893
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/892
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/890
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/889
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/888
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/884
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/883
Poul Anker Bech: "Udenfor/Indenfor". Sign. Bech. Olie på lærred. 105 x 136.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/882
Kurt Trampedach: "Ulvemanden", 1985-86. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir monteret på lærred. 129 x 90
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/881
Kurt Trampedach: Kvindehoved, 1987. Usign. Olie på plade. 95 x 67
Vurdering :
140.000 DKK -
872/880
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 08 med dedikation. Olie på lærred. 90 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
872/879
Vurdering :
800.000 DKK Ikke solgt
872/874
Robert Rauschenberg: "Harvest" (Runts), 2007. Sign. Rauschenberg 2Kx7. Pigment transfer på polylaminate. 150 x 183
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.160.000 DKK -
872/869
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 81; sign. og dateret på bagsiden 27.01.81. Olie på lærred. 145 x 195.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
872/868
A. R. Penck: "Troll", 1998. Sign. AR. Penck; sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
130.000 DKK -
872/865
René Bertholo: "Sculptures dans la chambre". Sign. Bertholo 78. Olie på lærred. 100 x 65. Hylde 4, moderne. KE
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/864
Preben Hornung: Komposition. Sign. Hornung Dec. 1949. Olie på lærred. 64 x 98.
Vurdering :
110.000 DKK -
872/860
Per Kirkeby: Komposition. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 116 x 95.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
872/859
Preben Hornung: "Atelierbillede", 1970. Sign. monogram; sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 79 x 112.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK