Auktion 1831
-
1831/61
Dansk maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe ud for en kyst. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 15,5 x 26,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/51
Vilhelm Bille: Marine med to-master for læns. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/58
Wladislaw T. Chmielinski: Folkeliv på en plads i Krakow. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/56
Jacob Kornerup: "Roskilde Domkirke". Sign. J. K. Vandfarve og bly på papir. Lysmål 9 x 14,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/55
Peter Tom-Petersen: Parti fra Faaborg ved Vesterport. Sign. Tom Petersen 1913. Olie på lærred monteret på lærred. 49 x 46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/46
Tre engelske lampeborde af mahogni, heraf ét par. Regencystil, 20. årh.s sidste halvdel. H. 65. B. 48. D. 40. / H. 63. B. 50. D. 44. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/54
Frederick E. Bodkin: En vandrende kvinde i solskin. Sign. F. E. Bodkin 95. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/53
Antonio Allegri da Correggio, efter, 19. årh.: "Tilbedelse af Barnet". Usigneret. Betegnet på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 83 x 68,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/52
Peter Holm: En sommerdag ved stranden. Sign. P. H. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/49
Anna Peters: Haveredskaber og grene ved en mur. Sign. Peters. Olie på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/48
Kirman "paladstæppe", klassisk medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh.s slutning. 547 x 367.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1831/40
Et par hollandske Régence stole af nød og eg, rigt prydet intarsia i lyst træ, sæder med gyldent brokade stof. 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/45
Konstantin Egorovich Makovsky, efter, 20. årh.s slutning: "Bryllupsforberedelser". Betegnet verso V. Larina. Olie på lærred. 71 x 101.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/43
Leopold Günther-Schwerin: Udsigt over Schwerin. Sign. L. Günther. Olie på lærred monteret på malepap. 47,5 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/42
Empire kommode af elmetræ, let buet front med tre skuffer. Ca. 1810. H. 81,5 B. 71. D. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/39
N. F. Schiøttz-Jensen: Sommeraften ved Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1909. Olie på lærred. 38 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/7
Janus la Cour: Parti fra Alperne. Sign. J. la Cour. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1831/37
Gerda von Kohl: Blomstrende kirsebærgrene. Sign. monogram 1916. Gouache på papir. Lysmål 58 x 87.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/34
Gustaviansk chatol af hvidmalet træ, front med tre skuffer og skriveklap, bag hvilken små skuffer. Ca. 1800. H. 110. B. 115. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/32
Napoleon III spillebord af sortlakeret træ, prydet med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig. 19. årh. H. 75. L. 86. B. 44/86.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/27
Carl Locher: "Sommeraften i Sundet", "Skagen storm" og mariner. Syv raderinger. Lysmål 13 x 21,5 - 29,5 x 39,5. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/31
Vilhelm Arnesen: "Antwerpen Havn, en skyet dag". Sign. Vilh. Arnesen, 1890. Olie på lærred. 45,5 x 73,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/30
Ampel af matglas, dekoreret med blomster i kartoucher. 20. årh. H. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/29
Gyula Siska: "Fertility". Sign. monogram samt betegnet og dateret på bagsiden 2018. Olie på træ. 60 x 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/28
Fransk bombéformet kommode af nøddetræ, prydet med beslag af bronze, plade af marmor. 19. årh. H. 86. B. 125. D. 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/22
Søjlebord af forgyldt metal, indlagt med plaketter af porcelæn dekoreret med blomster. Sevres stil. 20. årh. H. 74. Diam. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/17
Harald Moltke: Den grønlandske inuit Maisainguark fra Thule bærende på et spyd. Sign. monogram 07. Olie på lærred. 40,5 x 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/21
Paul Fischer: Aftenparti fra Lægeforeningens Boliger, København. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 10,5 x 15,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/20
Napoleon III bordvitrine af mahogni med beslag af bronze, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh. H. 79. L. 59. B. 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/19
Hamiliton Macallum: Fiskere på standen med dagens fangst. Sign. H. Macullum. Olie på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/18
Louis XVI spillebord af gråmalet og guldstafferet træ, i hver hjørne udtræksplade, kannelerede ben. Ca. 1780. H. 77. L. 88. B. 42/85.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/16
Et par Louis XVI armstole af delvis guldstafferet bøgetræ. Prydet med medaljon formet ryg, perlestaf og volutter. Ca. 1780. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/15
Ubekendt maler, 18.årh.: Portræt af en fornem dame. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 61 x 50,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/14
Salonbord af palisander rigt indlagt i ben med påfugle, blomstrende træer og guirlander. 19. årh. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/12
Flamsk Aubusson tapet/gobelin fragment, vævet med landskab, i baggrunden slot. 18. årh.s begyndelse 254 x 273.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/11
Peltro William Tomkins: To scenerier fra Slaget på Reden. Kobberstik. Lysmål hver 51 x 73,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/13
Johan Thomas Lundbye: En romerinde. Usigneret. Dateret Rom 12. Nov. 1845. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 243 x 180 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/9
Anton Thiele: Ungt par i en skovlysning. Sign. A Thiele 1886. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/8
Rococo flisebord af hvidmalet træ med blomster og bladværk i blåt, plade med 35 hollandske fliser. Ca. 1750. H. 79. L. 94. B. 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/5
Fritz Syberg: Landskab med køer. Sign. monogram 1920-1936. Olie på lærred. Olie på lærred monteret træ. 158 x 222.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/6
Nyrokoko chaiselong af mahogni. Danmark, ca. 1860. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/4
Pragt konsol med tilhørende spejl af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med krone, rocailler, guirlander, blomster og bladværk. Rococoform. 21. årh. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/3
Paul Fischer: Kystparti med drivende skyer. Sign. Paul Fischer. Olie på plade. 21 x 32.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/2
Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ, udskåret sarg med bord og rosetter, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 45. B. 43. D. 36.(2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/1
Gerda Wegener: Erotisk sceneri. Sign. Gerda Wegener. Pen og vandfarve. Oval. 30 x 39.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK