Auktion 1831
i Havnen
1831/1530
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1528
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1527
Parasol af silke og sorte kniplinger, monteret med håndtag af ben og sølv, prydet med stene. Antagelig Rusland. Ca. 1900. L. 66. Diam. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1525
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1524
Russisk kunstner, 20. årh.s begyndelse: Russisk skrin med Osman cigaretter. L. 25. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860-1922).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1523
Mathias Hendrik Kilpeläinen: Russisk sennepsske af sølv. 19. årh.s slutning. L. 12,5. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860-1922).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/1503
Polyphon spillemaskine i kasse af nøddetræ. 19. årh. Medfølgende 25 plader i senere opbevaringskasse. H. 90 cm. B. 69 cm. D. 37 cm. Plade diam. 50 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/1517
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (147)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1831/1515
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/1513
Peter Fallentin Rosing m.fl.: 14 figurer af udskåret kaskelottand, rensdyrben og narhvalstand. H. 8-12 cm. (14)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
1831/1507
Italiensk alterkalk og patene af forgyldt sølv, prydet med ametyster. 1991-1992. Med kasse mærket Fratelli Tavani. Vægt ialt 972 gr. H. 19 cm. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/1505
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1250
Christian Dior: Quiltet lak taske med chrom hardware, "Dior" charm, samt todelt rum med lynlås. Ca. 2007.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/1249
Gucci, Mulberry: To mindre tasker af læder og canvas. Gucci: 24x12 cm. Mulberry: 20x12 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/1247
Yves Saint Laurent: "Kate" skulderstaske i rosa læder med kvast, et stort rum samt lynlåslomme, hardware i gulddoublé og aftagelig kædestrop.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1246
Safir-og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet safir omkranset af talrige brillantslebne diamanter. Str. 54.5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/1245
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med dråbe facetslebet smaragd omkranset af talrige brillantslebne diamanter. Str. 54.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1831/1244
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne og to marquisslebne diamanter, i alt ca. 1.96 ct. L. 25 mm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1831/1243
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.80 ct. L. 40 mm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1831/1242
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.42 ct. L. 32 mm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
1831/1241
Eigil Jensen: Smykkesæt af sterlingsølv bestående af bladformet broche og et par øreclips. Produceret for A. Michelsen. L. 7,6 og 3 cm. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/1235
A. Michelsen: Et par manchetknapper af 14 kt guld hver prydet med Chr. X's monogram. Vægt i alt ca. 9 g. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/1239
Uindfattet cushion-cut diamant på ca. 0.51 ct. Farve: Fancy Yellow. Klarhed: VS2.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1831/1238
Uindfattet brillantslebet diamant på ca. 0.32 ct. Farve: Light grey-pink. Klarhed: P2.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1831/1237
Uindfattet dråbe facetsleben diamant på ca. 0.52 ct. Farve: Fancy intense yellow. Klarhed: P1.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1831/1236
Halskæde af 14 kt. guld. L. 91 cm. Vægt ca. 19 g.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1234
Ankerfacet armbånd af 14 kt. guld. L. ca. 22 cm. Vægt ca. 111,5 g.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1831/1233
Et par diamantørestikker af 14 kt. guld hver prydet med en brillantslebet diamant på henholdsvis ca. 0.20 og 0.30 ct. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1224
Armbånd af 14 kt. guld. B. 29 mm. L. 20,5 cm. Vægt ca. 43 g. Italien 1960'erne.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/1232
Armbånd af 14 kt. delvist matteret guld. B. 27 mm. L. 18,4 cm. Vægt ca. 53,5 g. 1960-70'erne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/1212
Italiensk halskæde med vedhæng af 18 kt. guld prydet med talrige facetslebne citriner. L. halskæde ca. 60 cm. L. vedhæng ca. 3,5 cm. Vægt i alt ca. 17,5 g.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/1231
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.91 ct. Str. 56,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/1230
Bodil Binner: Turmalin- og perlesmykkesæt af 18 kt. guld bestående af halskæde og et par ørestikker hver prydet med South Sea kulturperle og turmalin. L. 39 cm
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1204
Spinelvedhæng af 14 kt. guld prydet med facetslebet spinel. L. 2,8 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/1229
Perle- og diamantsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af vedhæng og et par ørestikker hver prydet med perle omkranset af diamanter. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/1227
Et par diamantørestikker af 14 kt. guld og sølv hver prydet med talrige rosenslebne diamanter omkranset af talrige diamanter. L. ca. 6,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1831/1226
Smykkesamling bestående af to brocher og et vedhæng i form af broche og vedhæng af 14 kt. guld samt broche af 8 kt. guld. (3)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
1831/1223
Anni Backhausen: Geneve armbånd af 14 kt. hvidguld. L. 18,5 cm. Vægt ca. 14,5 g.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/1225
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.77 ct. Str. 57. 1960'erne.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/1222
Halskæde med hjertevedhæng af 14 kt. guld. L. 70 cm. Vedhæng H. 28 mm. Vægt ca. 11 g. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/1220
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med brillantslebet diamant på ca. 0.45 ct. Str. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1219
Panserarmbånd af 18 kt. guld. L. 20,5 cm. Vægt ca. 15 g.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1218
Unikafremstillet smykkesæt af 14 kt. hvidguld bestående af ring og broche hver prydet med facetslebet granat omkranset af talrige brillantslebne diamanter. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1831/1217
Smykkesæt bestående af broche, vedhæng og et par øreskruer af 14 kt. guld samt armbånd af 8 kt. guld. Vægt af 14 kt. guld ca. 26,5 g. Af 8 kt. guld ca. 24,5 g.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1831/1213
Italiensk armbånd af 18 kt. guld. L. ca. 19,5 cm. Vægt ca. 17 g.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/1211
Snoet halskæde af 14 kt. guld. L. ca. 42 cm. Vægt ca. 52 g.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1205
Et par manchetknapper af 14 kt. guld. Vægt i alt ca. 6,5 g. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/1203
Herresmykkesæt af 14 kt. guld bestående af et par manchetknapper og fire brystknapper. Vægt i alt ca. 15 g. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1201
Perle- og kvartshalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige perler og facetslebne ædelstene bl.a. ametyster, aquamarin og amazonit. L. 45 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/1199
Montblanc: Limited Edition 4810 "Marquise de Pompadour" fyldepen af Meissen porcelæn, lak og forgyldte detaljer. L. 13,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1198
Safir- og diamantring af 14 kt. guld og sølv prydet med facetslebet safir omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Str. 52. Et par ørestikker medfølger. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/1196
Perle- og diamantsmykkesæt bestående af to brocher af 18 kt. guld samt en broche og et par ørestikker af 14 kt. guld delvist prydet med diamant og perler. (5)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1195
Et par ørestikker af 18 kt. guld hver prydet med fem facetslebne safirer og talrige facetslebne klare sten. Diam. 2,8 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/1194
Plaza: "Dimension" ring af 18 kt. guld og stål. Str. 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/1193
B. Hertz, Erik Magnussen: Smykkesæt af sølv bestående af to brocher og en halskæde med vedhæng. L. 5,6, 6 og 70 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
1831/1192
Jadevedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret jade. Diam. ca. 5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1185
Beryl- og diamantring af 14 kt. guld og sølv prydet med smaragdslebet beryl omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Str. 53-55.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1189
Kamébroche af 18 kt. guld prydet med udskåret kamé af skal. B. 3,5 cm. L. 4,5 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1191
Safirsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af et vedhæng og et par ørestikker hver prydet med facetslebet safir. L. 2,8 og 1,5 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1190
Ametystring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet ametyst på ca. 18 ct. Str. 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/1187
Bent Exner: Halsring af sterlingsølv prydet med cabochonslebet rosakvarts. Diam. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1183
Ole Lynggaard: Ring "Forever Love" af 14 kt. hvidguld. Str. 52. Design Charlotte Lynggaard.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK