Auktion 1831
i Havnen
-
1836/585
Yoshio Nakajima: Fem collager. Fire sign. Mixed media på papir. Bladstørrelser fra 60 x 40 til 32 x 37. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1836/124
Vilhelm Petersen: "Parti fra Kysten mellem Humlebæk og Espergærde". Betegnet på bagsiden "Malet af Vilhelm Petersen". Olie på papir monteret på træ. 18,3 x 31,8
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1835/1525
Stor kinesisk alterstage af bronze med to gennembrudte glober med drageslyng, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1352
Perlehalskæde af talrige South Sea kulturperler og lås af 14 kt. guld. Perlediam. 3,5-4 mm. L. 130 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1835/1343
Diamantsmykkesæt af 14 kt. hvidguld bestående af ring, et par ørestikker og vedhæng hver prydet med brillantslebet diamant. L. 38,5 cm. Str. 52. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/1340
Gucci: Emaljearmbånd af sterlingsølv prydet med tre ridestøvler hver med blå emalje. L. 18 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1835/1333
Belle Epoque diamantvedhæng af 18 kt. guld og platin prydet med to old-cut og talrige rosenslebne diamanter. B. 37 mm. L. 42 mm. Ca. 1910.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1835/2087
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Constellation, Ref 168017. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 561(1). 1967.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1835/2083
Universal: Herrearmbåndsur af stål. Ref. 7492. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 240. 1950'erne
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/2079
Seiko: Herrearmbåndsur af stål. Model Ananta spring drive gmt, ref. r566-0ar0. Mekanisk værk med automatisk optræk. 2017
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1835/820
Hans J. Wegner: "CH 33". Sæt på fire stole af bejdset eg. Sæde betrukket med sort skind. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1835/727
Ditte Heath, Adrian Heath: Lænestol med justérbar ryg og skammel med stel af lamineret ask. Betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1835/669
Knud Kyhn: "Vandrefalk jager ænder". Sign. monogram 48. Olie på lærred. 91 x 112.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/603
Salvador Dali: Komposition fra serien "Japanese Fairy Tales", 1974. Sign. Dali, 151/175. Radering i farver. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1835/614
Marc Chagall: Komposition. Usign. Litografisk tryk i farver. Lysmål 35 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/612
Edvard Eriksen: Den lille havfrue. Sign. Edvard Eriksen, sculp. RA, Copenhagen samt stemplet Ib Rathje. Figur af bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/613
Louise Sparre: Brosten. Sign. Louise Sparre 2006. Laserprint og plast. 14 x 14 x 14.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1835/601
Ejler Bille: Udstillingsplakat fra Den Frie Udstilling. Sign. Ejler Bille, 16/140. Litografi i farver. Lysmål 62 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/578
Hanne Varming: Komposition. Usign. Væghængt relief af gips. Diam. 31,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1835/547
Jens Sørensen: "Revolution", ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110 x 138.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1835/535
Asger Jorn: "Odradek" og "Sourire d'Antibes" (Rencontre). Sign. Jorn 1953. Klichetryk. Lysmål 13 x 20,5 og 19 x 15. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1835/539
Jonas Hvid Søndergaard: "Boarding". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 205 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1835/531
Robert Jacobsen: Krucifiks. Usign; 1930'erne. Træmodel på lille base. Eks. base: H. 73,5, B.3 8, D.14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1835/517
Erik Magnussen, Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik: Bordlampe af porcelæn med monteringer af sølv. Udført hos Bing & Grøndahl og Erik Magnussen.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/232
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret træ. 19. årh.s midte. H. 146. B. 107. D. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/177
****Dansk kunstnermøbel, ca. 1840: Sortmalet bord dekoreret med figur og ornamentik. Sarg med skuffe. H. 77. B. 63. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/176
Lille italiensk barokbord af nøddetræ. Ca. 1700. H. 76. B. 76. D. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1835/18
Dansk almue klapbord af fyrretræ. 19. årh.s første halvdel. H. 77. 54/L. 188. D. 115.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/1677
Et par store japanske vaser. Meiji 1868-1912. H. 75 cm. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1834/1678
Kinesisk bakke af udskåret træ, ilagt silkebroderi under plade af glas. Sen Qing ca. 1900. L. 51 cm B. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/1302
Uindfattet Fancy Deep Yellowish Orange brillantslebet diamant på 1.03 ct.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1294
Uindfattet cushion-cut diamant på 1.23 ct. Farve Wesselton (H). Klarhed VS1.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1291
Granat- og perlevedhæng af 14 kt. guld prydet med cabochonslebet granat omkranset af talrige facetslebne granater kulturperler. L. 4 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1834/1283
Diamant- og safirring af 18 kt. guld prydet med old mine-cut diamant omkranset af ti diamanter og talrige syntetiske pink safirer. Str. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1280
Rubin- og diamantøreskruer af 18 kt. guld hver prydet med facetslebet rubin omkranset af talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1834/919
Ubekendt design: Rund stol, med stel af sort lakeret metal. Sæde og ryg af udspændt, sort kanvas, hæftet med hvid plastsnørre.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1834/858
Ubekendt design: Loftlampe af forkromet metal med otte skærme af klart blomsterformet glas. H. 75. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1834/838
Hans-Agne Jakobsson: Et par lysekroner af messing. Seks arme monteret med skærme af klart glas. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/741
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 70, 58/75. Litografi i farver. Lysmål 50 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1834/113
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hybenrose og lyserøde roser på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 27,5 x 36,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/46
Tysk rokoko standur i kasse af valnøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Senere værk og skive. H. 227.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1833/928
Poul Henningsen: "PH-4½/3". Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underssider af skærme. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1833/910
Dansk design: Fritstående skrivebord af palisander, plade med kehlet bagkant, front med skuffer. H. 70,5. B. 155. D. 74,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/668
Ubekendt kunstner: Abstraktion (Kentaur rov), ca. 1975. Usign. Glaseret stentøj. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/218
Japansk tansu af bemalet fyrretræ. Beslag og greb af jern. Meiji perioden, 19. årh.s slutning. H. 58. B. 89. D. 40.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/216
Engelsk One Pillar Table af mahogni. Regencystil, 20. årh. H. 75. L. 100/188. D. 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/215
Lille sofabord af valnøddetræ. Plade med guldtrykt skind. Rokokoform, ca. 1940. H. 57. B. 76. D. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1833/214
Lille fladlåget dansk barok kiste af jernbeslået egetræ. 18. årh. H. 49. L. 88. D. 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/213
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt grønt skind. Regencystil, 20. årh. H. 75. B. 155/205. D. 108.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1659
Fire figurer af udskåret og forgyldt træ, prydet med glasflusser. Mandalay stil. 19.-20. årh. H. 20-28,5. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1831/1637
Husquarna enkeltskuds haglgevær model 14 med Remington lås uden nummer i kaliber 16. (1)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1636
Friderich Ostermann: En jernbeslået fuldskæftet flintlåsriffel. Ca. 1710. L. ca. 77 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/1635
Flintdolk type II i grålig flint ca. 18,5 cm. lang. (1)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1634
Dansk musket M/1794 ændret til perkussion og med afkortet forskæfte.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1633
Tysk hirschfænger i skede og to krudthorn. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/1632
Færøsk grindekniv med greb og skede af mahogni, rigt indlagt med grindehval og fangstredskaber af messing. Mora klinge af rustfrit stål. 20. årh. L. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/1631
Lommeur af 14 kt. guld med sidetryk. 1880-1900. Vægt ialt 67 gr. Kassediam. 43 mm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1619
Fransk kaminur af forgyldt zink og bronze, urhus med stående kvindelig figur, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 49. B. 45. D. 18.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1618
8 finske dolke i skeder. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK