1834/​46

Tysk rokoko standur i kasse af valnøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Senere værk og skive. H. 227.

Almindelige brugs- og alderstegn. Senere værk og skive. Lodder, pendul samt nøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 20. august 2018

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK