1834/46
Tysk rokoko standur i kasse af valnøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Senere værk og skive. H. 227.
Almindelige brugs- og alderstegn. Senere værk og skive. Lodder, pendul samt nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 20. august 2018
Vurdering
Hammerslag