Auktion 1831
i Aarhus
-
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1933/664
Harald Sonesson: "Det er tanken som tæller". Syv original illustrationer på to ark. Bladstørrelse 22 x 56,5 og 21,5 x 56,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1923/756
Sven Dalsgaard: "Evighedens port, foran graven". Usigneret. Skulptur af gips på plade af sortlakeret træ. H. 39. L. 42. B. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1917/1509
To kinesiske tempelvogtere af emalje sur biscuit. 19. årh H. inkl. baser 29 og 31. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1503
Prydbæger af elfenben med stand af træ med indlægninger. Meiji 1868-1912. H. inkl. stand 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1851/179
Persisk Meshed tæppe, klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh. 387 x 303.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1850/860
Skandinavisk design: Vendbart fladvævet tæppe af uld, gentagelsesmønster i gule og grønne nuancer. 231 x 150.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1849/841
Dansk snedkermester: Spise-/arbejdsbord af teak og bøg, oval plade med endeklapper. H. 74. L. 136/210. B. 88.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1846/136
Ole Ring: Parti fra Kronborg. Sign. Ole Ring 1931. Olie på lærred. 42 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1845/1704
Canton emalje lysestage, tre vaser og to thekander af porcelæn. 19.-20. årh. H. 10,5-20. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1844/843
Jo Hammerborg: "Nova". Et par pendler med skærme af børstet aluminium. Udført hos Fog & Mørup. H. 18. Diam. 41. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1842/532
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander. Front med skydelåger og skuffer. Udført hos Skovby møbler. H. 81. B. 220. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1841/2037
Concord: Diamant damearmbåndsur af guld og stål. Model Impressario. Quartzværk. Urets diam. 32 mm. 2010'erne.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1840/991
Svend Saabye: Grønt landskab med personer i samtale. Sign. Saabye. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/985
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af ask. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1839/733
Ubekendt snedkermester: Et sæt på otte "ladder back" stole af mahogni, sæder med patineret brunt skind. 1930'erne. (8)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1838/1668
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de Marly". Betegnet Coustou. Figur af patineret bronze. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1838/1647
Smørkrukke af sølv med indsats af blåt glas. Mester P. Hertz, 1884. H. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1838/1010
Severin Hansen Jr., m.fl.: Sidebord af mahogni. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. Samt entrébord af teak. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1838/1009
Svend Saabye: Landskab med huse. Sign. Saabye. Olie på lærred. 63 x 92.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1838/510
Maurice Estève: "Bouinotte". Sign. Estève, 90/120. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 46,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
1837/1651
To dørbeslag af messing det ene med knop det andet med håndtag i form af hånd og pind. Ca. 1800. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1837/1360
Tre ravhalskæder hver prydet med talrige, delvist polerede ravstykker. L. ca. 65-90 cm. (3)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1837/2053
Rolex: Oyster "Rivet" lænke af stål, ref. 7205 med ét endestykke ref. 57. L. 16 cm. 1950'erne.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1837/841
Alf Johannesson: Tre-personers sofa med stel af teak, betrukket med grønt uld. Udført for Illums Bolighus ca. 1960. L. 181.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/177
Semiantik Kelim tæppe, klassisk Kuba design med gentagelses mønster i multi-colours. 20. årh. 284 x 179.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1837/124
Børge Nyrop: Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1836/802
Corneille: Figurkomposition med kvinder og fugl. Sign. Corneille 89, HC 4/10. Litografi i farver. Bladstørrelse 115 x 82.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1667
Fem håndbyggede modelskibe af delvis sortmalet fyrretræ. 20. årh. L. 25-41. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/1656
Fuglebur af metal og bronze, med mekanisk fugl og ur, optræk i bunden. 19. årh. H. 11,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1835/1652
Kinesisk familie rose kaffekande af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 18. årh. H. 21.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/1651
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med De otte udødelige og blomster. 20. årh. H. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1835/1517
Udstoppet sneppe i oval ramme af egetræ med konveks glas. Ca. 1900. H. 54. B. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
1835/2090
Alain Silberstein: Herrearmbåndsur af stål. Model "24 Heures". Automatisk værk med dato. Urets diam. 35 mm. 1998.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1835/2065
Georg Jensen: Herrearmbåndsur af stål og guld. Automatisk værk med kronograf, månefase og kalender. Diam. 41 mm. 2000'erne.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1835/2060
Breitling: Herrearmbåndsur af stål. Model Navitimer Chrono-Matic, ref. 1806. Automatisk værk med dato. Diam. 47 mm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1835/809
Rolf Hesland: "Scala". LP-/tidsskriftsholder af palisander monteret på hjul. Udført for Bruksbo. 1960'erne. H. 44. L. 35. B. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1835/762
Robert Haussmann, tilskrevet: Loftslampe af aluminium og hvidt plast. Antageligt udført hos Swiss Lamp International. H. 42. L. 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1835/212
Empire kommode af mahogni, prydet med listeindlægninger, front med tre skuffer. Ca 1810. H. 79. B. 73. D. 46.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1835/211
Fritstående kinesisk reol af hardwood med forskudte hylder. 20. årh. H. 118. L. 88. B. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1835/19
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med en hundeslæde i aftensol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/16
Nyrococo skrivebord af mahogni, i sargen fem skuffer. Overdel med skuffer og to låger. 19. årh. H. 153. B. 114. D. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1834/1694
Sèvres tallerken af blødt porcelæn, dekoreret i farver med blomster. 18. årh. Diam. 24.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1834/1687
Engelsk ramme af sølv, bagbeklædning med blåt velour. Mester P. H. Vogel & Co, Sheffield, 1991. H. 36. B. 27.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1834/1685
Et par Satsuma vaser af fajance og Kutani vase af porcelæn. Japan. 20. årh. H. 15,5 og 16. (3)
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
240 DKK -
1834/1682
Opsats af porcelæn og bronze, gennembrudt kurv dekoreret i farver og guld med brogede blomster. 19. årh.s slutning. H. 18,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1834/1645
Et par kandelabre af porcelæn og bronze samt et par vaser af porcelæn. Sevrès stil. 20. årh. H. 36 og 23. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1834/901
Dansk design: Standerlampe med trepasfod og justérbar perforeret skærm af sortlakeret metal. 1950-60erne. H. 126.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/842
Karin Hammar, m.fl.: Vase og lysestage samt skål af glas. Stockholms Glasbruk, Strömbergshyttan, m.fl. H. 6,7-29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/815
Dansk møbeldesign: Konveks bord af teak med hollandsk udtræk, ben med beslag af messing. H. 74. L. 142,5/255,5. B. 92.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/540
Hans J. Wegner: "CH 27". Lænestol af egetræ, sæde og ryg med spanskrørsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1834/197
Hereke silketæppe, klassisk design med inskription, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh. 165 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1834/4
Bogskab af mahogni med beslag af forgyldt metal, front med tre glaslåger. Empireform ca. 1900. H. 221. B. 187. D. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1833/945
Dansk møbeldesign: Lænestol på medestel af forkromet metal, betrukket med sort skind. 1970erne.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1833/77
Nathanaël Lemaitre: Parti fra Genevesøen. Sign. N. Lemaitre. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1668
Fem proptrækkere af tin og jern. Ca. 1900. L. 10-12,5. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK