Auktion 1831
Sølv
1845/761
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudt fodstykke med blade og kugler. H. 12,7 - 13. Diam. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1838/1647
Smørkrukke af sølv med indsats af blåt glas. Mester P. Hertz, 1884. H. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1837/837
Johan Rohde: Cirkulær skål af sterlingsølv med hamret overflade, skråtstillet fodstykke med glat overflade. H. 5. Diam. 14,3.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1834/1687
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1647
Seks dækketallerkener af sølv. Udført hos K. C. Herman samt Cohr m.fl. 1920-30'erne. Diam. 24,5-25. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1623
Tre dele sølv bestående af empire kande samt to kandisskåle. 19. årh. H. 13-20,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1622
Et par franske saltkar af sølv. 18. årh.s slutning. Vægt ca. 152 gr. H. 6. Diam. 7,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1620
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1621
Fransk kompotske af sølv. Uidentificeret mester. 19. årh. Graveret med alliancevåben og grevekrone. L. 21,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1612
"Lotus". Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik samt W. & S. Sørensen. (20)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1611
Fransk Napoleon III kammerstage af sølv med lyseslukker, graveret med grevekrone. 19. årh. Vægt ca. 166 gr. H. 7,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1594
"Gammelriflet" bestik af sølv. Primært P. Hertz, København 19. årh.s midte. Vægt 2758 gr. (59)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1593
Samling skeer og potageske af sølv med violinformede skafter. København 18. årh. Vægt 942 gr. L. 20,5 og 36,5 cm. (16)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/1590
En samling diverse sølv. Danmark 20. årh. Vægt ekskl. dele med træ 1177 gr. H. 4-19 cm. L. bakke 25 cm. (11)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1585
Bestik af sølv. V. Christésen, København 1880'erne. Vægt 1008 gr. L. 18,4 og 17,2 cm. (23)
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1588
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1584
Bestik af hammerslået sølv. Vægt ekskl. dele med stål 2711 gr. (111+10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1582
En samling diverse sølv, bestående af bl.a. Poul Frigast fiskeserveringsbestik og Einar Dragsted forskærersæt. (10)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1573
Et par barokform stager af sølv. Hugo Grün & Co, København 1941. Udfyldt. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1575
Et sæt på seks dækketallerkener af sølv. Cohr, Danmark 1939. Vægt 3124 gr. Diam. 28 cm. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/1574
Glasbakke samt dækketallerken af sølv. Vægt 694 gr. Diam. 11,5 og 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/1571
Cirkulært fad, mælkekande og saucekande af sølv. Grann & Laglye, Cohr, m.fl. Vægt 1058 gr. Diam. 30 cm. H. 12 og 19 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1570
Dansk svingkedel af sølv på stand med brænder. Mester Samuel Prahl, København 1847. Vægt 2553 gr. H. 31 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1563
Et sæt på seks dækketallerkener af sølv. Danmark 1951. Vægt 2985 gr. Diam. 28 cm. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/1551
Kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande med håndtag af træ. Mærket HCW, Københavns bymærke, 1936. Vægt 1065 gr. H. 8-22 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1548
"Rita" bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 1551 gr. (68)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/1536
Potageske af lethamret sølv samt skål drevet med akantusløv. Vægt 494 gr. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1522
Skrin af sølv med lås, opsat på fire løvefødder. Uidentificeret mesterstempel FR, 19. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1523
Mathias Hendrik Kilpeläinen: Russisk sennepsske af sølv. 19. årh.s slutning. L. 12,5. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860-1922).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/1516
Skønvirke kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukker- og flødesæt samt sukkertang. 1908-1918. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1506
Engelsk kaffekande af sterlingsølv, rigt drevet med rocailler, blomster og bladværk. Mester Benjamin Gignac, London 1764.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1507
Italiensk alterkalk og patene af forgyldt sølv, prydet med ametyster. 1991-1992. Med kasse mærket Fratelli Tavani. Vægt ialt 972 gr. H. 19 cm. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/1500
"Rosenborg". Bestik af sterlingsølv, bestående af 56 dele. Udført hos A. Michelsen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1915 gr. (56)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1831/755
Karl Gustav Hansen: "Susanne". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1865 g. (66)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/736
Harald Nielsen: Lille cirkulær øreskål af sterlingsølv med hamret overflade. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 810. Vægt 140 g. H max. 2,5. L. 15,9.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/702
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1190 g. (42)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/664
Hans Hansen: "Arvesølv 19". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Samlet vægt 2016 g. (39)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/558
Svend Weihrauch: "Nr. 18". Bestik af sterlingsølv, bestående af 48 dele. Udført hos F. Hingelberg. (48)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/518
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2010 g. (80)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/515
Georg Jensen: "Kugle". Fire dækketallerkner af sterlingsølv med hamret overflade. Diam. 28. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK