En samling diverse sølv, bestående af tekande, to sukker- og flødesæt, vandkande, lille kasserolle med stjerthank, lille oval bakke, to flaskebakker samt saltkar med indsats af glas. Danmark 20. årh. Vægt ekskl. dele med træ 1177 gr. H. 4–19 cm. L. bakke 25 cm. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, indtryk og mærker. Tekande: Hank med revne. Vandkandehank mangler isolations-led. Flere dele med gravering, flaskebakker graveret i spejlet. Mindste flødekande med flere indtryk.
Varia, 2. august 2018
13 bud