Auktion 1831
i Havnen
Asiatisk kunsthåndværk
1917/1509
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1917/1503
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1839/1593
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1836/1557
Kinesisk figur af træ af ældre mand, formentlig Lao Tse. 20. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1835/1525
Stor kinesisk alterstage af bronze med to gennembrudte glober med drageslyng, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1834/1677
Et par store japanske vaser. Meiji 1868-1912. H. 75 cm. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1834/1678
Kinesisk bakke af udskåret træ, ilagt silkebroderi under plade af glas. Sen Qing ca. 1900. L. 51 cm B. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1659
Fire figurer af udskåret og forgyldt træ, prydet med glasflusser. Mandalay stil. 19.-20. årh. H. 20-28,5. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1831/1562
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1569
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/1568
Sakyamuni af udskåret træ siddende i mediterende stiling. 19. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/1564
Alter af udskåret og bemalet træ med gennembrudte sider samt siddende medicin Daoist gud af bemalet og forgyldt træ. 18.-19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1542
Et par famille rose flaske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Mærket Jiaqing, men 20. årh. H. 36 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/1537
Kinesisk broderi i ramme, sen Qing. Lysmål 44 x 39 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/1531
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet dekoreret i underglasur blå med scholars i have. 20. årh. H. 26 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1530
15 kinesiske tallerkener af porcelæn dekorerede i underglasur blå med arkitektur og landskab + 8 tallerkener. Qing 19. årh. Diam. 20 og 22,5 cm. (15+8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1528
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1525
Kinesisk lampe af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. incl. montering 68 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1515
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/1505
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK