Auktion 1831
i Havnen
Varia
-
1917/1509
To kinesiske tempelvogtere af emalje sur biscuit. 19. årh H. inkl. baser 29 og 31. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1503
Prydbæger af elfenben med stand af træ med indlægninger. Meiji 1868-1912. H. inkl. stand 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1839/1593
Kinesisk snusflaske af porcelæn dekoreret i farver og guld med figursceneri, Qianlong mærket og fra perioden. H. 6 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/1600
Et par franske Charles X form kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1513
Et par franske empireform kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1836/1557
Kinesisk figur af træ af ældre mand, formentlig Lao Tse. 20. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1835/1525
Stor kinesisk alterstage af bronze med to gennembrudte glober med drageslyng, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1677
Et par store japanske vaser. Meiji 1868-1912. H. 75 cm. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1834/1678
Kinesisk bakke af udskåret træ, ilagt silkebroderi under plade af glas. Sen Qing ca. 1900. L. 51 cm B. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1659
Fire figurer af udskåret og forgyldt træ, prydet med glasflusser. Mandalay stil. 19.-20. årh. H. 20-28,5. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1831/1637
Husquarna enkeltskuds haglgevær model 14 med Remington lås uden nummer i kaliber 16. (1)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1636
Friderich Ostermann: En jernbeslået fuldskæftet flintlåsriffel. Ca. 1710. L. ca. 77 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/1635
Flintdolk type II i grålig flint ca. 18,5 cm. lang. (1)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1634
Dansk musket M/1794 ændret til perkussion og med afkortet forskæfte.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1633
Tysk hirschfænger i skede og to krudthorn. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/1632
Færøsk grindekniv med greb og skede af mahogni, rigt indlagt med grindehval og fangstredskaber af messing. Mora klinge af rustfrit stål. 20. årh. L. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/1631
Lommeur af 14 kt. guld med sidetryk. 1880-1900. Vægt ialt 67 gr. Kassediam. 43 mm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1619
Fransk kaminur af forgyldt zink og bronze, urhus med stående kvindelig figur, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 49. B. 45. D. 18.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1618
8 finske dolke i skeder. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1617
Dansk såkaldt "sort" dolk for marinen omkring 1870 i skede. (1)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/1616
"Eva Montgomery" skibsmodel af bemalt træ og rigning samt mindre skib i montre. Montre H. 46 cm. D. 24 cm. B. 75 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1613
"Rota" skibsmodel af bemalt træ og rigning i montre. Montre H. 45 cm. D. 27 cm. B. 67 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1607
Diorama med fuldriggeren "Veile", mindre sejlskib og fyrtårn. 45 x 74 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1610
Lille skibsmodel af bemalt træ og rigning i montre. Montre H. 30 cm. D. 16 cm. B. 38 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1601
Halvskibsmodel af dampskib "Tyr" med dansk flag i diorama. 27 × 52 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1604
Halvskibsmodel af dampskib "Jomsborg" med dansk flag i diorama. 37 × 53 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1602
"Fiskemesteren" Niels Laurits Nielsen, 1877-1946: Tre grønlandske relieffer af udskåret og bemalt træ med dagliglivscener. L. 26-65 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1600
En samling flintredskaber. (21)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1592
Halvskibsmodel af dampskib "Christine" med dansk flag i diorama. 37 x 78 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1598
Halvskibsmodel af dampskib "J.C.Jacobsen" med dansk flag i diorama. 33 x 64 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1595
Halvskibsmodel af hjuldamperen "Kureren" med dansk flag i diorama. 37 x 88 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1594
"Gammelriflet" bestik af sølv. Primært P. Hertz, København 19. årh.s midte. Vægt 2758 gr. (59)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1593
Samling skeer og potageske af sølv med violinformede skafter. København 18. årh. Vægt 942 gr. L. 20,5 og 36,5 cm. (16)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/1590
En samling diverse sølv. Danmark 20. årh. Vægt ekskl. dele med træ 1177 gr. H. 4-19 cm. L. bakke 25 cm. (11)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1585
Bestik af sølv. V. Christésen, København 1880'erne. Vægt 1008 gr. L. 18,4 og 17,2 cm. (23)
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1589
Halvskibsmodel af fuldriggeren "Alexander" med engelsk flag i diorama. 52 × 82 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1588
Sættebakke og sukkerskål af sølv. Tvenstrup, Randers 1930erne. Vægt 1096 gr. L. 19 og 32 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1587
Bertel Thorvaldsen: Tre figurer af bisquit. Royal Copenhagen m.fl. H. 27-33 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1831/1586
Halvskibsmodel af dampskib "Odin" med dansk flag i diorama. 29 × 55 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1584
Bestik af hammerslået sølv. Vægt ekskl. dele med stål 2711 gr. (111+10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1583
Axel Dragsted: Skibsmodel af tin signeret Axel Dragsted i montre. Montre H. 41 cm. D. 26 cm. B. 42 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1582
En samling diverse sølv, bestående af bl.a. Poul Frigast fiskeserveringsbestik og Einar Dragsted forskærersæt. (10)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1562
Kinesisk skæring af elfenben i form af drage og fugl Føniks, blomster og bladværk. Første halvdel af 20. årh. L. 41 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1573
Et par barokform stager af sølv. Hugo Grün & Co, København 1941. Udfyldt. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1575
Et sæt på seks dækketallerkener af sølv. Cohr, Danmark 1939. Vægt 3124 gr. Diam. 28 cm. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/1574
Glasbakke samt dækketallerken af sølv. Vægt 694 gr. Diam. 11,5 og 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/1571
Cirkulært fad, mælkekande og saucekande af sølv. Grann & Laglye, Cohr, m.fl. Vægt 1058 gr. Diam. 30 cm. H. 12 og 19 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1570
Dansk svingkedel af sølv på stand med brænder. Mester Samuel Prahl, København 1847. Vægt 2553 gr. H. 31 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1569
Tetsubin kedel af jern støbt i form af templet Kiyomizu-Dera, Kyoto. Japan, 20. årh. H. 14 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1568
Sakyamuni af udskåret træ siddende i mediterende stiling. 19. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1567
Fransk bordlampe af porcelæn og montering af bronze. 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 65 cm.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1565
Et par små nyrokoko kandelabre af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. 19. årh. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/1564
Alter af udskåret og bemalet træ med gennembrudte sider samt siddende medicin Daoist gud af bemalet og forgyldt træ. 18.-19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1563
Et sæt på seks dækketallerkener af sølv. Danmark 1951. Vægt 2985 gr. Diam. 28 cm. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/1546
"Selenes hest" fra Parthenons gavlskulptur. Mærket Staatliche Museen Stiftung Preussischer Kulturbesitz - Gipsformerei og nummereret 912. 1996. L. 90 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1554
Fransk senempire kaminur af bronze med skive af hvid emalje, værk stemplet 'Paris J.B.'. Ca. 1820. H. 39. B. 30. D. 12.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1553
Charles X kaminur af forgyldt bronze med patineret skive, urhus med to unge kvindelige figurer. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 47. B. 35. D. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1552
Fransk kaminur af forgyldt bronze med plaketter af porcelæn i Sevre maner, skive af hvid emalje. Louis XVI form, 19. årh.s slutning.. H. 30. B. 37. D. 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/1551
Kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande med håndtag af træ. Mærket HCW, Københavns bymærke, 1936. Vægt 1065 gr. H. 8-22 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1550
" Lisa" figur af porcelæn, siddende kvinde, 1392. og Sæl, 1381. Dahl-Jensen. H. 10-14 cm (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1549
Vilhelm Th. Fischer: Lågkrukke af porcelæn i form af en ugle. Unika. Sign. Vilh. Th. Fischer 4-10-1922. Royal Copenhagen. H. 25 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK