Auktion 1831
Asiatisk kunsthåndværk
Varia
-
1917/1509
To kinesiske tempelvogtere af emalje sur biscuit. 19. årh H. inkl. baser 29 og 31. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1503
Prydbæger af elfenben med stand af træ med indlægninger. Meiji 1868-1912. H. inkl. stand 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1845/1704
Canton emalje lysestage, tre vaser og to thekander af porcelæn. 19.-20. årh. H. 10,5-20. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1839/1593
Kinesisk snusflaske af porcelæn dekoreret i farver og guld med figursceneri, Qianlong mærket og fra perioden. H. 6 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1836/1557
Kinesisk figur af træ af ældre mand, formentlig Lao Tse. 20. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1835/1652
Kinesisk familie rose kaffekande af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 18. årh. H. 21.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/1651
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med De otte udødelige og blomster. 20. årh. H. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1835/1525
Stor kinesisk alterstage af bronze med to gennembrudte glober med drageslyng, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1685
Et par Satsuma vaser af fajance og Kutani vase af porcelæn. Japan. 20. årh. H. 15,5 og 16. (3)
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
240 DKK -
1834/1677
Et par store japanske vaser. Meiji 1868-1912. H. 75 cm. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1834/1678
Kinesisk bakke af udskåret træ, ilagt silkebroderi under plade af glas. Sen Qing ca. 1900. L. 51 cm B. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1661
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i blå med krysantemum og fugle i grene. Kangxi mærke, men 19.-20. årh. H. 26.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1659
Fire figurer af udskåret og forgyldt træ, prydet med glasflusser. Mandalay stil. 19.-20. årh. H. 20-28,5. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1831/1654
Kinesisk skål af jade med montering af delvis forgyldt sølv i form af føniks og inskription. 20. årh. H. 4,5. Diam. 10.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1653
Otte kinesiske famille rose figurer af porcelæn i form af daoitiske guder. 18.-19. årh. H. 21,5-23,5. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1652
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. Monteret som lampe. 19.-20. årh. H. 42.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/1640
To kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i farver og guld med kvinder i have og dyr. 19.-20. årh. H. 28. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1639
Kutani vase af porcelæn, dekoreret i farver og guld på rød grund med figurer. Meiji 1868-1912. H. 15.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1606
Ostindisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster. 18.-19. årh. L. 32. B. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1605
Buddai af patineret bronze, siddene på trone støbt med drager jagtende den brændende perle. 20. årh. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1562
Kinesisk skæring af elfenben i form af drage og fugl Føniks, blomster og bladværk. Første halvdel af 20. årh. L. 41 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1569
Tetsubin kedel af jern støbt i form af templet Kiyomizu-Dera, Kyoto. Japan, 20. årh. H. 14 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1568
Sakyamuni af udskåret træ siddende i mediterende stiling. 19. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1561
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver på koralrød grund. Mærket Jiaqing, men 20. årh. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1564
Alter af udskåret og bemalet træ med gennembrudte sider samt siddende medicin Daoist gud af bemalet og forgyldt træ. 18.-19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1831/1560
Buddha af patineret bronze, siddende i Bhumisparsa Mudra på lotustrone. 19.-20. årh. H. 25.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
480 DKK -
1831/1542
Et par famille rose flaske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Mærket Jiaqing, men 20. årh. H. 36 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/1537
Kinesisk broderi i ramme, sen Qing. Lysmål 44 x 39 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/1531
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet dekoreret i underglasur blå med scholars i have. 20. årh. H. 26 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1530
15 kinesiske tallerkener af porcelæn dekorerede i underglasur blå med arkitektur og landskab + 8 tallerkener. Qing 19. årh. Diam. 20 og 22,5 cm. (15+8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1528
Kinesisk fad af porcelæn dekoreret i underglasur blå med drage der jagter den brændende perle. Ming mærke, men Kangxi 1662-1722. Diam. 26,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1525
Kinesisk lampe af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. incl. montering 68 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1515
Et par kinesiske stager af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qianlong 1736-1796. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/1505
Kinesisk eksport fiskebestik af sterlingsølv. Wang Hing & Co. og Wing Chun, Hong Kong, ca. 1900. Vægt 1831 gr. L. 18,5-31,5 cm. (26)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK