2450/9500Lyngby
Fritz Petzholdt: En italiensk hyrde skuer ud over Campagnen. Sign. F. P. 1836. Olie på papir. 15 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9501Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse: Titusbuen med udsigt til Kapitol. Pen og vandfarve på papir. Usigneret. Lysmål 103 x 65,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9502Lyngby
Ernst Meyer: "Maleren Fritz Petzholdt paa Jagt i den romerske Campagne", 1836. Sign. E. Meyer. Bly på papir. 24 x 13.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9503Lyngby
Fritz Petzholdt: Italiensk bjerglandskab med høje træer. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 45 x 39.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9504Lyngby
Asmus Kaufmann: Parti fra den romerske Campagne med antikke ruiner. Sign. A. K. Olie på papir monteret på træ. 21,5 x 24,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9505Lyngby
Viggo Fauerholdt: Stille dag på Øresund. Sign. W. Fauerholdt. Olie på lærred. 24,5 x 37,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9506Lyngby
Ernst Meyer: "Tvende italienerinder". Sign. Ernst Meyer Roma på blændrammen. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9507Lyngby
I. L. Jensen: Lyserøde roser. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 14 x 10.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9508Lyngby
Christian Hornemann: Portræt af billedhuggeren Bertel Thorvaldsen. Ca. 1820. Pastel på papir. Lysmål 45,5 x 53,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9509Lyngby
Johan Stroe: Fra haven set mod Rosenborg Slot. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 27 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9510Lyngby
Jacob Petersen: Briggerne Frode og Thorvald ud for Malagas kyst. Sign. I. P. Malaga 1844. Olie på lærred. 58 x 79.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9511Lyngby
Thorald Brendstrup: Parti fra Frederiksværk med udsigt mod en gård. Usigneret. Betegnet på bagsiden Th. Brendstrup 1854. Olie på træ. 20 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9512Lyngby
C. W. Eckersberg: Bjergprædikenen. Studie til altertavle i Nyborg Vor Frue Kirke. Usigneret. Olie og bly på lærred monteret på træ. Lysmål 22 x 15,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9513Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: En sommerdag ved Taormina. Betegnet Taormina 18. April 1863. Olie på papir. 28 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9514Lyngby
C. W. Eckersberg, skole, 19.årh.s første halvdel: Siddende model. Florentine. 1841. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/9515Lyngby
A. W. Boesen: Fjordparti fra Vejle. Sign. monogram. Olie på lærred. 67 x 98.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9516Lyngby
L. A. Schou: "Mikkelskirken i Slagelse". 1858. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 52.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9517Lyngby
Theodor Bülau: Portræt af August Krafft (1798-1829). Med dedikation. Bly på papir. 12 x 10,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9520Lyngby
Christen Købke: Studie af et træ. Usigneret. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 26 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9521Lyngby
Wilhelm Marstrand: Chr. IV på "Trefoldigheden". Ca. 1861. Usigneret. Vandfarve, pen og blyant på papir. Bladstørrelse 24 x 33. Samtidig ramme.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9522Lyngby
Johan Thomas Lundbye: "Havens stille Venner", ca. 1844. Sign. monogram. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 25 x 47,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9523Lyngby
Anders Lunde: Parti fra den romerske Campagne. Usigneret. På bagsiden betegnet A. Lunde. Olie på lærred. 18 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9524Lyngby
Anton Melbye: Marine med brændende skib. Aften. Sign. Anton Melbye 65. Olie på lærred. 18 x 27,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9525Lyngby
Andreas Juuel: Et selskab i robåd og en lystfisker vadende på vej ind mod en søbred. Sign. A. Juuel. Olie på lærred. 30 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9526Lyngby
C. W. Eckersberg: Studie til "Christian den 1. indstifter Elefantorden". Sign. Eckersberg. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 32,5 x 24.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9527Lyngby
Johan Thomas Lundbye: Fra den romerske Campagne. Sign. monogram 1846. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17 x 27.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/9528Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af en ung mand. Sign. Jensen 18??. Olie på lærred. 52 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9530Lyngby
Vilhelm Petersen: "Nago ved Gardasøen". Betegnet på bagsiden Vilh. Petersen. Olie på papir. 18 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9531Lyngby
Harald Jerichau: En hyrde med sin fåreflok en kirkegård i Konstantinopel. Sign. monogram 73. Olie på lærred. 26 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9532Lyngby
Johan Thomas Lundbye: Spisende ko. Sign. monogram Hillerød 7. Oct. 40. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 14,5 x 18.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9533Lyngby
Georg Emil Libert: Fra bredden af et åløb en sensommerdag. Sign. G. Emil Libert 63. Olie på lærred. 63 x 85,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9534Lyngby
F. C. Lund: "På besøg hos skomageren". Sign. F. C. Lund 1865. Olie på lærred. 47 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9535Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9536Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.'s midte: Udsigt over Forum Romanum. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 24 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9537Lyngby
Hermann Carmiencke: Fra en søbred ved Hellebæk. Usigneret, dateret Hellebæk August 1841. Olie på papir monteret på lærred. Ca 37 x 43,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9538Lyngby
Andreas Hunæus: En dreng tager et hvil for foden af en ruin. Sign. Hunaeus Pi 1838. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9540Lyngby
Edvard Lehmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. Eduard Lehmann, København 1846. Bly på papir. 28,5 x 21.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9541Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Portræt af Sophie Wilhelmine Møller (1823-1872). Usigneret. Olie på lærred. 25 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9542Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9543Lyngby
Vilhelm Petersen: Landskab med en gård ved bredden af en sø. Ca. 1850. Usigneret. Dateret D. 12. August. Olie på lærred. 27 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9544Lyngby
N. P. Holbech: Et par portrætter af et ægtepar. Usignerede. Begge betegnede på bagsiden. Olie på lærred monteret på malepap. Hver 37 x 31. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9545Lyngby
Ida Peterson: Roser, forglemmigej og kornblomster i en glasvase. Sign. I. P. 1845. Olie på papir monteret på træ. 22 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9546Lyngby
Vilhelm Petersen: Landskab ved Meran i Tyrol. Betegnet MI (Meran Italien) 11. Dec. 1857. Olie på papir. 21 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9547Lyngby
Janus la Cour: "Skovstudie". Sign. L. C. Olie på malepap monteret på træ. 17 x 22.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9548Lyngby
Anton Melbye: Et sejlskib fanget i storm. Sign. Anton Melbye 1845. Olie på malepap. 21 x 31.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9550Lyngby
Johannes Ludvig Camradt: "Parti fra Dyrehaven". Sign. Professor Camradt på bagsiden. Olie på malepap. 16,5 x 27,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9551Lyngby
Constantin Hansen: "En napolitansk dreng". Sign. Const. H. d. 21. november 1852. Bly og vandfarve på papir. 31,5 x 21,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9552Lyngby
Wilhelm Marstrand: Portræt af Michael K. Raffenberg (1802-1881). Sign. W. M. Bly og kul på papir. 19 x 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9553Lyngby
Fritz Jürgensen: Landskab fra Lohmen ved Dresden. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 29 x 37.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9554Lyngby
C. W. Eckersberg: En kvinde antastes af tre mænd. Usigneret. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 15,5 x 12.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9555Lyngby
Constantin Hansen: Studie af et æsel. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9556Lyngby
Martinus Rørbye: "Girgenti. Castor e Pollux Thempel". Sign. Rørbye 1840. Bly på papir. 29 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9557Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Robert Wilhelm Ekman (1808-1873). Usigneret. Bly på papir. 19 x 14,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9560Lyngby
Henrik Olrik: Portræt af G. C. Freund (1821-1900). Sign. H. Olrik 1859. Bly på papir. 28 x 22.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9561Lyngby
Christen Købke: Studie til altertavlen i Ramløse Kirke. Betegnet C. Købke. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9562Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Laurits Albert Winstrup (1815-1889). Sign. monogram, Napoli 1849. Bly på papir. 29 x 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9563Lyngby
Wilhelm Zillen: En hyrde med sine geder. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9564Lyngby
Wilhelm Heuer (efter Christen Købke): Portræt af Vilhelm Bendz. 1834. Trykbetegnet Heuer. Litografi monteret på papir. Bladstørrelse 31 x 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9565Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Parti fra Silkeborgsøerne. Sign. K. C. From. Olie på lærred. 27 x 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9566Lyngby
Thorald Læssøe: Landskab fra Sødring. Sign. T. Læssøe Sødring 1839. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9567Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Harald Conradsen (1820-1905). Sign. L. Frøl. Neapel 1849. Bly på papir. 23 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: