2450/9628Aarhus
Frederik Sødring: Italiensk landskab med en hyrde. Sign. Sødring 1840. Olie på papir monteret på træ. 16 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/9629Aarhus
Niels Bredal: Italiensk landsbyscene med kirketårn set mod en blå sommerhimmel. Sign. Olie på lærred. 29×45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9630Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser og hvide liljer på en karm. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9631Lyngby
Fritz Petzholdt: En bjerghytte. Sign. F. Petzholdt 30. Bly på papir. Bladstørrelse 13 x 20,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9632Lyngby
Edvard Lehmann: En bondepige gående med et lam. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 13,5 x 18,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9633Lyngby
Georg Emil Libert: "Parti i Nærheden af Helsingør". Sign. G. E. Libert 1846. Olie på papir monteret på malepap. 17,5 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9634Lyngby
Johan Vilhelm Gertner: Portræt af Elna Stine Bentzon, f. Stensted. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9635Lyngby
I. L. Jensen: En gren med lyserøde roser. Sign. I. L. jensen. Olie på papir monteret på malepap. 22 x 15,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9636Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.s midte: Lyserøde roser liggnede på et bord. Sign. monogram 1851. Olie på malepap. 34 x 44,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9637Lyngby
Georg Emil Libert: "Norsk Landskab". Sign. G. Emil Libert 45. Olie på papir monteret på malepap. 17,5 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/9638Aarhus
O. D. Ottesen: Skovbund med blomster. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 24 x 18.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/9639Aarhus
Jens Juel, tilskrevet: Kystparti med folkeliv og en borg. Usigneret. Betegnet på bagsiden Juel 1788. Olie på træ. 18,5 x 26.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/9640Lyngby
Constantin Hansen: Parti fra Peterskirken. Ca. 1836-1837. Usigneret. Bly på papir. 18,5 x 26,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/9641Lyngby
Wilhelm Bendz: Portræt af en kvinde i profil. Sign. W. Bendz. Bly på papir. 44,5 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/9642Lyngby
Fritz Petzholdt: Italiensk bjerglandskab. Usigneret. Bly og lavering på papir. Lysmål 35 x 51,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/9643Lyngby
Louis Auguste Francois Aumont: Portræt af Auguste Vestris (1760-1842). Usigneret. Olie på lærred. 16 x 12,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/9644Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en dansk kyst i sollys. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 58 x 74.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/9650Lyngby
Christen Købke: "Den gamle Sømand". 1836. Usigneret. Betegnet: Købke. Radering. Bladstørrelse ca. 25 x 18. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: