2431/8080
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Usigneret. Radering. Bladstørrelse 21,5 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2431/8064
Vilhelm Kyhn: Bjerglandskab fra Bozen. Usigneret. Dateret Bozen d.5/7 51. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 22 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/8079
H. G. F. Holm: Parti af Langelinie ved vintertid, Karantænehuset. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 10 x 14.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/8067
H. G. F. Holm: "Æresporten ved troppernes hjemkomst". 1851. Sign. Holm. Vandfarve, pen og bly. 21,5 x 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/8070
Wilhelm Marstrand: "Kierlighed uden Strømper". Usigneret. Pen og vandfarve. Bladstørrelse 19,3 x 22,8. Empireramme.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/8077
Honoré Daumier: "Enfoncé Lafayette!.......Atrappe, mon vieux!".
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/8073
Albrecht Dürer: De tre bønder. Ca. 1497. Tryksign. monogram. Kobberstik på ribbet papir monteret på papir. Bladstørrelse 10,6 x 7,5 cm
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2431/8076
Bertha Wegmann: Ung Italienerinde. Usigneret. På bagsiden betegnet Bertha Wegmann. Bly på papir. Bladstørrelse 28 x 23.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/8063
Carl Bloch: Selvportræt med studier af ansigter og kranier. Usigneret. Rød, hvid og sortkridt på papir (trois crayon). Bladstørrelse 24 x 16.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2431/8072
Jørgen Sonne: To scenerier fra Slaget ved Dybbøl i 1864. Begge sign. J. S. 1876. Pen og vandfarve på papir. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2431/8071
Anthonore Christensen: "Alpevioler". Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 15,5 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/8069
H. G. F. Holm: "Landstedet Sans Souci set fra Frederiksberg Allé". Sign. Holm 1853. Pen og vandfarve på papir. 19,5 x 28,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/8068
Harald Slott-Møller: I træernes skygge. Sign. H. Slott-Møller 1892 samt utydeligt stedsbetegnelse. Blyant på papir. Bladstørrelse 15 x 25,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/8066
C. W. Eckersberg: Parti fra Frederiksberg have. Sign. Bly, pen og vandfarve på papir. Lysmål 16,5 x 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2431/8065
C. W. Eckersberg: Reinstein ved Wernigerode. 2. sep. 1810. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 16,5 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/8062
Carl Locher: Slaget ved Helgoland i 1864. Sign. Carl Locher 1904. Vandfarve, blyant og gouache på papir. Lysmål 16,5 x 28,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/8061
Paul Fischer: Et fornemt ægtepar samt to fiskere trækker en jolle fri af isen. Sign. Paul Fischer. Vandfarve på papir. 17 x 24,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/8060
Olga Alexandrovna: En have med blomstrende tulipaner. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 19,5 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/8059
G. L. Lahde (efter Eckersberg): “Kiøbenhavn Natten mellem 4. og 5. Sept. 1807, seet fra Christianshavn”. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 38×46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/8058
H. G. F. Holm: "Marmorkirkens ruin". Ca. 1850. Sign. Holm. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 21 x 32,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/8053
Anton Melbye: To studietegninger af skibe. Sign. A. Melby samt A. M. Pen på papir. 11,5 x 13 og 13 x 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2431/8057
Rembrandt van Rijn: Studieblad med tre kvindehoveder. Sign. og dateret i trykket Rembrandt f 1637. Radering monteret på papir. Pladestørrelse 14,2 x 9,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/8056
Wilhelm Marstrand: Struensee og Caroline Mathilde på ridetur. Usigneret. Tusch og lavering på papir. 33 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/8055
P. S. Krøyer: Portræt af maleren Vilhelm Kyhn. Sign. P. S. Krøyer samt tryksign. S. K. Mai 98. Radering. Lysmål 34 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/8054
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8052
Constantin Hansen: Studie til omslaget på Søren Kierkegaards "Stadier paa Livets Vei". Sign. Const. Hansen. Pen og vandfarve på papir.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/8047
Olga Alexandrovna: En kurv med Karl Johan svampe. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 33 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/8049
Rembrandt van Rijn: Peter og Johannes helbreder en værkbruden. Tryksign. Rembrandt f. 1659. Ætsning, kobberstik og koldnål på papir. 18,2 x 21,9 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2431/8051
Jacques-Nicolas Tardieu (efter Donat Nonnotte): "Robert Le Lorrain". Ca. 1749. Radering og burin. Lysmål 36,5 x 25,5. Samtidig ramme.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/8050
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Sign. Peter Ilsted. Radering. 29 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2431/8048
C. W. Eckersberg: "En fortvivlet Reisende". Ca. 1807-1809. Vandfarve. Bladstørrelse 21 x 15,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/8046
Carl Emil Östermann, Gustaf Bernhard Östermann: Tre portrætter. Sign. og dateret. Bly og kul på papir. Varierende mål. (3).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/8045
F. C. Lund: Portræt af Carl Rupert Nyblom (1832-1907). Sign. F. C. Lund 1862. Sepia og lavering på papir. 28,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2431/8044
F. C. Lund: Portræt af August Saabye (1823-1916). Sign. F. C. Lund, Roma 1864. Bly, tusch og lavering på papir. 32,5 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2431/8043
Anders Lunde: Portræt af J. C. Schiødte (1815-1884). Sign. A. L. 1845-46. Bly på papir. 21,5 x 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8042
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af O. J. Södermark (1790-1848). Usigneret. Bly på papir. 20 x 13.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Ikke solgt
2431/8041
Carl Emil Östermann: Portræt af Karl Henrik Karlsson (1856-1909). Sign. Emil Östermann. Bly på papir. 31,5 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2431/8040
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre. Sign. 1846. Bly og hvidt på papir. 19,5 x 13,5.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Ikke solgt
2431/8038
C. A. Kølle: Portræt af Robert Rubenson (1829-1902). Sign. C. A. Kølle 19. Marts 62. Bly på papir. 28 x 19.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Ikke solgt
2431/8037
Wilhelm Wetlesen: To portrætter. Sign. monogram. 99. Bly på papir. Varierende mål. (2).
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2431/8036
Carl Emil Östermann: Dobbeltportræt. Sign. E. Ö. 1899. Bly på papir. 24 x 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2431/8035
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Per Södermark (1822-1899). Sign. K. P. B. 1847. Bly og pastel på papir. 23 x 17,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8034
Bernhard Östermann: Portræt af Gotthard Werner (1837-1903). Sign. G. Bernhard Östermann 99. Bly på papir. 21 x 15,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2431/8033
F. C. Lund: Portræt af Niels Bredal (1841-1888). Sign. F. C. Lund 1874. Tusch, pen og sepia på papir. 33 x 23,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8032
Lorenz Frølich: Portræt af Laurits Albert Winstrup (1815-1889). Sign. monogram, Napoli 1849. Bly på papir. 29 x 22,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/8031
F. C. Lund: Portræt af John Börjeson (1835-1910). Sign. F. C. Lund 1870. Pen og tusch på papir. 45 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/8030
Anders Lunde: Portræt af Carl Wahlbom (1810-1858). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. 19,5 x 14,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8029
Wilhelm Marstrand: Portræt af Michael K. Raffenberg (1802-1881). Sign. W. M. Bly og kul på papir. 19 x 15.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/8028
Theobald Stein: Portræt af Bengt Nordenberg (1822-1902). Sign. monogram 6/5 59. Bly på papir. 21,5 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2431/8027
Lorenz Frølich: Portræt af Gustaf Wilhem Palm (1810-1890). Sign. monogram 1849. Bly og pastel på papir. 29,5 x 21.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2431/8026
Anders Lunde: Portræt af Peter Petersen (1810-1892). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. 21,5 x 16,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8023
Lorenz Frølich: Portræt af Andreas Kolberg (1817-1869). Sign. monogram Rom Juny 48. Bly på papir. 26,5 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/8025
F. C. Lund: Portræt af Godfred Christensen (1845-1928). Sign. F. C. L. 1874. Pen, tusch og lavering på papir. 39,5 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2431/8002
H. G. F. Holm: Vesterports nedbrydning. Sign. Holm 1859. Pen og vandfarve på papir. 21 x 31.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2431/8022
Julius Friedlænder: Portræt af Peter Raadsig (1806-1861). Sign. J. F. fec. 1845. Bly og kridt på papir. 24 x 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/8024
P. S. Krøyer: Portræt af Christian Meyer Ross (1843-1904). Sign. P. S. Krøyer, Rom 22. April 81. Bly på papir. 24 x 16.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2431/8021
A. W. Boesen: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram. Bly på papir. 17,5 x 13.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2431/8020
Vilhelm Bissen: Portræt af Hans Hansen (1820-1858). Sign. V. Bissen 3. April 58. Bly på papir. 22 x 14,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/8019
Otto Haslund: Portræt af Christian Zacho (1843-1873). Sign. Otto H. 1872. Bly og pen på papir. 24 x 16.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/8004
Ioannis (Jean) Altamura: Marine med danske og svenske skibe til søs. Sign. Jean Altamura 1875. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 38 x 57.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2431/8018
Henrik Olrik: Portræt af G. C. Freund (1821-1900). Sign. H. Olrik 1859. Bly på papir. 28 x 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2431/8017
Eilif Peterssen: Portræt af P. S. Krøyer (1851-1909). Sign. Eilif P. 81. Rødkridt på papir. 24 x 15,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK