2431/8000Lyngby
Rembrandt van Rijn: Kristus helbreder de syge. ” Hundredgyldenbladet”. Usigneret. Ætsning, kobberstik og koldnål på ribbet papir. Bladstørrelse 26,9 x 39 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8001Lyngby
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Usigneret. Radering. Bladstørrelse 29,5 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/8002Lyngby
H. G. F. Holm: Vesterports nedbrydning. Sign. Holm 1859. Pen og vandfarve på papir. 21 x 31.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8003Lyngby
Agnes Slott-Møller: "Unge, danske Adelsfolk. Sign. Agnes Slott-Møller 1906. Kul på papir. 85 x 128.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8004Lyngby
Ioannis (Jean) Altamura: Marine med danske og svenske skibe til søs. Sign. Jean Altamura 1875. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 38 x 57.
Vurdering :
2431/8005Lyngby
Johannes Larsen: En gul fugl i toppen af en busk. Sign. monogram 1951. Vandfarve, gouache, bly og pen på papir monteret på malepap. 28,5 x 22,5. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8006Lyngby
Michael Ancher: En fisker med sydvest. Sign. Michael Ancher 1874 samt betegnet Fisker i Skagen. Bly på papir. Bladstørrelse 36 x 25,5.
Vurdering :
2431/8007Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Havfrue. Sign. Elisabeth Jerichau. Blyant på lærred monteret i passepartout. Lysmål 23,5 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8008Lyngby
Peter Ilsted: “Den gamle Stue”. 1920. Opus 40. Sign. Peter Ilsted 48/150. Mezzotinte. Pladestørrelse 48×43 cm.
Vurdering :
2431/8009Lyngby
Arild Rosenkrantz: Mod lyset. Sign. Arild Rosenkrantz Sep 1946. Pastel på papir. Lysmål 39 x 57.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8010Lyngby
Christen Købke: Hebe, ungdommens gudinde. Betegnet Købke. Blyant på papir monteret på papir. Bladstørrelse 25,5 x 12.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/8011Lyngby
Theodor Bülau: Portræt af August Krafft (1798-1829). Med dedikation. Bly på papir. 12 x 10,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/8012Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Harald Conradsen (1820-1905). Sign. L. Frøl. Neapel 1849. Bly på papir. 23 x 18.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/8013Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Ernst Meyer (1797-1861). Sign. monogram Olevano 47. Bly på papir. 20 x 15,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/8014Lyngby
P. S. Krøyer: Portræt af Eilif Peterssen (1852-1928). Sign. P. S. Krøyer, Rom 22. April 81. Bly på papir. 24 x 16.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8015Lyngby
C. A. Kølle: Portræt af Philip Weilbach (1834-1900). Sign. C. A. Kølle den 8. marts 1862. Bly på papir. 29 x 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2431/8016Lyngby
Edvard Lehmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. Eduard Lehmann, København 1846. Bly på papir. 28,5 x 21.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2431/8017Lyngby
Eilif Peterssen: Portræt af P. S. Krøyer (1851-1909). Sign. Eilif P. 81. Rødkridt på papir. 24 x 15,5.
Vurdering :
2431/8018Lyngby
Henrik Olrik: Portræt af G. C. Freund (1821-1900). Sign. H. Olrik 1859. Bly på papir. 28 x 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/8019Lyngby
Otto Haslund: Portræt af Christian Zacho (1843-1873). Sign. Otto H. 1872. Bly og pen på papir. 24 x 16.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8020Lyngby
Vilhelm Bissen: Portræt af Hans Hansen (1820-1858). Sign. V. Bissen 3. April 58. Bly på papir. 22 x 14,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/8021Lyngby
A. W. Boesen: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram. Bly på papir. 17,5 x 13.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2431/8022Lyngby
Julius Friedlænder: Portræt af Peter Raadsig (1806-1861). Sign. J. F. fec. 1845. Bly og kridt på papir. 24 x 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8023Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Andreas Kolberg (1817-1869). Sign. monogram Rom Juny 48. Bly på papir. 26,5 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8024Lyngby
P. S. Krøyer: Portræt af Christian Meyer Ross (1843-1904). Sign. P. S. Krøyer, Rom 22. April 81. Bly på papir. 24 x 16.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2431/8025Lyngby
F. C. Lund: Portræt af Godfred Christensen (1845-1928). Sign. F. C. L. 1874. Pen, tusch og lavering på papir. 39,5 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8026Lyngby
Anders Lunde: Portræt af Peter Petersen (1810-1892). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. 21,5 x 16,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8027Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Gustaf Wilhem Palm (1810-1890). Sign. monogram 1849. Bly og pastel på papir. 29,5 x 21.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2431/8028Lyngby
Theobald Stein: Portræt af Bengt Nordenberg (1822-1902). Sign. monogram 6/5 59. Bly på papir. 21,5 x 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/8029Lyngby
Wilhelm Marstrand: Portræt af Michael K. Raffenberg (1802-1881). Sign. W. M. Bly og kul på papir. 19 x 15.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/8030Lyngby
Anders Lunde: Portræt af Carl Wahlbom (1810-1858). Sign. A. L. 1847. Bly på papir. 19,5 x 14,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8031Lyngby
F. C. Lund: Portræt af John Börjeson (1835-1910). Sign. F. C. Lund 1870. Pen og tusch på papir. 45 x 34.
Vurdering :
2431/8032Lyngby
Lorenz Frølich: Portræt af Laurits Albert Winstrup (1815-1889). Sign. monogram, Napoli 1849. Bly på papir. 29 x 22,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/8033Lyngby
F. C. Lund: Portræt af Niels Bredal (1841-1888). Sign. F. C. Lund 1874. Tusch, pen og sepia på papir. 33 x 23,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8034Lyngby
Bernhard Östermann: Portræt af Gotthard Werner (1837-1903). Sign. G. Bernhard Östermann 99. Bly på papir. 21 x 15,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/8035Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Per Södermark (1822-1899). Sign. K. P. B. 1847. Bly og pastel på papir. 23 x 17,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8036Lyngby
Carl Emil Östermann: Dobbeltportræt. Sign. E. Ö. 1899. Bly på papir. 24 x 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2431/8037Lyngby
Wilhelm Wetlesen: To portrætter. Sign. monogram. 99. Bly på papir. Varierende mål. (2).
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Næste bud:
2431/8038Lyngby
C. A. Kølle: Portræt af Robert Rubenson (1829-1902). Sign. C. A. Kølle 19. Marts 62. Bly på papir. 28 x 19.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Næste bud:
2431/8040Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre. Sign. 1846. Bly og hvidt på papir. 19,5 x 13,5.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Næste bud:
2431/8041Lyngby
Carl Emil Östermann: Portræt af Karl Henrik Karlsson (1856-1909). Sign. Emil Östermann. Bly på papir. 31,5 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/8042Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af O. J. Södermark (1790-1848). Usigneret. Bly på papir. 20 x 13.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2431/8043Lyngby
Anders Lunde: Portræt af J. C. Schiødte (1815-1884). Sign. A. L. 1845-46. Bly på papir. 21,5 x 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8044Lyngby
F. C. Lund: Portræt af August Saabye (1823-1916). Sign. F. C. Lund, Roma 1864. Bly, tusch og lavering på papir. 32,5 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/8045Lyngby
F. C. Lund: Portræt af Carl Rupert Nyblom (1832-1907). Sign. F. C. Lund 1862. Sepia og lavering på papir. 28,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/8046Lyngby
Carl Emil Östermann, Gustaf Bernhard Östermann: Tre portrætter. Sign. og dateret. Bly og kul på papir. Varierende mål. (3).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2431/8047Lyngby
Olga Alexandrovna: En kurv med Karl Johan svampe. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 33 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8048Lyngby
C. W. Eckersberg: "En fortvivlet Reisende". Ca. 1807-1809. Vandfarve. Bladstørrelse 21 x 15,5.
Vurdering :
2431/8049Lyngby
Rembrandt van Rijn: Peter og Johannes helbreder en værkbruden. Tryksign. Rembrandt f. 1659. Ætsning, kobberstik og koldnål på papir. 18,2 x 21,9 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2431/8050Lyngby
Peter Ilsted: Portræt af Vilhelm Hammershøi. 1900. Opus 44. Sign. Peter Ilsted. Radering. 29 x 21.
Vurdering :
2431/8051Lyngby
Jacques-Nicolas Tardieu (efter Donat Nonnotte): "Robert Le Lorrain". Ca. 1749. Radering og burin. Lysmål 36,5 x 25,5. Samtidig ramme.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2431/8052Lyngby
Constantin Hansen: Studie til omslaget på Søren Kierkegaards "Stadier paa Livets Vei". Sign. Const. Hansen. Pen og vandfarve på papir.
Vurdering :
2431/8053Lyngby
Anton Melbye: To studietegninger af skibe. Sign. A. Melby samt A. M. Pen på papir. 11,5 x 13 og 13 x 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/8054Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2431/8055Lyngby
P. S. Krøyer: Portræt af maleren Vilhelm Kyhn. Sign. P. S. Krøyer samt tryksign. S. K. Mai 98. Radering. Lysmål 34 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/8056Lyngby
Wilhelm Marstrand: Struensee og Caroline Mathilde på ridetur. Usigneret. Tusch og lavering på papir. 33 x 29.
Vurdering :
2431/8057Lyngby
Rembrandt van Rijn: Studieblad med tre kvindehoveder. Sign. og dateret i trykket Rembrandt f 1637. Radering monteret på papir. Pladestørrelse 14,2 x 9,5 cm.
Vurdering :
2431/8058Lyngby
H. G. F. Holm: "Marmorkirkens ruin". Ca. 1850. Sign. Holm. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 21 x 32,5.
Vurdering :
2431/8059Lyngby
G. L. Lahde (efter Eckersberg): “Kiøbenhavn Natten mellem 4. og 5. Sept. 1807, seet fra Christianshavn”. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 38×46.
Vurdering :
2431/8060Lyngby
Olga Alexandrovna: En have med blomstrende tulipaner. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 19,5 x 16.
Vurdering :
2431/8061Lyngby
Paul Fischer: Et fornemt ægtepar samt to fiskere trækker en jolle fri af isen. Sign. Paul Fischer. Vandfarve på papir. 17 x 24,5.
Vurdering :