2439/620Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på seks skulpturelle stole af eg, sæder betrukket med stribet uld. 1960-70'erne. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/621Lyngby
Erik Buck: Daybed med ramme af eg. Madras betrukket med originalt ternet uld. Stel af sortlakeret metal, sko af teak.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/622Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Reolsystem af teak med tidsskriftshylde, vitrine og ni hylder. 1960'erne. H. 188. L. 250. B. 22/35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/624Lyngby
Grete Jalk: Et par sideborde af palisander med delvist kehlet kant og messingindlæg. H. 48. L. 70. B. 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/625Lyngby
Johannes Carstensen: Kolonihave, ca. 1990. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/626Aarhus
Arne Jacobsen: "Mågen/Liljen". Et par armstole af forkromet stål med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/627Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 236/4”. Fritstående fire-pers. sofa med stel af eg. Betrukket med rød uld. L. 275.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/628Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/629Aarhus
Ron Arad: "Victoria & Albert". Et par lænestole betrukket med lilla møbelstof. Udført hos Moroso. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/630Lyngby
Hans J. Wegner: “W2”. Et par spisebordsstole med stel af teak. Sæde betrukket med Nigerskind. (2)
Vurdering :
2439/631Lyngby
Søren Hansen: "Hvad var det nu hun skrev?", to kompositioner. Sign. Søren Hansen 06; sign. og dateret med titel hhv. 1/2 og 2/2 på bagsiden. 60 x 50. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/632Aarhus
Vurdering :
2439/633Lyngby
Poul Kjærholm: “PK-33”. Et par løse hynder betrukket med patineret rødbrunt skind. Diam. 49. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/634Lyngby
Jiten Thukral, Sumir Tagra: "Yes I went to school". Sign. 91/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 97 x 66,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/635Aarhus
Kristian S. Vedel: “Modus”. Par lænestole samt sidebord af palisander. Betrukket med sort skind. (3)
Vurdering :
2439/636Lyngby
Arne Jacobsen: Prototype stol med drejestel af forkromet stål. Sæde og ryg af formbøjet krydsfinér.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2439/637Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/638Aarhus
Niels O. Møller: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk og underliggende foldeplade. Udført hos J.L. Møller.
Vurdering :
2439/639Lyngby
Arne Jacobsen: “Munkegaard”. Skrivepult af bøg med stel af stål. Top ilagt grøn formica. H. 72. L. 61. D. 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/640Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/641Aarhus
Gio Ponti: Kande af klart glas, ilagt vertikale striber i blå og grøn. Usigneret. Udført hos Venini, Murano. H. 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/642Lyngby
Børge Mogensen: “Shaker”. Spisebord af massiv eg. H. 72. L. 140. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/643Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/644Aarhus
Tue Poulsen: Sofabord med stel af forkromet stål, plade ilagt fliser af stentøj. Sign. Tue. H. 43. L. 190. B. 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/645Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/646Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/647Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt uld. 1930-40'erne. L. 195.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/648Aarhus
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/649Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/651Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Amazon". Sign. Erró 1993, 92/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/652Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/653Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Under polcirklen". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/654Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Myte". Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/655Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk og Karasjok. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/656Lyngby
Jacob Gadd: "Walther beundrer Scherfig". Sign. Jacob Gadd, Unika. Giclée kunsttryk. Delvist håndkoloreret. Lysmål 39×29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/657Lyngby
Jacob Gadd: "Hvis jeg var dig". Sign. Jacob Gadd. Unika. Giclée kunsttryk. Delvist håndkoloreret. Lysmål 39×29
Vurdering :
2439/658Lyngby
Jacob Gadd: "Mona". Sign. Jacob Gadd, 35/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 29×39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/659Lyngby
Thorbjørn Lausten: To kompositioner. Sign. T. Lausten 20. Gouache på papir. Bladstørrelse 76 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/660Lyngby
William Anthony: "Death", 2009. Sign. dateret med titel på bagsiden. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 12 x 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/661Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Psykopath", 2000. Sign. og dateret på bagsiden. AP. C-print. Lysmål 39 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/662Aarhus
Arne Vodder: Højrygget lænestol med stel af palisander, justérbart sæde og ryg. France & søn.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/663Lyngby
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/664Lyngby
Eske Kath: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 38. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2439/665Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 71/90. Litografi. Bladstørrelse 20× 52. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/666Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C, 02. Olie på lærred. 64 x 85.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/667Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Festivaal" Aflang serveringsbakke af violetlakeret ahorn. Model 1102. L. 71. B. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/668Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 85. Olie på plade. 40 x 32.
Vurdering :
2439/669Aarhus
Vurdering :
2439/670Aarhus
Dansk design: Otte hynder betrukket med patineret lyst brunt skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/671Aarhus
Mogens Hansen: To-personers sofa og lænestol betrukket med patineret brunt skind, stel af mahogni. Udført hos Mogens Hansen. L. 150. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/672Aarhus
Jais Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med celadon og sung glasur. Sign. Kgl. P. H. 14 og 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/673Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/674Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på otte stole af eg, betrukket med stribet uld. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (8)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/675Aarhus
Ib Geertsen: Komposition. Sign. Ib Geertsen 1975, E.T. Serigrafi. Lysmål 24 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/676Aarhus
Hans J. Wegner: "RY-100". Lille skænk af teak med skydelåger. Udført hos RY Møbler. H. 77. L. 100. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/677Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/678Aarhus
Ubekendt design: Art Deco bordlampe af bruneret jern. 1930'erne. H. inkl. skærmholder 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/679Lyngby
Sven Dalsgaard: Selvportræt med spejl, triptykon. Sign. Foto og spejlglas monteret på plade. 39 × 30. (3)
Vurdering :
2439/680Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/681Lyngby
Jeanne Grut: Stor figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. H. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/682Lyngby
Guiseppe Ostuni: "Ochetta". Justérbar bord/væg lampe. Stel af patineret messing, hvidlakeret skærm. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: