2439/627
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 236/4”. Fritstående fire-pers. sofa med stel af eg. Løse epedahynder i sæde og ryg samt armlæn betrukket med rød uld. Formgivet 1955. Udført hos Getama, Gedsted. L. 275.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skruer ved bagben. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag