2425/757
Dansk design: Pendel af messing coated og patineret metal. Antageligt udført hos Fog & Mørup. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/756
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2425/755
Leif Lage: Uden titel. Sign. Lage 82. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/753
Preben Hornung: "Fra væggen og haven" Nov. 1973. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/752
Knud Kristensen: "Snekastere, Thy". Sign. KK. Olie på masonit. 40 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/748
Asger Jorn: "Werkverzeichniss Druckgrafik”. To kompositioner. Tryksign. Litografier i farver. Lysmål 25 x 40. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/750
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. VSO. Akryl på pap. 37 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/746
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/749
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 28/150. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/745
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/740
Mogens Koch: Par dybe bogkasser af oregon pine. En sokkel medfølger. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/743
Anna Maria Lütken: Stilleben. Sign. AML. Olie på lærred. 70 x 67.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/741
Axel Salto: Uden titel. Sign. Salto, 43/260. Litografi i farver. 52 x 64.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2425/742
Mogens Balle: "Månebuen", 1971. Sign. Balle, 89/100. Litografi i farver. Lysmål 43 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/738
Jeppe Vontillius: Granskov ved Asminderød. Sign. JV. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/732
Emily Gernild: Opstilling med stearinlys og aubergine. Sign. Emily Gernild 26/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 34 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2425/735
Wiliam Skotte Olsen: Violinist og hest. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2425/737
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 86, 165/350. Træsnit i farver. Bladstørrelse 50 x 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/736
Søren Nissen & Ebbe Gehl: "Opus". Et par lænestole betrukket med sort skind. Udført hos Nielaus. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/734
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, fugl og huse. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/733
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 2003, 2/120. Terragrafi i farver. 46 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2425/731
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 00, 128/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/730
Egon Mathiesen: "Maskespil med det livsnære og livsfjerne". Sign. Olie på lærred. 45 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2425/711
Søren Jessen: "Lovbrud". Sign. S. Jessen 08; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/729
Erik Hoppe: Parti med hus. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 61 x 65.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/728
Anne Tholstrup: Uden titel, 2007. Sign. AT. Olie på lærred. 41 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/726
Lars Larsen: Abstrakt komposition. Sign. og dateret på bagsiden Lars Larsen 1966. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/725
Jens Peter Helge Hansen: Striber. Sign. JPHH 10. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/703
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/724
Karl Bovin: Kystmotiv. Sign. Karl Bovin 47. Akvarel på papir. Lysmål 27 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/698
Andreas Wargenbrant: "Lucky Seven". Sign. monogram. Grønpatineret bronze. 9 x 9 - 10 x10. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/712
Patrick Nordström: Vase af stentøj dekoreret med grøn og brun glasur. Låg af patineret tin. Kgl. P.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/721
Knud Agger: Solnedgang. Sign. Agger 55. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/720
Folmer Bonnén: Portræt af en ung kvinde i en fornem kjole. Sign. Olie på plade af sten. 62 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/718
Richard Mortensen: "Histoire Naturelle Du Hibou”, 1962. Alle sign. og dateret og nummereret 65/100. Serigrafier i farver. Lysmål 64 x 49. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/717
Pablo Picasso, efter: "45 Linoléums gravés", 1960. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 63 x 49. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/716
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/701
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. Huskmitnavn 10, 14/20. Radering. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/715
Gudmund Olsen: "Fastelavnsriset", 1946. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på masonit. 31 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/714
Paul Kallos: "Regarde dans la fenétre ...". Sign. Kallos 85. Olie på lærred. 45 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/691
Ejnar Nielsen: “En blomsterkrans”. Sign. Ejnar Nielsen. Gjern 1915. Olie på lærred. 80 x 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/693
Pablo Picasso, efter: “Cote d'Azur”. Tryksign. Picasso. Trykt 1962 hos Atelier Mourlot, Paris. Litografisk plakat i farver. Lysmål 99 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/710
Niels Helledie: Tre figurer. Usign. Matglaseret stentøj. H 9, 7 og 6.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/709
Carsten Krogstrup: "Backlighting". Sign. og dateret på bagsiden C. Krogstrup 2006/7. Olie på lærred. 30 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/708
Johannes Meyer Andersen: Gadeparti, Paris. Sign. Meyer Andersen. Olie på lærred. 53 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/707
Marcell: Opstilling med frugtsskål. Sign. Marcell 46. Olie på lærred. 41 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/706
Amariel Nordoy: Uden titel. Sign. Nordoy 93. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 23 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/705
Corneille: "L’amour au jour le jour II". Komplet serie. Alle sign. Corneille 97, 17/150. Serigrafi i farve. Bladstørrelse 40 x 26. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/704
Per Mølgaard: Komposition. Sign. og dateret på bagsiden P. Mølgaard 2009. Mixed media på lærred. 330 x 290. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/700
Søren Solkær: Uden titel. Sign. Søren Solkær, 8/10. Litografi på japanpapir. Bladstørrelse 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/702
Jørgen Steen: Uden titel. Sign. JS 01. Olie på lærred. 120 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/699
Bjørn Nørgaard: Sebastian i smeltegryden. Relief med blyindfattet delvist farvet glas i bemalet træramme. 88 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/696
Anker Hoffmann: Buste. Sign. Anker Hoffmann no. 3. Stemplet LR.20. Cire perdue. Bronze på base af træ. H. 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/697
Niels Helledie: Religøst motiv med fisk. Usign. Matglaseret stentøj. 25 x 11.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/695
Andreas Wargenbrant: "Unicorn". Mærket W, 30/50. Grønpatineret bronze. H. 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/694
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Sneglebilled" samt uden titel. Begge sign. på bagsiden. Mixed media. 20,5 x 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/692
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. JHS A. Grønpatineret bronze på sokkel. H. 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/690
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel, 1983. Sign. WSO; sign. og dateret på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 122.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/689
Oluf Høst: “Kostald, lyse Nætter”. Sign. Oluf Høst 54, 132/260. Litografi i farver. Lysmål 64 x 82.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/685
Inge Hørup: Model. Sign. Inge Hørup 2002. Akryl på lærred. 112 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/687
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel P. J. 53. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/673
Elna Fonnesbech-Sandberg: Seks kompositioner. Alle usign. Mixed media på papir. Variable størrelser. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK