2425/747
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Tusch på papir. Lysmål 44 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/761
Tom M. Jensen: "Havefest". Sign. og dateret Tom M. Jensen 90. Gouache på papir. Lysmål 33 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/751
Camilla Thorup: "Green choreography". 2012. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80x45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/755
Leif Lage: Uden titel. Sign. Lage 82. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/753
Preben Hornung: "Fra væggen og haven" Nov. 1973. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/752
Knud Kristensen: "Snekastere, Thy". Sign. KK. Olie på masonit. 40 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/750
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. VSO. Akryl på pap. 37 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/743
Anna Maria Lütken: Stilleben. Sign. AML. Olie på lærred. 70 x 67.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/738
Jeppe Vontillius: Granskov ved Asminderød. Sign. JV. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/735
Wiliam Skotte Olsen: Violinist og hest. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2425/734
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, fugl og huse. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/730
Egon Mathiesen: "Maskespil med det livsnære og livsfjerne". Sign. Olie på lærred. 45 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2425/711
Søren Jessen: "Lovbrud". Sign. S. Jessen 08; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/729
Erik Hoppe: Parti med hus. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 61 x 65.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/728
Anne Tholstrup: Uden titel, 2007. Sign. AT. Olie på lærred. 41 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/726
Lars Larsen: Abstrakt komposition. Sign. og dateret på bagsiden Lars Larsen 1966. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/725
Jens Peter Helge Hansen: Striber. Sign. JPHH 10. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/724
Karl Bovin: Kystmotiv. Sign. Karl Bovin 47. Akvarel på papir. Lysmål 27 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/698
Andreas Wargenbrant: "Lucky Seven". Sign. monogram. Grønpatineret bronze. 9 x 9 - 10 x10. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/721
Knud Agger: Solnedgang. Sign. Agger 55. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/720
Folmer Bonnén: Portræt af en ung kvinde i en fornem kjole. Sign. Olie på plade af sten. 62 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/715
Gudmund Olsen: "Fastelavnsriset", 1946. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på masonit. 31 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/714
Paul Kallos: "Regarde dans la fenétre ...". Sign. Kallos 85. Olie på lærred. 45 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/691
Ejnar Nielsen: “En blomsterkrans”. Sign. Ejnar Nielsen. Gjern 1915. Olie på lærred. 80 x 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/709
Carsten Krogstrup: "Backlighting". Sign. og dateret på bagsiden C. Krogstrup 2006/7. Olie på lærred. 30 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/708
Johannes Meyer Andersen: Gadeparti, Paris. Sign. Meyer Andersen. Olie på lærred. 53 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/707
Marcell: Opstilling med frugtsskål. Sign. Marcell 46. Olie på lærred. 41 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/706
Amariel Nordoy: Uden titel. Sign. Nordoy 93. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 23 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/694
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Sneglebilled" samt uden titel. Begge sign. på bagsiden. Mixed media. 20,5 x 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/690
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel, 1983. Sign. WSO; sign. og dateret på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 122.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/685
Inge Hørup: Model. Sign. Inge Hørup 2002. Akryl på lærred. 112 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/687
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel P. J. 53. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/673
Elna Fonnesbech-Sandberg: Seks kompositioner. Alle usign. Mixed media på papir. Variable størrelser. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/686
John Sparre Christensen: Komposition. Sign. JSC-SDG-80. Olie på plade. 92 x 106.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/680
Gunnar Møller: Uden titel. Sign. og datering på bagsiden GM-81. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/682
Carl Falbe-Hansen: Parti fra Rådhuspladsen. Sign. og dateret 1946. Olie på lærred. 66 x 78.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/681
Uffe Christoffersen: "Dionysos et Alphèsibee (rød)", 1995. Akryl på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/677
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel. P.J 61. Olie på lærred. 103 x 152.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/679
Karin Olesen: Figurkomposition. Sign. Karin Olesen 2000. Akryl på lærred med applikation i mixed media. 90 x 110.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/678
Aage Gitz-Johansen: Solnedgang med edderfugle. Sign. monogram. Olie på lærred. 77 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/674
Carl-Henning Pedersen: Komposition med håndskrevet hilsen. Sign. Henning. Julen 1942. Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/676
Jørgen Teik Hansen: Uden titel. Sign. og dateret. Tre kompositioner. Olie lærred og masonit. 33 x 49, 50 x 40 og 61 x 30. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/663
Folmer Bendtsen: Parti fra Nørrebro, København. Sign. Folmer Bendtsen 69. 60 x 81.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/675
Wiliam Skotte Olsen: Figurer i landskab. Sign. WSO 71. Olie på lærred. 30 x 60.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/672
Nicholas Koshkosh: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl, olie og spraymaling på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/660
Paul Wunderlich: Tanzendes Paar. Sign. Wunderlich 64. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/652
Folmer Bendtsen: Parti fra Nørrebro, København. Sign. Folmer Bendtsen 67. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/643
Kamma Salto: Opstilling. Sign. K. S. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/619
Kræsten Iversen: “Paalandsvind ved kysten, Svaneke”. Sign. KI. Olie på lærred. 68 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/616
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen S. 79. Akvarel på papir. Bladstørrelse 57 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/607
Jørn Larsen: Oliventræer, Italien. Sign. Jørn Larsen 53. Kul på papir. Bladstørrelse 47 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/586
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2425/568
Mathias Malling Mortensen: Uden titel, 2015. Alle sign. Olie på papirklip. Bladstørrelse 29 x 21. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2425/571
Wilhelm Freddie: To kompositioner. Begge sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 18 x 13 og 21 x 15. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/556
Eske Kath: "Inner Pressure", 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2425/562
Jes Brinch: Uden titel Modifikation. Sign. Jes Brinch 2001. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
5.000–7.000 DKK Ikke solgt
2425/547
Torbjørn Olsen: Figurkomposition. Sign. Torbjørn Olsen 09. Olie på lærred. 115 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2425/541
Poul Anker Bech: "Marken". Sign. Bech 05. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2425/529
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/523
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2425/517
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt