2432/1Lyngby
Fritz Petzholdt: "Vid udsigt ned over Napolibugten med Vesuv i baggrunden." Usigneret. Olie på papir. 45 x 58.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/2Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med blomster og bladværk. 18. årh. H. 134. B. 70.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/3Lyngby
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 1611 g. L. 152 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/4Aarhus
Andreas Fritz: “Havbakkerne ved Ørnereden ved Aarhus”. Sign. A. Fritz 1889. Olie på lærred. 65 x 84.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/5Lyngby
Lille svensk arbejdsbord af bemalet træ, front med skuffe. Ca. 1920. H. 73. B. 90. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/6Aarhus
"4de Udskrivningskreds og Mønstringskontor". Ovalt emaljeskilt af metal. København. 19. årh. 60 x 44.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/7Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En ung kvinde siddende med foldede hænder i en stald. Usigneret. Olie på lærred. 109 x 80.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/8Aarhus
Fransk konsolvitrine af rigt udskåret og forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh. H. 82,5. B. 96. D. 47.
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/9Lyngby
Dansk svingkedel af sølv. Mester Ole Chr. Collin, København 1879. Vægt 2844 g. H. ialt 36 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/10Aarhus
Michael Ancher: Parti med en skagensfisker på havet. Sign. m. a. 1902. Olie på træ. 47 x 39.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2432/11Lyngby
Lille Svensk bord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk form, 20. årh. H. 75. B. 83. D. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/12Aarhus
Et par barok stager af patineret messing, snoede stammer. Barokform. 19. årh. H. 24. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/13Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En ung kvinde i lys sommerkjole. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen 1916. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/14Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/15Lyngby
Julebestik af delvis forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde samt fire jubilæumsskeer. A. Michelsen. Vægt 1704 g. (38)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/16Aarhus
Peter Tom-Petersen: Ved Kronborg med udsigt til Sundet. Sign. Tom-P. 1909. Olie på lærred. 55,5 x 50,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/17Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2432/18Aarhus
Et par franske Napoleon III lysestager af forgyldt bronze. 19. årh. H. 25. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/19Lyngby
Eduard Grützner: Biblioteksinteriør med læsende munk. Sign. E. Grützner 1894. Olie på lærred. 44,5 x 36,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/20Lyngby
'Basic Instinct'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespillerinde Sharon Stone (f. 1958).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/21Lyngby
"Excellence" glasbesætning, facetteret krystalglas med gulddekoration. Saint Louis. (71)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2432/22Aarhus
Michael Ancher: En sømand ved roret. Sign. MA. Blyant på papir. Lysmål 19,5 x 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/23Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/24Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/25Lyngby
Oscar Björck: Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på malepap. 31 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/26Aarhus
Hængevitrine af rosamalet og delvist forgyldt træ. 18. årh. H. 68. B. 78. D. 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2432/27Lyngby
"Medusa D'or" Versace glasbesætning, dekoreret med guld. Rosenthal. H. 22-30 cm. (40)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/28Aarhus
Viggo Johansen: Svensk landskab fra Tyresö med græssende køer. Sign. Olie på lærred monteret på lærred. 26 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/29Lyngby
Altona rokoko spejl i ramme af nøddetræ og guldstaferet træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/30Lyngby
'The Big Three'. Originalt s/h pressefotografi af premierminister Winston Churchill, præsident Harry S. Truman og generalissimo Josef Stalin.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/31Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/32Aarhus
Spansk-filippinsk langbord af narratræ (Pterocarpus indicus). 18.-19. årh. L. 240. B. 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/33Lyngby
“Splendid”, Moser glasbesætning med slibninger og forgyldt bort med bladværk. Tjekkiet. (43)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2432/34Aarhus
Sophus Vermehren: Interiør med en pige, der læser højt for en syg dreng. Sign. Olie på lærred. 67 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/35Lyngby
Fransk skrivebord af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, sarg med skuffe. Louis XV form, 19. årh.s slutning. H. 75. L. 104. B. 66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/36Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2432/37Lyngby
Peder Mønsted: Tre børn i en eng en sommerdag. Sign. P. Mønsted 1898. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 29.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2432/38Aarhus
Lars "Hugger" Pedersen: Almue armstol af sortmalet træ, udskåret med bladværk, navnetræk samt årstal. 19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/39Lyngby
Dansk regence sukkerskål af sølv. Mester Henrik Jensen, København 1747. Vægt 300 g. H. 15,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/40Lyngby
'Spectre'. Signeret farvestillfotografi af den engelske skuespiller Daniel Craig (f. 1968).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/41Lyngby
Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, prydet med vædderhoved, prydvase og giurlander. 18. årh.s slutning. H. 131. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/42Aarhus
Isbjørneskind med intakte kløer. Ursus Maritimus. Hoved til hale L. 220. Forpote til forpote B. 220.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/43Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af en italienerinde. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 33,5.
Vurdering :
2432/44Aarhus
Seks caféstole af bambus, sæder og ryg med fransk flet. Udført og mærket med label fra Sika Design. 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/45Lyngby
"Asters" service af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. Royal Copenhagen, 1894-1900. (76)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/46Aarhus
Niels Hans Christiansen: Norsk fjordparti med månelys. Sign. NH. Christiansen. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/47Lyngby
Engelsk camelback sofa med fire rigt udskåne forben samt fire skråtstillede bagben, svungen ryg og sider betrukket med gul damask silke.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/48Aarhus
Rokoko bæger af sølv med nålepunslet korpus. Mester Christian Frederik Nyested, Horsens, borgerskab 1767. H. 10.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/49Lyngby
O. D. Ottesen: Opstilling med en broget buket i vase. Sign. O. D. Ottesen. Olie på lærred. 37 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/50Lyngby
'Die Hard'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Bruce Willis (f. 1955).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/51Lyngby
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i famille rose manér på turkis grund. Qianlong seglmærket, 19. årh. Diam. 26 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/52Aarhus
Frida Bugge: Parti fra Vildsund med udsigt til Limfjorden. Sign. monogram, 1909. Olie på lærred. 18 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/53Lyngby
Sydeuropæisk sideboard af egetræ. Delvis 17. årh og ca. 1900. H. 92. L. 213. D. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/54Aarhus
Kinesisk tableau af delvis forgyldt og emaljeret sølv i form af miniature have. Qing. 19. årh. H. 43.
Vurdering :
2432/55Lyngby
Evelyn Joyce McCrea: En mand i traditionel dragt og fjerprydelse trækker en rickshaw. Sign. McCrea. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/56Aarhus
Et par spejle i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh. H. 76. B. 40. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/57Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af Winston Churchill (1874-1965).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/58Aarhus
Michael Ancher: Parti med to fiskere på stranden, Skagen. Sign. m. a. Olie på træ. 41 x 31.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/59Lyngby
Et sæt på ni skotske stole, heraf tre armstole. 19. årh.s midte. (9)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2432/60Aarhus
Russisk cigaretetui af sølv, låg prydet med den kejserlige dobbeltørn. Mestermærke JT, Skt. Petersborg 1899–1908. L. 9,1.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/61Lyngby
Harald Moltke: Grønlandsk fjordparti med en fangerkone bærende sit barn på ryggen ved en klippeskrænt. Sign. Harald Moltke. Olie på lærred. 111 x 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: